На жаль, тема домашнього насильства є актуальною навіть у ХХІ столітті, не знає кордонів і національностей

Жертвами насильства найчастіше стають жінки та діти. Стартувала і Міжнародна акція «16 днів проти насильства», яка проходить в ці дні. Як повідомляє пресслужба Національної поліції в Запорізькій області, з початку року запорізька поліція відреагувала на понад 2600 викликів вчинення домашнього насильства. За результатами розгляду заяв та повідомлень відкрито 25 кримінальних проваджень, складено 785 адміністративних протоколів та винесено понад 1 тис. термінових заборонних приписів стосовно кривдників. Це суха статистика, за кожною цифрою якої – сльози, синці, образи… Як кажуть, у світі одна лише річ гірша за насильство – це капітуляція перед насильством. Тому на підтримку постраждалим від цієї біди – матеріал «Запорозька Січ».

У Запоріжжі триває створення відділення для термінового влаштування дітей

У нашому місті вже кілька років за ініціативи міського голови Володимира Буряка започаткована та реалізовується міська програма «Діти Запоріжжя». Серед її напрямків – створення дитячих будинків сімейного типу, допомога цим будинкам і прийомним сім’ям. Зокрема, створений та успішно працює Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка». Там можуть проживати діти-сироти у віці від 18 років, які не мають власного житла, мами з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, жінки, які постраждали від сімейного насильства.SHER5077

Виникла необхідність також створити відділення, куди можна терміново влаштовувати дітей, які потерпають від домашнього насильства чи залишились без батьків, допоки не визначиться їхня подальша доля. Їх можуть віддати родичам, опікунам, влаштувати до дитячого будинку сімейного типу, прийомної родини тощо.

Ще минулого року міський голова Володимир Буряк доручив профільним службам опрацювати варіанти створення такого відділення. У результаті було прийняте рішення створити нове відділення за адресою пр. Інженера Преображенського, 3. Тут вже створено комплекс дитячих будинків сімейного типу, розрахований на 4 такі будинки. Однак поряд у будівлі є приміщення, які не використовуються. Було вирішено реконструювати ці приміщення та створити тут відділення для термінового влаштування дітей, яке стане структурним підрозділом Центру соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка».

Колись тут розташовувався дитячий садок. Згодом частину будівлі перепрофілювали під квартири для дитячих будинків сімейного типу. Друга частина залишалась нежитловою, де і влаштовують окреме відділення. Зараз продовжується реконструкція.

Проєкт реконструкції приміщення було розроблено у 2020 році. Роботи розбили на 3 етапи. Цього року була виконана перша черга робіт. В будівлі провели демонтажні роботи – зняли стару покрівлю, вікна, двері, металеві сходи та поручні. Також підрядники майже повністю завершили монтаж нової покрівлі та водостічної системи, утеплення фасаду й цоколю, замінили двері та вікна.SHER5176

Другий етап реконструкції, який планується розпочати наступного року, включатиме внутрішні роботи. Тут будуть харчоблок, медпункт, ігрову та навчальну кімнати, місце для відпочинку та для індивідуальних занять дітей з логопедом, кімнати для проживання дітей, спортивний зал. Встановлять тут і індивідуальний тепловий пункт, який також забезпечуватиме дитячі будинки сімейного типу. Для виконання робіт необхідно передбачити в міському бюджеті 15,4 млн грн. Після реконструкції всередині будівлі відділення вже зможе приймати дітей.

Існуючі методи припинення сімейного насильства

З метою припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров’я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення насильства відносно сімейних тиранів застосовують заборонні приписи. Правоохоронці займаються не тільки реагуванням. Їхнє завдання також – професійна консультація постраждалим від домашнього насильства та профілактична розмова з кривдником.

У поточному році поліція Запоріжжя отримала понад 2600 викликів про вчинення сімейного насильства. Загалом, від домашнього насильства постраждало близько 1 тис. осіб, більшість з яких – жінки. За результатами розгляду заяв та повідомлень, поліцейські склали 785 адміністративних протоколів за фактами вчинення домашнього насильства. Винесено понад 1 тис. термінових заборонних приписів стосовно кривдників.

Всі адміністративні матеріали за фактом вчинення домашнього насильства скеровуються до районних судів Запоріжжя для розгляду та прийняття рішення в межах компетенції.

Протягом 10 місяців районними судами накладено 420 адміністративних стягнень: 367 штрафів, 7 адміністративних арештів, 30 громадських робіт, 16 попереджень.

Працівники поліції звертаються до громадян, які стали свідком або жертвою домашнього насильства, не замовчувати ці факти. Для отримання допомоги та консультацій завжди можна зателефонувати до правоохоронних органів, соціальних служб або системи безоплатної правової допомоги:

  • «гаряча лінія» Національної поліції в Україні 0-800-500-202
  • «гаряча лінія» Кабінету Міністрів України «15-47»
  • всеукраїнський телефон довіри 0-800-501-701
  • інформаційна лінія центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги 0-800-213-103.

Про що мовчать діти

Останнім часом в Україні суттєво збільшилася кількість дітей-жертв зґвалтувань. Під час засідання Спостережної Ради Проєкту Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні», яке відбулося цього літа, зокрема зазначалося, що якщо 2019 р. таких постраждалих було виявлено 148, то за підсумками 2020 р. їх уже було 233. Часто ґвалтівниками стають дуже близькі люди – родичі та навіть батьки. Чи друзі сім’ї. Насильство часто здійснюють дорослі, які мають доступ до дітей і яким діти довіряють. Трапляється, вони змушують дітей виконувати неприємні для них дії. Це вже вважається насильством над дітьми. І що важливо, такі випадки не фіксує статистика. Зазвичай дітям про це незручно говорити, вони бояться в цьому зізнатися. А часто і взагалі не розуміють, що відбувається щось неправильне.

«Річ у тім 2.0»: не замовчувати домашнє насильство

У Запоріжжі стартувала інформаційна компанія «Річ у тім 2.0». Це соціальна ініціатива, в межах якої проходить виставка та онлайн-кампанія, де представлені 16 предметів, пов’язаних з реальними випадками домашнього насильства. Цьогоріч створено 16 відеороликів за участю відомих особистостей, які озвучили реальні історії постраждалих від домашнього насильства.

Інформаційні брошури, правові консультації і тематичні листівки – це лише крок до того, аби суспільство не боялося говорити про проблему домашнього насильства, не мовчало.
Виставка триватиме до 10 грудня в приміщенні бібліотек Запоріжжя за адресами: пр. Маяковського, 7, пр. Соборний, 173 та філії Запорізької дитячої музичної школи №8 (художнє відділення) за адресою: вул. Ситова, 6.

Читайте також: Як подолати депресію творчій людині –  поради психотерапевта