Сурогатні алкогольні напої дуже небезпечні для здоров’я людини
Напевно, запоріжці пам’ятають масові випадки отруєння фальсифікатами горілки в нашому місті 3 роки тому, коли від «катанки» навіть помирали люди. Якщо ви думаєте, що продаж смертельно небезпечного алкоголю вже в минулому, то глибоко помиляєтесь – бізнес на паленій горілці нікуди не зник
Фальсифікат – на потоці
Так, протягом минулого року у Запоріжжі поліцейські неодноразово накривали цілі цехи «паленки», про що й повідомляла пресслужба Нацполіції в Запорізькій області.
Наприклад, ще на початку 2020 року в Запоріжжі виявили лікеро–горілчані напої з підробленим акцизом і напої, виготовлені «кустарним способом». Під час обшуків у приміщеннях, де невідомі особи незаконно організували діяльність з виробництва спиртних напоїв, вилучили близько 100 тис. місткостей об‘ємом 0,5 л. Крім того, були виявлені полімерні місткості, пластикові бочки, заповнені фальсифікованими лікеро–горілчаними виробами, різні концентрати смакових концентратів і барвників, а також обладнання для виробництва та фасування. Було відкрито кримінальне провадження за ознаками ч. 1 ст. 199 ККУ. Санкція статті передбачає до 7 років позбавлення волі.
Зберігали та виготовляли цей фальсифікат і в приватних гаражах. А реалізація відбувалася через роздрібну мережу, так званих, торгових точок. Під час обшуків за 2 адресами у горе–підприємців вилучено понад 1582 л спирту та обладнання для виробництва алкогольних напоїв. А також 90 л ароматизаторів на загальну суму 110 тис. грн.
І таких прикладів чимало – для незаконного збагачення виробники «паленки» використовують, як власні приватні оселі, так і цілі підпільні алкоцехи. Прикро, що до подібних афер приєднуються і деякі офіційні виробники. Так, щоб не платити обов‘язкові платежі до бюджету у вигляді акцизного податку, вони використовують на своїй неврахованій продукції підроблені марки акцизного податку. І сума збитку для держави рахується вже на мільйони гривень.
Як відрізнити фальсифікат?
Фахівці Держпродспоживслужби застерігають запоріжців від придбання алкоголю сумнівної якості і дають рекомендації, як можна відрізнити якісний напій від сурогату.
Якщо ви вже купили пляшку спиртного, то його можна перевірити на якість і в домашніх умовах. Так, пляшку потрібно на 15 хвилин покласти в морозильну камеру – якщо в горілці утворюються кристали льоду, значить, перед вами сурогатний продукт. Неякісна горілка при струшуванні пляшки також «проявить» себе – з‘являться неоднорідні бульбашки. Тобто, нормальна горілка при сильному збовтуванні утворює дуже небагато маленьких бульбашок без утворення піни, і ці бульбашки зникають за 2-3 секунди. А «палена» горілка при струшуванні утворює великі бульбашки, навіть з утворенням невеликої піни на поверхні. І ці бульбашки швидко не зникають.
Спробуйте підпалити горілку – фальсифікований продукт буде смердіти гумою або ацетоном, а справжня горілка буде горіти блакитним полум‘ям.
Зверніть увагу і на пробку, якщо вона прокручується – швидше за все, перед вами підробка. Дефекти об‘ємного клейма на пробці теж вказують на фальшивку.
А ще перевірений спосіб – при покупці необхідно дивитися на етикетку (зі зворотного боку, тобто через пляшку). Етикетка повинна бути приклеєна прозорим клеєм, якщо явно видно сліди клею, до того ж жовті – то це ознака того, що горілка розливалася не на лінії, а в підвалі.
Якщо вам пощастило знайти в продажу елітний алкоголь за дуже низькою ціною – не поспішайте радіти. Цілком імовірно, ви «напали» на підробку. Акції зі знижками, звичайно, є, але якісний коньяк або віскі не можуть коштувати дешевше горілки. Тому не ведіться на спокусливо низькі ціни!
