Мешканці Запоріжжя продовжують робити щеплення від COVID-19

Щоб люди мали змогу захистити себе та своїх рідних від гострої коронавірусної хвороби, в різних районах міста працюють пункти вакцинації. Причому не лише при лікарнях, а й навіть у торговельно-розважальних центрах.

Вакцини – на вибір

В Україні триває кампанія з вакцинації проти COVID-19. Мешканці Запоріжжя мають змогу зробити щеплення у будь-який день тижня – навіть без попереднього запису. Все, що для цього необхідно – відповідальне ставлення до себе та навколишніх, а також паспорт, ідентифікаційний код та трохи часу.

«Кожен із нас має відповідально ставитися до свого здоров’я та не ігнорувати правила карантину. Обов’язковим є носіння маски в громадських місцях і транспорті. Намагайтеся уникати місць масового скупчення людей. Якщо почуваєтеся погано, залишайтеся вдома та телефонуйте сімейному лікарю. Нагадаю, що в Запоріжжі працює 6 центрів масової вакцинації населення проти COVID-19. Вакцинація здійснюється вакцинами Pfizer, CoronaVac, AstraZeneca, що наявні у достатній кількості», – звернувся до запоріжців міський голова Володимир Буряк.SHER2288

Минулого тижня у місті відкрився додатковий центр масової вакцинації населення – на першому поверсі у ТРЦ «Пальміра PLAZA». Плюс зробити щеплення можна також у 8 центрах первинної медико-санітарної допомоги.

Як розповіла директорка департаменту охорони здоров’я Запорізької міськради Вікторія Ушакова, отримати щеплення в цьому центрі масової вакцинації можуть всі охочі. Там працюють 2 мобільні бригади медиків у складі лікарів, медичних сестер та координаторка.

Вакцинуються дорослі та діти

Наразі у центрі в ТРЦ «Пальміра PLAZA» проводяться щеплення як першою дозою, так і другою. Координатор направляє людей і розповідає, як правильно заповнити анкету-згоду. Після бесіди з лікарем, якщо він дав згоду, проводиться щеплення, це справа декількох хвилин. Після вакцинації пацієнт повинен ще 30 хвилин побути на місці – лікарі спостерігатимуть, чи немає побічних реакцій. Якщо все нормально, людина може їхати додому. Всі дані про щеплення вносяться відповідно до вимог нормативної бази у спеціальний реєстр щеплень. До речі, за бажанням дитини, згодою батьків, і якщо педіатр дає на це своє добро, тут щеплюють навіть неповнолітніх. «Запорозьій Січі» розповіли, що таким чином вакцину отримала 13-річна дівчинка, яка прийшла на щеплення з мамою і татом.SHER2330

Серед тих, хто прийшов отримати щеплення у ТРЦ «Пальміра PLAZA», був і Руслан Соколовський. Він розповів нам, що працює майстром на Мокрянському кар’єрі №3.

– Похолодало, починається сезон застуд, сподіваюсь, щеплення вбереже мене від коронавірусу, – розповів Руслан Соколовський. – Моя дружина працює педагогом і вакцинувалася ще місяці 3 тому. Ніяких ускладнень, все добре, тож я за її прикладом. У виборі вакцини радився з… телевізором. В ідеалі хотів би зробити щеплення вакциною від Johnson & Johnson, але її зараз немає в Україні.

Максим Бесіда прийшов отримати другу дозу вакцини. Перша була Moderna, але її зараз немає, тож йому зробили Pfizer (їхню взаємозамінність дозволяє МОЗ).

– Я тут, щоб убезпечити себе і свою родину, і щоб отримати ковідний паспорт для подорожей за кордон. Приблизно пів року тому я вже перехворів на коронавірус у легкій формі і без наслідків. Сподіваюсь, що вакцинація дозволить мені більше не хворіти, – сказав Максим Бесіда.

