Деякі переселенці будуть змушені повернути частину виплат для ВПО. Це станеться в тому випадку, якщо вони повернуться на місце проживання і не повідомлять про це соцслужбу.
У цьому випадку з моменту їхнього повернення додому всі виплати, отримані ними як ВПО, вважатимуться незаконними. А незаконно отримані гроші доведеться повернути, розповіли юристи Української Гельсінської спілки з прав людини.
Таким чином, громадяни, які мають статус ВПО, зобов’язані повідомляти про свої переміщення органи соцзахисту. У разі свого переїзду на нове місце проживання вони повинні повідомити про це орган соцзахисту не пізніше 10 днів з моменту прибуття. А в тому випадку, якщо вони їдуть на своє постійне місце проживання, ВПО повинні повідомити про це орган соцзахисту в тому місці, де їм видано довідку ВПО. Причому попередити про свій від’їзд потрібно не пізніше ніж за три дні до нього.
Якщо переселенець змінює місце проживання, то він зобов’язаний повідомити (протягом 10 днів) про це територіальний підрозділ соцзахисту за новою адресою – той підрозділ, який видав довідку ВПО”, – кажуть експерти.
У якому разі людину позбавляють статусу ВПО?
Це відбувається у кількох випадках:
• якщо переселенець сам подав заяву про відмову від статусу ВПО;
• якщо він повернувся на постійне місце проживання;
• якщо він виїжджає на ПМП за кордон;
• якщо він скоїв кримінальний злочин;
• якщо виявлено факт недостовірної інформації про його місце перебування.
У всіх цих випадках виплати для ВПО припиняються.
Що буде, якщо біженець повернеться додому, не знявшись із обліку як ВПО?
Обман все одно буде розкритий, і всі незаконно сплачені гроші доведеться повернути. Причому якщо він не захоче повернути їх добровільно, то потрібну суму стягнуть через суд.
А “вирахувати” місцеперебування переселенця в наше “цифрове” століття зовсім не складно. Тут і мобільний може видати геолокацію, і банківська картка видасть адресу банкомату, з якого знімали гроші, і будь-яка оплата в магазині не залишить жодних сумнівів у тому, де перебуває людина.