Пандемія коронавірусу перетворюється на пандемію невакцинованих людей

На цьому наголошує Олександр Комаріда, перший заступник міністра охорони здоров’я України. Він зустрівся з журналістами регіональних видань Півдня та Сходу країни та відповів на численні запитання щодо стану справ із коронавірусом і не тільки. Подробиці з перших вуст – у матеріалі «Запорозької Січі».

Стан справ

Впродовж серпня цього року в Запорізькій області ушпиталили 328 пацієнтів з коронавірусом. Це більш ніж удвічі більше, ніж у липні, за даними Електронної системи охорони здоров’я. Враховуючи динаміку захворюваності та поширення нового штаму Дельта, фахівці передбачають, що за певний проміжок часу можливий новий великий спалах. Міністерство вживає заходів, щоб запобігти критичній ситуації, розповів перший заступник міністра. Так, підготовлені понад 250 лікарень по всій країні, які мають укладений контракт з НСЗУ, визначені як ковідні лікарні першої і другої хвилі. Також підготовлені лікарні третьої хвилі захворювання та, про всяк випадок, ще резервні лікарні, які можуть долучатись до прийому пацієнтів у разі необхідності.

За послуги, надані пацієнтам з коронавірусом у серпні, Національна служба здоров’я сплатила медичним закладам Запорізької області понад 10,8 млн грн. В середньому за лікування у стаціонарі одного пацієнта з коронавірусом у серпні з Державного Бюджету було сплачено майже 27 тис. грн. Загалом у Запорізькому регіоні 11 лікарень мали договір з Національною службою здоров’я України на стаціонарну допомогу пацієнтам з коронавірусом.

Унікальна ситуація в Україні

Всі вакцини, які використовуються в Україні, кваліфіковані ВООЗ. Зараз на національному та регіональних складах знаходиться понад 10 млн доз різної вакцини.

– В Україні склалася унікальна ситуація: людина може обрати вакцину, яку вона хоче, – каже Олександр Комаріда. – З досвіду провідних клінік світу, такого не було. В країнах ЄС, наприклад, людям приходила СМС: треба вакцинуватись, і обирати вакцину вони не мали змоги.

Природа недовіри до вакцинації

Недовіра є не тільки в Україні, констатував перший заступник міністра.

– Функціонують багато ботоферм та інших технологій, що походять з Російської Федерації. Не буду говорити про теорії змови, але можу оперувати даними, – зазначив Олександр Комаріда. – І за даними Інтерполу, і правоохоронців США, і СБУ багато фейків про вакцинацію розповсюджується саме з РФ. Звичайно, це породжує певну недовіру.

Також недовіру породжує недостатня поінформованість, вважає фахівець. Коли проводяться масові кампанії, люди думають, що їх примушують щось робити, і в них починається реакція відторгнення. Хоча насправді людям хочуть полегшити життя, щоб під час карантину у вакцинованих людей не було обмежень, працювали заклади громадського харчування, громадський транспорт, заклади освіти, розважальні центри, кінотеатри.

Як показує практика, люди починають вакцинуватися, коли близькі починають хворіти.

Чи потрібно вакцинуватися тим, хто перехворів на ковід

Рекомендовано вакцинуватись навіть перехворілим, впевнені у МОЗ. Закладена відповідна норма, коли в ковідному паспорті (сертифікаті) буде 3 опції: вакцинація, ПЛР-тест (негативний 72 години) та дані, що людина перехворіла. Всі ці дані будуть підвантажуватись з електронної системи охорони здоров’я.

– Все це буде впроваджено, але поки що знаходиться на етапі розробки, – каже Олександр Комаріда. – Саме так є в Європейському союзі. Україна одна з перших 3 країн, у яких повне взаємне визнання COVID-сертифікатів. Зараз вже введено дані про вакцинацію, технічно доопрацьовуються дані ПЛР-тестування та про захворювання.

Все це має відповідати вимогам Європейського Союзу, і дані неможливо буде підробити.

