Просто уявіть цей факт: одна людина в середньому протягом дня виробляє кілограм відходів

Відповідно, щодня в Запоріжжі утворюється близько 750 тонн сміття, яке відвозять на звалища, і це тільки у нашому місті. Всього в Україні зареєстровано 6 тис. офіційних звалищ, з них більшість переповнені. Крім офіційних, існують сотні тисяч стихійних звалищ, особливо на міських околицях і по селах. Так побутові відходи розвозять по лісопосадках, гаях, ярах і навіть викидають у водойми, в тому числі в річки, й у Дніпро теж. Тому прибирання засміченої території – це критично необхідне заняття і велике свято для планети. Погодьтеся, скільки б не ставили сміттєвих баків – все одно ними користуються далеко не всі. А в ненаселених місцях, як-от ліс чи прибережна зона, їх взагалі немає. І замість того, щоб прибирати сміття після себе, відпочивальники часто-густо залишають гори непотребу

В цілому звалища займають понад 7% всієї території України.

Тому відповідальні і добросовісні люди беруть ініціативу в свої руки, і власними силами потроху перетворюють царство звалища назад на царство природи. Колись проблему прибирання вирішували шляхом озброєння мітлами і лопатами працівників підприємств і учнів, яких збирали  у вихідний день для прибирання дворів і вулиць – суботники. На сьогодні специфіка організації таких заходів змінилася на краще. Все більше і більше з’являється волонтерів, які з власної ініціативи наводять лад в центрі і на околицях міста. Вони організовують власні групи у соцмережах, які популяризують прибирання чи просто роблять усе самотужки.

Кореспондентка «ЗС» поспілкувалася із жінкою, яка власними силами прибрала не один квадратний кілометр міста від сміття. Запоріжанка Галина Книш розповіла, що займається цим не один рік, вважає це корисною справою, яка не потребує великих фінансових витрат. Зазвичай до її ініціативи приєднуються донька та друзі.

– Багато людей не хочуть виходити на суботники з різних причин: велика навала сміття, незвичне навантаження після тижня сидячої роботи, або просто ліньки. Але ніхто не хоче зрозуміти, що ці порожні баклажки, пакети та інші відходи не просто так усюди лежать, їх принесли і залишили такі ж люди, як і ми. І все, що потрібно, це кожному з нас приділити прибиранню хоча б годину часу щотижня. Цього достатньо, щоб хоча б трохи вилікувати нашу землю від такого захворювання, як забруднення, – розповіла жінка.

Галина додала, що після кожного прибирання потрібно якось заохотити людей та себе на подальшу роботу, тому зазвичай однодумці влаштовують невеликий пікнік, де обговорюють подальші плани.

І таких ентузіастів чимало. Це справжні герої, які рятують нас від сміттєвої катастрофи. Активно до наведення ладу приєднується і молодь. Так протягом 5 років у 24 областях України діє Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s Do It Ukraine», який не обійшов і Запоріжжя. Основна мета організації: сформувати національну культуру чистоти, правильного поводження з відходами та дбайливого ставлення до довкілля в кожного громадянина нашої держави. Завдяки активістам, проєктна діяльність організації вже об’єднала понад 2,5 млн учасників у всеукраїнських та локальних проєктах: «Зробимо Україну чистою разом», «Всеукраїнський форум взаємодії та розвитку», всеукраїнський екологічний фестиваль «ЧистоFest» та інших.hype-ru-7952-AlP3l0YF8p9OfG4uXjAXe9

19 вересня пройде Всесвітній день чистоти, де кожен охочий може приєднатися до акції «Зробимо!». Мета цього проєкту – об’єднати людей з усіх континентів в одну команду для очищення природи від сміття і збереження стійкої чистоти.

Сортування сміття: в чому користь?

Впровадження культури сортування сміття та повторної переробки вторсировини – необхідність і обов’язок, який може принести велику кількість позитивних наслідків.

По-перше, сміття завдає шкоди навколишньому середовищу в принципі. Якщо його не сортувати, воно забруднює воду і ґрунт, може бути небезпечним для життя птахів і тварин, а також руйнує місцеві екосистеми. Проте якщо не змішувати небезпечні і безпечні відходи, шкоду для екології можна істотно скоротити.

Органічні відходи, як-от харчові залишки і садове сміття (листя, гілки тощо), розкладаючись, не завдають екології шкоди і навіть можуть використовуватися як добрива. Макулатура та картон підлягають повторній переробці, наприклад, для виробництва туалетного паперу, упаковки або обкладинок.1

Але якщо все це буде змішано з небезпечними відходами, такими як батарейки, акумулятори, автопокришки, градусники, поліетилен і потрапить у ґрунт, земля і вода будуть отруєні в радіусі десятків кілометрів.

Тому роздільний збір сміття і його подальша правильна утилізація є найбільш відповідальним способом поводження з відходами.

До того ж зараз сортувати сміття набагато легше, ніж здається. Спеціальні контейнери та сміттєві баки для різних видів відходів майже на кожному кроці – у магазинах, школах, громадських місцях та закладах, навіть у дворах. Тому все, що залишається – розсортувати відходи по потрібних контейнерах. plastic-containers-for-garbage-of-different-types-vector-16867996-1280x720-1

На цьому можна навіть заробити. Все, що потрібно – витратити трохи часу і відвезти відходи в пункти прийому:

  • Макулатура (2-3,5 грн/кг)
  • Склотара (0,50-0,80 грн/кг).
  • Металобрухт (2,5 до 5 грн/кг).
  • Пластик (1,90 до 3 грн/кг)

Магазини – за екологію

Звичайно, питання екології не оминуло й точки продажів та навіть мережі магазинів. Більш-менш новою тенденцією у місті є еколавки. У таких місцях можна не тільки придбати натуральні продукти для правильного харчування і здорового способу життя, але ще позитивною фішкою цих закладів є і те, що велика частина товарів упакована в багаторазові або екологічні обгортки – скляні баночки, паперові пакети тощо. Не відстають від загальної тенденції звичайні магазини – у продажах з’являються багаторазові пакети з тканини та шопери, причому за досить невелику вартість. Змінюються й обгортки – деякі продукти продаються у паперових пакетах – вагові спеції та чай, хлібні вироби і так далі.70ea48e092f5276c0e0d16f353 unnamed (1)

Тож пам’ятайте, що великі зміни починаються з кожного з нас. Якби усі 7,8 млрд людей повірили у власні можливості, усвідомили, що їхні дії дійсно щось можуть змінити – ми жили б у зовсім іншому світі. А наше рідне місто Запоріжжя славиться не тільки тим, що є одним з найгарніших у всій країні. Ще у нас живуть відповідальні та сумлінні люди. Не дарма кажуть, що чистота міста залежить від нашої свідомості. Тож робити довкілля чистим варто починати з себе.

Читайте також: Запоріжжя має великий потенціал до зниження викидів парникових газів