За 3 перших дні роботи в ТРЦ «Пальміра PLAZA» вакцинувалися 472 людини. В середньому за тиждень в Запоріжжі вакцинується 2,5 тис. людей. Якщо збирається група охочих вакцинуватися, для зручності та швидкості мобільна група медиків приїздить до них робити щеплення. Таким чином, наприклад, з липня безпосередньо у школах вакцинують вчителів.

– Розташовувати центри намагаємося таким чином, аби максимальній кількості наших мешканців було зручно прийти та провакцинуватися, – розповідає заступник міського голови Геннадій Наумов. – На сьогодні ми бачимо, що є зростання захворюваності, і майже єдиний спосіб захиститися – зробити щеплення. Станом на 23 вересня вакцинувалося 15% мешканців міста, серед працівників виконкому цей відсоток на рівні 53%.SHER2303

Геннадій Наумов зазначив, якщо буде потреба, відкриють додаткові пункти щеплень. Зараз шукають відповідні приміщення. Розглядається можливість відкриття в Хортицькому і у Дніпровському районах.

Вакцини мають різну дію

Як розповіла директор КНП «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Ірина Бабецька, медичних протипоказань для щеплення практично немає, лише симптоми ГРВІ та загострення хронічних захворювань. Вакцинація здійснюється вакцинами Pfizer, CoronaVac, AstraZeneca. І бажано, щоб пацієнт обирав вакцину разом зі своїм сімейним лікарем, адже там є деякі нюанси, які може врахувати лише він.

– Коли людина вирішила вакцинуватися, доцільно порадитися зі своїм сімейним лікарем. Особливо при наявності хронічних хвороб. І хоча за весь час у нас ще ні в кого не було зареєстровано серйозних побічних реакцій, лише 11 випадків підвищення температури, болі в суглобах та в місці уколу. Проте вакцини мають різну дію, і це треба враховувати.
Наприклад, Astra­Zeneca – це векторна вакцина. Вона має модифікований вірус, який транспортує у клітини організму частинки специфічного білка вірусу. І у відповідь на це виробляється імунітет. Corona­Vac – ослаблена неактивована вакцина. Тобто ослаблений вірус вводиться в організм і завдяки цьому формується імунітет. Pfizer та Moderna – це вакцини, що діють безпосередньо на РНК, у відповідь на що виробляються антитіла. У кожної людини своя імунна система, але вважається, що антитіла після щеплення зберігаються у середньому до пів року, – зазначила Ірина Бабецька.SHER2313

Вікторія Ушакова нагадала, що в Запоріжжі для вакцинації мешканців створили 27 мобільних бригад. Щодня, без перерви на обід, і у вихідні, і у святкові дні працюють 3 Центри масової вакцинації у торговельних центрах та 3 у Центрах ПМСД. Крім того, у 8 Центрах первинної медико-санітарної допомоги працюють ще й пункти щеплення. Режим їхньої роботи збігається з режимом роботи лікарні. Для того, аби пройти вакцинацію, людині необхідно мати при собі паспорт, навіть записуватися в реєстратурі не обов’язково, головне – бажання.SHER2363

Адреси Центрів масової вакцинації:

  • КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2» – вул. Авраменка, 4, час роботи 09:00 – 15:00 щоденно;
  • КНП «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги №5» – вул. Запорозького козацтва, 25, час роботи 09:00 – 15:00 щоденно;
  • КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №8» – вул. Харчова, 2, час роботи 09:00 – 15:00 щоденно;
  • ТЦ «City Mall» – вул. Запорізька, 1б, час роботи 10:00 – 17:30 щоденно;
  • ТЦ «АМСТОР» – вул. Перемоги, 64, час роботи 09:00 – 19:00 щоденно;
  • ТРЦ «Пальміра PLAZA» – пр. Соборний, 92, час роботи 10:00 – 17:00 щоденно.

Як писав сайт “Запорозька Січ”, за минулу добу небезпечну інфекцію підтвердили у понад 300 жителів Запоріжжя. SHER2524

Читайте також: У запорізьких школах не припиняється навчання