Кожен народ святкує зимові свята зі своїми особливими відмінностями

На питання “Як святкують Різдво та Новий рік у різних країнах?” “Запорозька Січ” попросила відповісти друзів з “Фейсбуку”, які мешкають у Польщі, Італії, Азербайджані та в Німеччині. Ось що вони розповіли.

Польща

Поляки – це нація, яка урочисто святкує Різдво!,- стверджує  Ксенія Копанська-Аперн,- Приготування до свята розпочинаються заздалегідь. Міста набирають святкового урочистого настрою – усюди святкова ілюмінація, чудово підсвічені палаци, архітектурні ансамблі та будинки, святковий ярмарок в старому місці та обов’язковою вже стала ковзанка – прямо у Старому місті на площі у Варшаві.Варшава 1Усі намагаються подбати про подарунки найближчим і тому передсвятковий настрій розпочинається ще навіть за кілька тижнів перед святами. Колегам, знайомим, рідним та друзям усі надсилають листівки з найкращими побажаннями.

Самі свята зустрічають у повному сімейному колі, з безоднею смачних ласощів та щирими найкращими побажаннями. Одні вважають за краще провести цей період із сім’єю за різдвяним столом у власному будинку, інші вибирають варіант поїздки в красиву святкову атмосферу цього місця. Однак все-таки найпопулярніший підхід – це той, який дозволяє присвятити цей чудовий час своїм близьким.

Особливий день – це Святвечір, де родини збираються за столом разом, колядуючи, розмовляючи, обмінюючись спогадами. Важливим є декор кімнати, де влаштована вечеря на Святвечір, а іноді навіть і вся квартира, щоб отримати атмосферу свята. Невіддільним елементом є красиво прикрашена ялинка.
Святвечір – це день, коли важлива кожна річ. Люди вірили, що те, що станеться на Святвечір, вплине на весь рік. У деяких сім’ях ця традиція збереглася і донині. Вечеря напередодні Різдва повинна складатися з 12 страв, що свідчить про кількість місяців у році, або за іншою інтерпретацією – про кількість апостолів, які йшли за Христом. Напевно на різдвяному столі обов’язково повинні з’явитися червоний борщ, короп, вареники та багато інших ласощів. Також важливо розмістити додаткове місце для гостя, який може з’явитися під час вечері напередодні Різдва. Іноді це також асоціюється з пам’яттю тих, хто не може провести з нами різдвяні дні.
Передує вечері поява першої зірки на небі, а потім – обмін оплатком – спеціальною вафелькою. Зібравшись біля різдвяного столу, гості бажають собі щастя, процвітання, всього найкращого на майбутній новий рік.Варшава 2А під ялинкою …

У більшості будинків під час Різдва багато подарунків можна знайти під ялинкою. Це звичай, який походить від римської сатурналії. Кожен учасник вечері на Святвечір повинен отримати подарунок, навіть символічний. Ця традиція також пов’язана з передчуттям першої зірки, адже існувало переконання, що коли вона з’явиться на небі, тоді можна буде відкрити різдвяні подарунки.

Звичайно, це звичай, який найбільше радує дітей, тому вони, як правило, дивляться на небо, чекаючи, що на темному небі з’явиться найяскравіша зірка.ВаршаваДні після Різдва – це час, коли ми зазвичай намагаємось відвідати своїх друзів, родичів, які не могли відсвяткувати з нами за столом Різдва. Ці дні є для поляків миттю роздумів над власним життям, можливістю створити графік планів та сподівань на наступний рік. Тоді саме час відпочити від різдвяних приготувань і поділитися моментами з коханими.

Італія

В Італії головне свято -Різдво,- повідомляє Лариса Путіліна,-  По всій країні у великих містах і маленьких, на головних площах відкриваються ошатні різдвяні базарчики. З різною смакотою, солодощами та крафтовими прикрасами. Ялинку обов’язково ставлять 8 грудня. Цей день в католицькому календарі називається Immacolata Concezione, свято Непорочного зачаття Діви Марії. І звичайно, все божеволіють щодо подарунків. За цією комерціалізацією навіть релігійних свят, інколи втрачається сам «дух Різдва». Втім, консумізм в Італії не більше, ніж в інших країнах. І як і в інших країнах, Різдво – сімейне свято. На відміну від Нового року. Отже, 24 грудня – Vigilia! Увечері сім’ї збираються за великим святковим столом. Страви переважно рибні (риба – символізує Ісуса Христа). Напередодні багато (навіть ті, хто зазвичай цього не робить) ходять до церкви на святкову різдвяну месу. 25 грудня – все закрито: магазини і ресторани. Так що слід подбати про те, щоб не залишитися з порожнім холодильником і з порожнім шлунком.  Але слава Богу, тепер є китайці та індуси з бенгальцями. Їх магазини і ресторани завжди відкриті.Италия 4ИталияНовий рік в Італії – велика вечірка!  Це свято на площі, коли всі разом! Гуляють, танцюють, веселяться, одягають блискітки і пускають феєрверки! У минулому році спостерігали грандіозний феєрверк в Рімміні. Традиційно на набережній збираються тисячі місцевих-місних, а так само жителів довколишніх міст і містечок, і туристів, з ігристим вином, spumante e prosecco, пластиковими стаканчиками і з радісною готовність в стотисячний раз спостерігати, як з кожною ракетою, з кожним сполохи, під веселі вітання наступають хвилини нового року.

