На час карантину активізувалися шахраї, які намагаються обдурити довірливих пенсіонерів за допомогою нових “схем”

Добрі новини поширюються швидко – вже кожен пенсіонер чув про тисячу, яку він має отримати у зв’язку із поширенням пандемії коронавірусу (звичайно, якщо його пенсія не перевищує 5 тис. грн), але на цей «дар Божий» очікували і шахраї.

Тисяча від Президента

Якому ж негіднику не кортить обвести кругом пальця довірливого пенсіонера. І ця «босота» на вигадки дуже швидка, адже в їхній справі марнувати час ніяк не годиться.

Одна зі схем, якою наразі користуються зловмисники – розсилка фальшивих смс-повідомлень від імені Національного банку України про виплату додаткової 1000 грн у зв’язку з карантином, анонсовану раніше Президентом та міністром соціальної політики України.

За інформацією правоохоронців, спочатку людина отримує смс-повідомлення, де в тексті говориться: «Вам було нараховано одноразову допомогу у надзвичайну ситуацію в розмірі 1000 грн». Також у повідомленні є номер для довідок. Людина, яка отримала смс, але гроші, звичайно ж, так і не надійшли, намагаючись з’ясувати причину, телефонує за довідковим номером. Але спілкується не з представниками банку, а з аферистами. До речі, дуже цікаво, хто «зливає» їм особисті дані пенсіонерів, та ще й тих, у кого пенсія не перевищує 5 тис. грн. Це дуже нагадує ситуацію з померлими, коли представники похорон-бюро з’являються на порозі раніше за ескулапів.

Тож шахраї намагаються швиденько випитати інші особисті дані у громадян, наприклад пін-код банківської картки, щоб нібито перевірити, чи не сталась помилка. Звичайно, люди похилого віку, які звикли довіряти владі, банківським та іншим держструктурам і всьому, що написано в газетах, ведуться на цей «розвод», а згодом з їхніх рахунків зникають всі заощадження, які вони накопичували роками.

«Нацбанк офіційно застерігає та підкреслює, що не нараховує і не виплачує соціальну допомогу, а також не організовує розіграші чи лотереї», – застерігають у поліції.

Тож Пенсійний фонд України закликає українців бути пильними і не вестись на ці провокації. Усі офіційні виплати від держави, в тому числі одноразова допомога в розмірі 1000 грн пенсіонерам, у яких пенсія становить менше 5 тис. грн, будуть здійснюватися виключно шляхом перерахування коштів на рахунки в уповноважених банках або доставлятимуться пенсіонерам листоношами «Укрпошти». Про початок таких виплат Пенсійний фонд України повідомить невідкладно.

Хоча з деяких джерел уже відомо, що це відбудеться в квітні, а в травні уряд проведе індексацію трудових пенсій. Розмір індексації становитиме 11%. Також у травні запроваджуються доплати в розмірі 500 грн до пенсії для пенсіонерів, які досягли 80 років.

«Дезінфекція» квартир шахраями

Існують і інші афери, пов’язані з коронавірусом. Буває, зловмисники намагаються потрапити до квартири. Відомі випадки, коли під виглядом співробітників епідеміологічної служби в білих халатах та масках шахраї ходять по домівках і пропонують провести дезінфекцію житла. В разі згоди виставляють хазяїв за двері. А самі, звичайно, нишпорять по квартирі, забираючи все, що не так лежить.

Фальшиві волонтери

А буває, що під виглядом волонтерів аферисти обходять одиноких пенсіонерів та пропонують допомогу в покупці продуктів чи медикаментів. Просять виставити за двері сумку, список необхідного і гроші. Запевняють, що за годину все принесуть. Але насправді це так і не відбувається, вони забирають гроші і вже більше не повертаються.

Ще «пенсійні» обдурювання

А ще пенсіонерам може зателефонувати, навіть, сама «завідувачка Пенсійного фонду» і повідомити, що зараз терміново всім треба поміняти старе пенсійне посвідчення на електронне. Ходити, мовляв, нікуди не потрібно, а прийдуть 2 співробітниці, заберуть старе посвідчення і через 5 днів принесуть нове. Крім того, наказують, всі гроші, які є у пенсіонера вдома, треба терміново, саме сьогодні, покласти на картку. Сьогодні, тому що потім буде уже пізно, – саме такі інструкції літнім людям дає «завідувачка». До того ж, «чиновниця» пояснить, що дозвонитися їй дуже важко, тому треба буде зробити все, що скажуть її підлеглі.

Як бачите, такі люди діють дуже впевнено і зухвало. Вирахувати злодія не так вже й просто – адже не у кожного з них при розмові «бігають очі». Тому краще нікому одразу не довіряти і «7 раз перевірити», перш ніж на щось погоджуватись.

Як писав сайт “Запорозька Січ”, нещодавно у Запоріжжі дві шахрайки обікрали подружжя літніх людей. Зловмисниці представились соцпрацівницями та, потрапивши до квартири стареньких, вкрали гроші та цінні речі. Шахрайок впіймали, до суда їх тримають під вартою.

Читайте також: У Запоріжжі крадій тікав з квартири на зв’язаних простирадлах