Місцеве самоврядування вимушене приймати рішення в режимі реального часу, поки розкачується центральна влада.

Про роботу мерів у воєнні часи розповів виданню “Дзеркало тижня” Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

— Мери орієнтуються насамперед на ЗСУ (для розуміння, чим допомогти й чого очікувати), плюс — волонтери, які відгукуються на всі прохання, ну й на найвищому рівні запрацювали горизонтальні зв’язки і в Україні, і за кордоном. Ми навчилися кооперуватися, одне одному допомагати і співпрацювати, з першого дня війни для нас в АМУ це серед головного — обмін інформацією, визначення завдань та пошук, координація їх вирішення, – розповів керівник Асоціації, яка допомагає місцевій владі вирішувати важливі питання на законодавчому, виконавчому, консультативному рівні.

Членом Асоціації міст України є також і Запоріжжя.

Олександр Слобожан навів приклад як громадам тих-таки Херсонської й Київської областей казначейство не могло вчасно провести певні платежі через впровадження після 24.02 об’єктивних обмежень.

– Але що робити, наприклад, мерові Бучі, в якого прямо зараз на вулицях лежать тіла загиблих містян? Я все це спостерігав на власні очі. «Я зараз перебуваю в центрі міста, і в нас лежать на вулиці тіла людей… Скажіть мені, будь ласка, чому ви заборонили мені оплатити все необхідне, щоб їх поховати?» — пояснювали чиновникові з міністерства.

Олександр Слобожан розповів про специфіку роботи в прифронтових містах, таких як Запоріжжя.

– На рівні прифронтових міст мери і центральна влада демонструють найбільшу згуртованість. У них там своя специфіка, бо поруч із ними — атмосфера транзиту невизначеності. Там свої завдання і щодо переселенців, оскільки люди не зупиняються, а їдуть далі — на захід, – про необхідність вирішення таких нагальних питань також наголошує керівник АМУ.