Від початку 2022 року правоохоронці зафіксували майже 200 повідомлень про замінування закладів освіти, торгових центрів та інших об’єктів інфраструктури.

Подібні повідомлення небезпечні, адже створюють паніку у суспільстві, а також відволікають фахівців спеціалізованих служб від виконання важливої роботи, змушуючи залучати значні матеріальні та людські ресурси для перевірки такого повідомлення.

У березні 2021 року були внесені зміни до ст. 259 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за розповсюдження такої інформації. Статтею 259 визначено, що фейкове повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, – карається позбавленням волі на строк від 2 до 6 років.

У випадку, коли жертвами фейкових повідомлень стали важливі об’єкти інфраструктури, будівлі чи споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади, заклади охорони здоров’я, заклади освіти, або якщо це повідомлення спричинило тяжкі наслідки чи вчинене повторно, – карається позбавленням волі на строк від 4 до 8 років.

Важливо, якщо у ролі таких жартівників виступають діти, то адміністративну відповідальність нестимуть їх батьки у вигляді штрафу від 1700 до 5100 грн. На неповнолітніх, яким виповнилося 16 років, чекає кримінальна відповідальність.

Варто пам’ятати, що телефонний дзвінок з погрозою, навіть якщо вам він здається просто жартом, може стати причиною кримінального провадження, а в подальшому – реального покарання. Адже реагуючи на повідомлення, правоохоронці завжди звертаються до операторів та провайдерів телекомунікацій для отримання інформації про абонента.

Як повідомлялось, у Запоріжжі три дні поспіль повідомляють поідмляють про нібито мінування шкіл та дитсадків.