Місто приєдналося до Угоди міських голів понад 350 європейських міст
Це сталося завдяки ефективній роботі міської влади Запоріжжя та дало змогу нашому місту взяти участь у програмах енергоефективності заради економії коштів на опаленні
Сталий енергетичний розвиток сьогодні є основним елементом політики розвитку для більшості розвинутих країн. Голови понад 350 європейських міст у 2009 році підписали Угоду мерів – пакт добровільної ініціативи найбільш прогресивних органів місцевої влади. Свої підписи під документом поставили мери Лондона, Парижа, Мадрида, великих міст Швейцарії, Норвегії, а також Грузії, України та Туреччини.
Запоріжжя приєдналося до Угоди мерів наприкінці 2013 року.
Наступним етапом стало прийняття Плану дій сталого енергетичного розвитку Запоріжжя на 2016-2020 роки (далі – ПДСЕР). Це дало змогу розпочати співпрацю міста з такими міжнародними фінансовими організаціями, як Європейський інвестиційний банк, Німецький банк розвитку KfW, Міжнародна фінансова корпорація тощо.
ПДСЕР передбачає здійснення заходів за 3 основними напрямками:
- Термомодернізація громадських та житлових будівель Запоріжжя;
- Відновлювальна енергетика в житлово-комунальному господарстві Запоріжжя;
- Заміщення природного газу місцевим паливом та енергією у системі гарячого водопостачання Запоріжжя.
Термомодернізація та енергосервіс
У межах Проєкту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» у 2016 році проведено енергетичні аудити на 100 об’єктах бюджетної сфери. На їхній підставі розроблено попередні ТЕО проєктів термомодернізації цих об’єктів для подальшого отримання кредитних ресурсів від міжнародних фінансових установ.
З 2017 року за кошти бюджету міста реалізовано пілотні проєкти з термомодернізації будівель ДНЗ №126 «Суничка», №144 «Запорожець», №186 «ІСКРА» та №169 «Берегиня», дитячої амбулаторії №10 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №6», амбулаторії №6 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2».
У межах проєкту «Зміцнення спроможності Українських територіальних громад до прийняття внутрішньо переміщених осіб» виконано термомодернізацію будівлі ДНЗ №100 «Гармонія» зі встановленням енергоефективного обладнання, включаючи рекуператори, електричний підігрів води, індивідуальний тепловий пункт та ін., що дозволило скоротити споживання закладом паливно-енергетичних ресурсів у 4 рази.
Також до заходів першого напряму можна віднести проєкти термомодернізації, які планується здійснювати за рахунок кредитних коштів міжнародних фінансових організацій.
Одним з інструментів скорочення споживання та/або витрат на оплату паливно-енергетичних ресурсів є енергосервіс.
У листопаді 2018 року міською радою прийняті рішення про закупівлю енергосервісу та затвердження базового річного рівня споживання теплової енергії для 5 закладів охорони здоров’я (КУ «Міська клінічна лікарня №2», КЗ «Міська клінічна лікарня №3», КУ «Міська клінічна лікарня №10», КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2», КНП «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги №5»).
Проведено відповідні тендери, переможцем обрано ТОВ «ДТЕК ЕСКО». Укладено ЕСКО-договори по 4 об’єктах. Серед впроваджених енергозберігаючих заходів: влаштування ІТП на систему опалення із погодозалежним регулюванням, утеплення частини трубопроводів.
За рахунок залучених інвестицій планується отримати економію теплової енергії до 30%. Очікуване загальне скорочення витрат закладів на комунальні послуги складає 929,134 тис. грн.
Альтернативні види палива
У 2018 році у Запоріжжі впроваджено проєкти переведення об’єктів бюджетної сфери на альтернативні види палива із залученням інвестиційних коштів, а саме – опалення приміщень 3 медичних установ (ЗОЗ «Пологовий будинок №3», КНП «Міська лікарня №1» та КНП «ЦПСМД №6») від модульних котельних на пелетах з лушпиння соняшнику.