І потім масові гуляння тривають. Пару років тому спостерігали не менше захоплююче піротехнічне шоу в Неаполі. Власне, все великі міста можуть похвалитися великими феєрверками. І навіть малі! У новорічну ніч відкриті бари і кафе. Можна переходити від одного до іншого)). Тут тільки слід зауважити одну важливу і відмінну від нас річ – у італійців немає звички багато пити! І тим більше напиватися. Ну випили під феєрверк шампанського, і все! Потім в барах сидять з кавою та солодощами. Ну може, ще по коктейлю або келиху вина. Італійці вміють веселитися без алкоголю. Факт. Молодь віддає перевагу пиву. Пиво, до речі, тут вважається більш рафінованим напоєм)) В барах келих пива найчастіше дорожче келиха вина. Особливо, якщо пиво крафтового. На головних площах великих міст в новорічну ніч грають оркестри, виступають відомі артисти, поп-зірки. Багато ресторанів пропонують спеціальне меню і святкові програми. Загалом, є з чого вибирати! До речі, обов’язкова страва на Новий рік -сочевиця – lenticchie, чиї зернятка нагадують монетки. Щоб рік був вдалий, багатий треба їсти сочевицю.Италия 3Италия 2 Италия 1

Баку

За словами Марини Мурсалової, найбільша частина населення Азербайджану – мусульмани, і споконвіку Новий рік тут святкувався в день весняного рівнодення 21 березня, це свято Новруз. Але Азербайджан – це світська країна, що ввібрала в себе особливості багатьох культур, можливо, з цієї причини так легко приживаються тут нові традиції і свята, як, наприклад, День закоханих, який став мало не всенародним.баку 1(1)Свято Новий рік входить до переліку найулюбленіших  в Азербайджані. Місто одягається в святкове оздоблення: височенні ялинки встановлюються біля Будинку уряду, на Площі фонтанів, в кожному парку, у кожного виходу метро. Беззмінні учасники – Дід Мороз, по-азербайджанські Шахта Баба, (з наголосом на останньому складі, авт.) І Гар гизи (Снігова дівчина), а також персонажі з азербайджанських народних казок, найпопулярніший з яких – Джіртдан, спритний і дотепний хлопчисько в папасі. Особливість азербайджанців – міцні сімейні традиції, які стоять на чолі кута, і в новорічні дні в центрі, на Приморському бульварі, в кафе і центрах розваг дуже багато сімейних пар з дітьми. В історичній частині міста – Ічерішехер – відбуваються новорічні заходи, веселі розіграші, дитячі інсценування та конкурси.баку 5(1)баку 7(1)У новорічну ніч в ресторанах до ранку гуляє народ, частіше це корпоративні заходи з програмою, тому, як правило, про місця в питних закладах краще подбати заздалегідь. На останніх секундах бою курантів місто освітлюють тисячі салютів і феєрверків, запущені мало не з кожного балкона.
У регіонах країни, навіть у найвіддаленішому, на головній площі також встановлюється Ялинка на всі дні канікул, де проходять народні гуляння і нерідко виступають місцеві пехлевани – силачі, що демонструють свою спритність і силу – жонглюють пудовими гирями і ходять по канату. Багато жителів мегаполісу їдуть за кордон або із задоволенням зустрічають Новий рік де-небудь в горах, благо в зв’язку з розвитком туризму по всьому Азербайджану побудовані сотні комфортабельних баз, комплексів, елітних готелів, парків розваг і т.д. Мало хто знає, що в Азербайджані існує культ їжі. Адже в зв’язку з різноманітністю культур і, відповідно, кухонь, завжди є можливість здивувати і порадувати себе і близьких якимись національними місцевими стравами, розташувавшись десь в прозорій альтанці на мальовничому кручі з видом на засніжені околиці.баку 8(1)баку 4(1)Шостий рік в самому центрі столиці – на Майдані фонтанів – проходить різдвяний ярмарок з продажем сувенірів, іграшок і місцевих делікатесів. Поруч встановлюють сцену, де виступають відомі колективи і зірки місцевої естради. Пару років тому людей порадував своїми піснями співак EMIN, уродженець Азербайджану.баку 12(1) баку 11(1) баку 10(1)

Німеччина

Різдвяна атрибутика в магазинах Німеччини зазвичай з’являється вже в кінці серпня, – розповідає Таня Грибков. – А в листопаді ялинково-карусельно-глінтвейн-сувенірні ярмарки заповнюють всі головні площі міст і сіл. На Альтмарк в Дрездені, наприклад, Різдво безперервно відзначається вже в 585 разів, тобто практично шістсот років поспіль … Звідси і традиція місцевих жителів приходити вечорами на казкове містечко і веселитися, пригощатися та розважатися. Головні сувеніри в Саксонії – це лускунчики та дерев’янні чоловічки із трубками. Кажуть, вони приносять щастя. Потрібно встигнути насолодитися всією цією красою до 24 грудня, тому що на наступний же день після Різдва, як у казьці про Попелюшку,”карета перетвориться на гарбуз”, розкішні курусельні коні – у непомітних мишей, а шикарні ялинки-сценки-теремки зникнуть з площі без сліду …Германия_новый год4

Святвечір чи Вайнах в Німеччині, як правило, відзначають в теплому сімейному колі, чинно поїдаючи запеченого гусака, дзеркального коропа та різні салати. У цей вечір всі дарують подарунки один одному, грають в різні веселі ігри та розгадують шаради.  Діти,  зазвичай, чекають на візит Діда Мороза, який  тут звется Вайнахсмен, який обов’язково підкладує під ялинку подарунки для тих, хто  в нього вірить.Германия_новый год2Германия_новый год1Германия_новый годНу а Новий рік тут прийнято зустрічати в галасливій компанії, на площах і вулицях, салютувавши і запускаючи феєрверки мало не до ранку (До речі сказати, в інші дні підривати подібні спецефекти німцям категорично заборонено). 2 січня дорослі виходять на роботу, а діти йдуть в школу. І всі починають чекати нового Різдва.

Читайте також: 12 цікафих фактів про життя українців у 2019 році