На лицьовій стороні пляшки з горілкою завжди є дата розливу, назва та адреса фірми–виробника, номер ліцензії, знак сертифікації. Дані про дату, час і місце розливу горілчаної продукції наносяться заводом–виробником на кожну пляшку. Ці написи повинні бути чіткими та легко зчитуватися.
Корисні поради
Сурогат дуже небезпечний для здоров’я людини – переконують лікарі. Найбільш популярними токсичними домішками, які використовують для приготування сурогатного алкоголю сьогодні є метанол та етиленгліколь. У випадках вживання його у великих дозах – можливі серйозні наслідки, такі як втрата зору чи навіть смерть.
Придивіться до акцизної марки
Як відрізнити справжню марку на алкогольні напої від підробленої?
Марки акцизного податку для алкогольних напоїв виготовляються з паперу вагою 70 +/- 2,5 г/м2 і мають такі розміри: довжина – 160 мм +/- 0,25 мм; ширина – 20 мм +/- 0,25 мм.
Марка лікеро–горілчаної продукції вітчизняного виробництва, крім виноробної, виготовляється у зеленій кольоровій гамі. Для алкогольних напоїв, які є виноробною продукцією вітчизняного виробництва – червоній. Для лікеро–горілчаної продукції, крім виноробної, імпортного виробництва – фіолетовій. Для алкогольних напоїв, які є виноробною продукцією імпортного виробництва – оранжевій.
Безпечніше пити своє
Зубрівка в домашніх умовах
До одного з популярних алкогольних напоїв у всьому світі належить зубрівка. Найбільш затребувана настоянка у Польщі, Білорусі, Росії та Україні. Славиться запашним ароматом, золотисто–салатним кольором і гіркуватим смаком. Зубрівка з самогону в домашніх умовах робиться просто і не вимагає великих витрат і безлічі інгредієнтів. Основою цієї легендарної настоянки є трава зубрівки, на честь якої її і назвали. Траву можна купити на ринку у травників або зібрати її самим. Для цього нам знадобляться не прикореневі темні стебла, а світле листя. Їх сушать на повітрі, розклавши одним шаром на папері або ж зібравши в пучок і підвісивши під навісом. Після того, як трава зубрівки добре підсохне, її можна зберігати близько 2 років.
Ще одним необхідним компонентом є якісний самогон. Використовуйте самогон подвійної перегонки, добре очищений. Краще, якщо це буде зерновий самогон.
Рецепт 1. Самогон 40-45% – 1 літр, трава зубрівки – пара стеблинок, вода – 2 ст. ложки, цукор – 1 ст. ложка.
Подрібніть траву зубрівки і складіть у скляну тару. Залийте туди самогон і охолоджений сироп з води і цукру. Закрийте банку і настоюйте протягом 2 тижнів – зубрівка запашна готова.
Рецепт 2. У цьому рецепті зубрівку замініть на корінь калгану.
Самогон – 500 г, корінь калгану – 1 шт., кмин і ваніль – по щіпці, дубову кору – 0,5 ст. ложки, чорнослив – 1 плід, лимон (цедру) – половину фрукта, корицю – 1 паличку.
Помістіть всі компоненти в скляну банку, перемішайте, щільно закрийте кришкою. Поставте в затемнене місце на 2 тижні, після чого процідіть. Зубрівка набуде золотистого кольору і приємного аромату. Для того, щоб зробити золотисту зубрівку солодкою, можна приготувати її з додаванням сиропу. Сироп готується з води і цукру, варять на вогні, поки цукор не розчиниться. Додають його охолодженим.
Рецепт 3. Що може бути краще зубрівки, настояної на траві, меду і спеціях!
Тому заготовте: самогон – 1 л, траву зубрівку – десь 6 стеблинок, липу – 2 суцвіття, коріандр і аніс – по 3 штуки, мед – 1 ч. ложку.
Покладіть траву в банку, залийте самогоном або горілкою. Додайте інші компоненти. Закрийте тару кришкою і поставте настоюватися на тиждень. Процідіть. Залиште ще на 2 дні, щоб дати можливість настоянці ввібрати всі аромати. Зубрівка виходить відмінною, пахне лучними травами і має приємний смак.
Читайте також: Як запоріжцям правильно зустріти Різдво