Як приклад – на території міської клінічної лікарні №1 приватним інвестором було відкрито біопаливну котельню та встановлено 2 нових котли вітчизняного виробництва потужністю по 1 МВт. За рахунками експертів, щороку котельня допоможе економити до 500 тис. куб. м природного газу. Загальна вартість приватних інвестицій становить 10,2 млн грн.
Також наприкінці 2018 року введено в дію котельню по вул. Сергія Синенка на пелетах з лушпиння соняшнику для забезпечення гарячою водою мешканців та госпрозрахункових організацій Хортицького району.
З січня 2020 року введена в експлуатацію котельня по вул. Цитрусовій, 7а на пелетах з лушпиння соняшнику для забезпечення гарячою водою мешканців та госпрозрахункових організацій Шевченківського району.
Вторинне тепло
Для забезпечення гарячого водопостачання 5 районів міста в міжопалювальний період використовується вторинне тепло від ПАТ «Запоріжсталь», що надало змогу впродовж 2015-2019 років вивільнити зі споживання 53,0 млн куб. м природного газу та скоротити викиди парникових газів у навколишнє середовище на 3,6%.
До переліку проєктів ПДСЕР також включено проєкти зі встановлення індивідуальних теплових пунктів у житлових будівлях, зниження споживання електроенергії в комунальному підприємстві «Водоканал», модернізація вуличного освітлення Запоріжжя на основі світлодіодних світильників та сонячної електростанції.
У Запоріжжі реалізується міська програма зі встановлення енергоефективних вікон у закладах освіти та охорони здоров’я. Протягом 2017 року встановлено 1 994 вікна у закладах освіти на суму 19,8 млн грн та 1 379 вікон у закладах охорони здоров’я на суму 9,8 млн грн.
Теплі кредити та енергоефективність
Запоріжжя вже 6-й рік поспіль братиме участь у заходах в межах Європейського тижня енергоефективності.
Низка ОСББ та ЖБК проводять дні відкритих дверей і круглі столи, в ході яких представляють результати реалізації проєктів з термомодернізації будівель, установки автоматизованих індивідуальних теплових пунктів, використання сонячної та вітрової енергії мешканцями багатоповерхових будинків.
Реалізація комплексу енергозберігаючих заходів, зокрема, енергомоніторингу, надала змогу бюджетним установам, підпорядкованим міській раді, заощадити за 2019 рік енергоресурсів на суму 30,036 млн грн.
Зменшення обсягу викидів СО2 у бюджетних будівлях за 2019 рік у порівнянні з базовим рівнем енергоспоживання бюджетних будівель, зазначеним у ПДСЕР, склало 15,385 тис. т/рік (17,5%).
Адаптація до змін клімату
Наразі паралельно зі скороченням викидів парникових газів Європейська комісія вважає за необхідне посилити стійкість до неминучого негативного впливу зміни клімату. У грудні 2019 року ЄС був оголошений Європейський Зелений Курс, який представляє план Європейської Комісії зі сталого зеленого переходу.
«Mayors Adapt» – це ініціатива «Угоди мерів» по адаптації до зміни клімату, яка була створена Комісією з метою залучення міст до дій, спрямованих на адаптацію до зміни клімату та розроблення Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату. План 30-30-30 передбачає зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів на 30%, перехід на альтернативні джерела енергії на 30% та зменшення викидів парникових газів на 30%.
Запоріжжя приєдналося до Європейської ініціативи «Угода мерів щодо Клімату та Енергії». Відповідне рішення про продовження політики скорочення викидів парникових газів міська рада прийняла 24 червня 2020.
Відтак місто бере на себе зобов’язання скоротити на своїй території викиди СО2 (та, за можливості, інших парникових газів) щонайменше на 30% до 2030 року за рахунок заходів з підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії згідно з відповідною «дорожньою картою» ЄС.
Підписання нової угоди відбудеться в межах 4-го міжнародного «Еко Форуму-2020», який цього року пройде у Запоріжжі 15-17 жовтня. Її будуть підписувати з одного боку міський голова Володимир Буряк, з іншого – єврокомісар.
Читайте також: Мер Запоріжжя вимагає від центральної влади зберегти обласну екоінспекцію