Запорізький міський дитячий ботанічний сад – унікальне явище не лише для Запоріжжя, а й для всієї України, адже на сьогодні він єдиний у своєму роді
За підтримки міської влади цей заклад продовжує невпинно розвиватися. Зокрема, у межах реалізації міської програми дитячий ботанічний сад отримав нову сучасну оранжерею, яка скоро розпочне роботу. Чим сьогодні вражає усіх відвідувачів дитячий ботсад – дізнавалася «Запорозька Січ».
Краса та гордість
Запорізький міський дитячий ботанічний сад – не лише «сад», а й унікальний еколого-натуралістичний позашкільний заклад освіти. Щорічно там займаються близько 800 дітей, підлітків, а відвідують його близько 40 тис. гостей. Заклад займає територію в 12 га, на якій розміщено навчально-дослідницькі лабораторії (теплиці) і дендрологічний парк.
Колекційний фонд закладу налічує близько 4 тис. таксонів, і щороку кількість зелених експонатів тільки збільшується. Так, минулого року тут висадили понад 700 вічнозелених.
Зараз на території ботсаду квітне низка яскравих та незвичайних рослин. Наприклад, Каріоптеріс кландонський. Цей яскравий мешканець пустельних кам’янистих схилів Центральної Америки, Монголії, Північного Китаю став справжнім улюбленцем садівників, приваблюючи не лише своїм незвичайним зовнішнім виглядом, але і приємним пряно-хвойним запахом.
А ось деякі експонати можна навіть скуштувати, хоча плодоносних рослин не так і багато. Однією з них є Монстера делікатесна. Це тропічна ліана, яка підіймається по деревах на висоту понад 20 м. Її листя велике, у формі серця, але розсічене симетрично по обидва боки на окреме пір’я. Плоди за формою найбільше нагадують качан кукурудзи і вважаються ягодами. Шкірка щільна, складається з окремих лусочок, що нагадують ананасові, м’якоть соковита, солодка, а смак м’якоті нагадує суміш ананаса і банана. Спочатку Монстера зустрічалася тільки в Центральній Америці, в субтропічному кліматі – в Коста-Ріці, Панамі і Гватемалі. Потім ареал зростання розширився до помірного клімату. Ліану можна знайти в Мексиці та Бразилії.
Ще однією плодоносною рослиною, яка зачаровує своїми яскравими плодами, є кактус «колюча груша». І на сьогодні у дитячому ботанічному саду плоди на кількох рослинах опунції вже майже дозріли. Плоди цього кактуса мають циліндричну форму і досягають 4-8 см в довжину. Фрукт має жовто-помаранчеву або червоно-помаранчеву шкірку, вкриту голками. Його м’якоть жовта або помаранчева, солодка і водночас вишукано гостра з освіжаючим смаком. Плід цього мексиканського кактуса можна їсти в сирому вигляді, а також додавати в салати або інші страви.
Місто турбується про ботсад
Ботанічний сад по праву називають справжньою перлиною України. Ще у минулому столітті на території нашої країни нараховувалося 12 подібних дитячих ботанічних садів, проте на сьогодні залишився лише один – у нашому місті.
За декілька минулих років ботсад суттєво оновили. У 2019-2021 роках на місці 8 старих теплиць побудовано велику сучасну оранжерею для рідкісних представників тропічних рослин. Вона вирізняється серед інших не тільки своєю площею – близько 1 тис. кв. м, але і зовнішнім виглядом. Оранжерея має європейський високотехнологічний дизайн, з конструкцією, яка забезпечує візуальне розширення простору. А раніше, у 2017 році, було реконструйовано теплицю «Зимовий сад» площею 232,5 кв. м. Завдяки реконструкції збільшено площу теплиці до 248 кв. м, оновлено металеві конструкції та скляні поверхні.
Тож міська влада все більше вдосконалює унікальний ботсад, який неймовірно цікавий як для гостей міста, так і для самих запоріжців.
Читайте також: У центрі Запоріжжя з’являться оригінальні квіткові композиції