Так висловила загальну думку німецька школярка з Оберхаузена після 10-денних запорізьких канікул у рамках українсько-німецького учнівського обміну.

Традиція обміну школярами між Запоріжжям та його містом-побратимом Оберхаузеном вже досягла повноліття – їй 16 років. Все почалося з того, що у 1999 році представники німецької делегації з Оберхаузена запропонували дружити тісніше – не лише офіційно містами, але й школами, з гостьовими візитами дітей один до одного. Якнайкраще для цього підходила запорізька школа № 46 з поглибленим вивченнями німецької мови.

Така добра традиція була перервана у 2014 році з причин військової агресії на сході України. Батьки просто боялися відпускати своїх дітей у зону конфлікту, що й зрозуміло.

Рік не відвідували Запоріжжя німецькі діти, другий… Вже наче й немає загрози вторгнення для Запоріжжя, але ж це ми в тому впевнені. Німцям, які дивляться на карту Європи, здається, що Запоріжжя розташоване загрозливо близько до зони АТО.

– Ми зрозуміли, що так можна втратити ті добрі відносини, які в нас були з Оберхаузеном, – розповідає директор школи № 46 Людмила Кругла. – Бо з часом все забувається. І почали  переконувати німецьких друзів, що немає ніякої загрози для відвідин дітей. Дуже вагомим аргументом у цій справі було сприяння Генерального Консула Німеччини Вольфганга Мессінгера.

З відомих причин Генеральне консульство Німеччини переїхало з  Донецька до Дніпропетровська, тому пан Мессінгер прекрасно обізнаний з ситуацією у східних областях України і в Запорізькій також. Він особисто переконував своїх земляків, писав листи в Оберхаузен і гарантував безпеку німецьким школярам.

Не можна сказати, що були розвіяні всі страхи батьків з Оберхаузена, діти яких хотіли поїхати до Запоріжжя. Назбиралося 10 сміливців з гімназії Берта-фон-Зутнер. Треба сказати, що вони навіть почувалися героями. Незнайома і, як вони кажуть, не облюбована європейськими туристами країна з незнайомою культурою і незрозумілим військовим конфліктом. Такою їм уявлялася Україна.

Коли бачиш цю строкату зграйку підлітків, які однаково добре «шпрехають» німецькою, відразу не зрозумієш – хто з них місцевий, а хто з Німеччини. І все ж для німецьких школярів у Запоріжжі було стільки відкриттів – «тут все таке інакше…».

Не найкраще вразило житло. Школа № 46 розташована в Заводському районі, там же мешкає більшість її учнів. Німецьких школярів спочатку вразили і пошарпані під’їзди, і сумні «хрущовки», і заводські «аромати». А ще невелика кількість кімнат у квартирах їх запорізьких однолітків. Хоча школярі з Оберхаузена – діти з родин середнього класу, серед їхніх батьків немає ні багатіїв, ні безробітних.

Перше культурологічне враження дуже швидко змінилося, бо далі пішли чередою смачні домашні сніданки-обіди-вечері, душевне ставлення запорізьких мам, мальовничі пейзажі, екскурсії. Німецькі школярі відвідували заняття в школі № 46, знайомилися з історією Запоріжжя, нашим побутом, звичками, мовою. Хотіли бачити наше життя таким, яким воно є, тому жили у звичайних сім’ях,  відвідали модульне містечко для тимчасових переселенців і запорізький інтернат № 9 для дітей з обмеженими можливостями, побували за комбінаті «Запоріжсталь» і в Запорізькій мерії, де поспілкувалися і зробили фото на пам’ять із заступником міського голови Анатолієм Пустоваровим.

Анатолій Пустоваров підкреслив, що такий обмін важливий не тільки для міста, сфери освіти, але й для самих дітей. Таким чином вони дізнаються багато нового про інші країні, отримують мовну практику.
– Якщо є нові ідеї, проекти щодо співпраці Запоріжжя і Оберхаузена, то міська влада готова обговорити їх реалізацію, – сказав заступник мера. – Це може стосуватися не тільки освіти, але й інших сфер.

Звичайно, діти є діти, і найбільше юним оберхаузенцям сподобався відпочинок у Кирилівці. Це для нас, балуваних, прохолодно, а німецькі діти не вилазили з травневого Азовського моря (вода + 18) і навіть добре засмагли.

– На зворотному шляху з Азовського узбережжя до Запоріжжя німецькі школярі прилипли до вікон: «Які у вас пейзажі! Які у вас доглянуті поля! Як у вас зелено!» – розповідає викладач школи № 46 Галина Пахомова. – Ну і, звичайно, їжа, гостинність і справжня дружба.

За 16 років стосунків  школи Оберхаузена та Запоріжжя не обмежувалися лише дружніми обмінами. За цей час і учні, і викладачі школи № 46 значно поглибили свої знання німецької мови і культури. Цього року 5 учнів отримують сертифікати на безплатне навчання у вищих учбових закладах Німеччини.

І директор школи № 46 Людмила Кругла, і керівник німецької делегації, викладач гімназії Берта-фон-Зутнер Вольфганг Флік відзначили титанічні зусилля батьків запорізьких учнів, які взяли на себе і фінансове, і організаційне навантаження нинішнього візиту юних гостей з Оберхаузена. Але воно того варте. Бо в фіналі на вокзалі – море сліз під час прощання і обіцянки розказати скептикам у Німеччині «все-все-все».