Понад 95% людей, які знаходяться на лікуванні в палатах інтенсивної терапії, – переважно невакциновані люди, свідчить світова статистика. Коли людина вакцинована, у неї майже 100% буде легкий перебіг захворювання, що не несе за собою ризиків ускладнення, летальності та навантаження на систему охорони здоров’я. До того ж не призводить до появи постковідних синдромів.

Про вартість лікування

Лікування ковіду в Україні для пацієнтів безкоштовне. Всі лікарські засоби, які є в протоколі, включені до переліку, які лікувальний заклад отримує у Нацслужбі здоров’я. Якщо людей фактично змушують купувати лікарські засоби, то це пряме порушення, тому що лікувальні заклади контрактовані з НСЗУ і відповідно отримують кошти в межах ковідних пакетів. Вони повинні забезпечувати пацієнтів усіма лікарськими засобами, медичним киснем, іншими супутніми препаратами в межах фінансування, яке дає НСЗУ.

– Наприклад, лікарський засіб тоцилізумаб, достатньо дороговартісний, закуплений та відправлений в регіони. Або ремдесивір. Це лікарські засоби, які регіони самі не можуть купити, – розповідає перший заступник міністра. – Всі інші засоби є доступними для закупівлі безпосередньо закладами охорони здоров’я, які надають допомогу людям з COVID.
Якщо вимагають купувати лікарські препарати для лікування COVID, Олександр Комаріда радить звертатись на гарячу лінію НСЗУ. Там будуть вжиті відповідні заходи.

Про третю дозу щеплення

Позиція ВООЗ: не використовувати третю дозу вакцини, поки більшість населення не буде щеплена 2 дозами. Є дані, які говорять про ефективність використання 3 дози, є навпаки. Поки можна сказати, що COVID-сертифікат буде діяти і в Україні, і на території Євросоюзу рік після введення другої дози. Це той час, що вважається оптимальним для захисту людини від захворювання, важкого перебігу.

Лікування вдома

Якщо людині показано амбулаторне лікування вдома, то їй потрібен ібупрофен для зняття температури. Антибіотики використовують для запобігання внутішньогоспітальної інфекції, щоб вірус та бактеріальні інфекції не поєднувались. Лікарі, які виписують антибіотики пацієнтам, що лікуються вдома, вчиняють неправильно. Згідно з позицією і ВООЗ, і МОЗ антибіотики не допомагають.

МОЗ наголошує: не потрібно вживати антибіотики.

Скільки коштує лікування одного пацієнта?

В середньому за лікування у стаціонарі одного пацієнта з коронавірусом у серпні з Державного Бюджету було оплачено майже 27 тис. грн. На одну медичну команду, яка надає допомогу пацієнтам в стаціонарі, медичний заклад отримує на місяць 554 тис. грн.

Що входить в безоплатну допомогу пацієнтам з COVID-19?

У перелік безоплатної допомоги пацієнтам з коронавірусом у стаціонарі входить:

  • первинний огляд та тестування на COVID-19;
  • необхідні інструмен­тальні та лабораторні дослідження, такі як розгорнутий клінічний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, коагуляційний гемостаз, глюкоза, бактеріологічні та інші;
  • медична допомога відповідно до галузевих стандартів;
  • киснева підтримка, інтенсивна терапія та підключення до апаратів ШВЛ та ЕКМО;
  • медикаментозна терапія та знеболення за потреби. Усі ліки, передбачені національним протоколом лікування COVID-19 та Національним переліком лікарських засобів, включені до тарифу, за яким НСЗУ оплачує послуги медичних закладів;
  • моніторинг та корекція лікувальних заходів залежно від супутніх патологічних станів;
  • забезпечення цілодобо­вого лікарського та медсестринського догляду.

Публікація підготовлена у межах спільного проєкту Українського кризового медіацентру та Естонського центру міжнародного розвитку.

Читайте також: Ближче до людей: У Запоріжжі пункти вакцинації працюють навіть у торговельних центрах