Сезон гарбузів саме у розпалі, а значить зараз найкраща пора для приготування делікатесів
З гарбуза виходять чудова випічка, крем-супи, ароматні запіканки, а також традиційні смачні легкі каші.
Найбільша ягода, з якої виготовляють посуд
Гарбуз росте практично скрізь (крім Арктики і Антарктики) і є в національних меню майже всіх країн світу. Найбільші виробники гарбуза – США, Мексика, Індія, Китай. Не менш популярний він і в Європі. Гарбуз – невід’ємна частина і української кухні.
Зараз відомо понад 200 їстівних сортів цієї рослини (з 800). Ботаніка визначає гарбуз як ягоду. Але крім десертів, з нього готують чималу кількість і несолодких страв. Тому більшість звично називає гарбуз овочем.
Зафіксований рекорд в Книзі Гіннесса – гарбуз, що важив 821 кг!
Гарбузи поділяються на 4 види: кормові, столові, посудні та декоративні. Найближчі родичі гарбуза – кабачки, огірки і кавуни.
У Латинській Америці з гарбуза робиться майже все – від парканів до посуду. У гарбузових бутлях киргизи зберігають кумис – в такій посудині він не псується.
В Африці гарбуз використовують як мотоциклетний шолом. З гарбузів великого розміру робляться маски, які покриті дивним орнаментом, барабани і калебаси (посуд з гарбуза).
Західна і американська традиція використовує гарбуз як ліхтар на свято Гелловін 31 жовтня.
Гарбуз – «чемпіон» за вмістом заліза
Наші предки шанували страви з гарбуза, і недарма. Гарбуз містить в собі вітаміни груп А, В, С, D, Т, а також білки, клітковину, магній, залізо, калій і кальцій. Пектини м’якоті гарбуза виводять холестерин з організму.
Гарбуз допомагає вилікувати туберкульоз, цукровий діабет, закрепи і жовчнокам’яну хворобу.
При застуді або ангіні корисно пити гарбузовий сік для підвищення імунітету і ефективного лікування горла.
Наші предки здавна використовували насіння гарбуза для профілактики гельмінтів (глистів). Традиція лузати гарбузове насіння була в кожній хаті.
Завдяки каротину вживання цієї ягоди корисне для зору. Велика кількість клітковини позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту і травлення в цілому. Незаперечна користь гарбуза для гіпертоніків: його антиоксидантні властивості, здатність чистити організм від холестерину і токсинів сприяють нормалізації кров’яного тиску.
Рекомендований гарбуз і як профілактичний засіб від пієлонефритів і навіть онкології. Ще наші предки використовували гарбуз як ліки при порушеннях сну.
Вагітним радять вживати гарбуз для поповнення вітамінів і мікроелементів, як профілактику анемії.
«Помаранчева дієта»
Лікувальні властивості гарбуза на цьому не закінчуються. Найпотужніший удар по зайвій вазі – дієта на основі гарбузових страв. Вітамін Т (карнітин), який рідко зустрічається в інших продуктах, грає важливу роль в обміні речовин, а також прискорює ці процеси в організмі (наприклад, синтез білка). Він сприяє кращому і швидшому засвоєнню жирної їжі, знімаючи навантаження з шлунка і перешкоджаючи ожирінню.
Клітковина чистить від шлаків, видаляє зайву рідину із тканин. Прискорюється метаболізм. Гарбузова дієта – дієвий та корисний засіб для схуднення: у 100 г м’якоті гарбуза всього 25-26 калорій.
Читайте також: 4 найпопулярніші квітки осені