Жителі Запорізької області можуть отримати 354 лікарських засоби безоплатно або з невеликою доплатою за програмою «Доступні ліки»

Це можна зробити у 280 аптеках, які беруть участь у програмі.

«Доступні ліки» – програма, яка дозволяє пацієнтам отримувати в аптеках безоплатні або за невелику доплату ліки від серцево-судинних хвороб, діабету ІІ типу, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії та нецукрового діабету. А також препарати для профілактики інсультів та інфарктів.

З 1 жовтня «Доступних ліків» стало більше, і тепер до програми включено 354 лікарські засоби.

З них:

 • 198 – серцево-судинні хвороби;
 • 51 – діабет ІІ типу;
 • 27 – профілактика інсультів та інфарктів;
 • 16 – бронхіальна астма;
 • 30 – розлади психіки та поведінки;
 • 27 – епілепсія;
 • 5 – нецукровий діабет.

У 2021 році лікарі виписали пацієнтам Запорізької області понад 577,3 тис. електронних рецептів за програмою. Із них погашено, тобто пацієнти отримали необхідні їм ліки – 518,5 тис. рецептів.

Минулого року розподіл виписаних рецептів у Запорізькій області таким чином розподілялися за групами хвороб:

 • Серцево-судинні захворювання – 411,3 тис.;
 • Цукровий діабет II типу – 92,6 тис.;
 • Профілактика інфарктів та інсультів – майже 53 тис.;
 • Бронхіальна астма – 19,8 тис.;
 • Психічні розлади. Епілепсія – 481;
 • Ревматичні хвороби – 40;
 • Нецукровий діабет – 37.

На Запоріжжі 281 аптека відпускає ліки за програмою «Доступні ліки». Кожен пацієнт, який має електронне направлення на потрібні йому ліки, може звернутися до цих аптек і отримати необхідне медикаментозне лікування.

– З кожним роком до програми реімбурсації входять нові ліки та нозології. Станом на сьогодні вже маємо 7 нозологій. Це лікування серцево-судинних захворювань, психічних розладів, бронхіальної астми, нецукрового діабету, діабету ІІ типу, ревматичних хвороб та профілактика інфарктів та інсультів. З часом програма «Доступні ліки» покриє ще більше пацієнтів з хронічними захворюваннями та зменшить фінансове навантаження на них, – говорить директорка Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталя Будяк.

Лікарські препарати з реєстру програми «Доступні ліки» можна отримати винятково за електронним рецептом. В ньому буде зазначена міжнародна непатентована назва препарату – діюча речовина.

Щоб отримати препарати за програмою «Доступні ліки», потрібно звернутись до сімейного лікаря, який випише вам електронний рецепт на ліки.

При цукровому діабеті електронний рецепт на ліки може виписати ендокринолог або сімейний лікар. Ліки при розладах психіки та поведінки виписує психіатр, а у випадку епілепсії – невролог або психіатр.

На ваш телефон надійде смс із номером рецепту, який необхідно назвати в аптеці. Якщо у вас немає мобільного телефону, лікар надасть інформацію про рецепт на папері. Електронний рецепт можна одержати без особистого прийому у лікаря. Але дистанційні комунікації потрібно узгодити з лікарем заздалегідь.

Можна прийти до аптеки, яка бере участь у програмі, назвати номер рецепту та обрати потрібні ліки. Знайти аптеки допоможе мапа з аптеками на дашборді НСЗУ.

Національна служба здоров’я України адмініструє програму «Доступні ліки» та відшкодовує аптекам кошти за ліки, які отримали пацієнти.

Саме механізм реімбурсації, що закладений в цю програму, робить лікування хронічних захворювань доступнішим. Пацієнтам, які через свій стан здоров’я потребують постійного прийому певних ліків, НСЗУ компенсує витрати на ліки.

Читайте також: У Запоріжжі відзначають Всесвітній день людей з інвалідністю