Незважаючи на злагоджену роботу депутатського корпусу Запорізької міської ради, яку депутати продемонстрували під час минулої 5-й сесії, не обійшлося без скандалів. Так, один з депутатів фракції партії УКРОП зробив публічну заяву про те, що на депутатів фракції «Опозиційного блоку», буцімто чиниться адміністративний тиск з боку керівництва комбінату «Запоріжсталь», їхня діяльність, як і робота самого комбінату, приносить шкоду Запоріжжю. У відповідь прозвучала коротка репліка депутата від фракції «Опозиційний блок», голови ветеранської організації комбінату Миколи Сіліна про голослівность звинувачень. Але регламент роботи сесії міськради не дозволив депутату викласти всі аргументи. Тому кореспондент газети зустрівся з депутатом Миколою Сіліним для отримання повної позиції фракції щодо публічних звинувачень, які пролунали, можна сказати, на все місто.
– «Вердикт про шкідництво» виголошений представником войовничої, так званої демократичної опозиції міської ради щодо нашої фракції і керівництва комбінату «Запоріжсталь» – брехня, цинізм і дешевий самопіар на успіху інших! Від початку і до останнього слова – самореклама за гроші громади (сесії транслюються в прямому ефірі телеканалу МТМ). Ніяких вказівок про те, як голосувати, депутати нашої фракції не отримують. Позиція фракції з тих чи інших питань виробляється на засіданнях фракції. Йде нормальна дискусія. Присутні журналісти. Все відкрито і прозоро. У суперечках знаходимо спільний політичний «знаменник». З чіткою позицією виходимо на сесії. Вдвічі образливо чути звинувачення щодо фракції, комбінату і його керівництва від депутата, якого, згідно з поданою декларацією про доходи, можна віднести до безробітних. У той час як комбінат «Запоріжсталь» і його 20-тисячний колектив фактично є містоутворюючим підприємством і лідером по сплаті податків до всіх рівнів бюджетів. І, перш за все, до міського бюджету Запоріжжя – податок на доходи фізичних осіб залишається базисним видом податку, що формує міську казну, – каже Микола Сілін.
– Крім високих доходів наших працівників, а середня зарплата за підсумками березня склала 9245 грн., профспілкова організація спільно з керівництвом комбінату проводить величезну соціальну роботу щодо наших ветеранів.
Первинна організація ветеранів ПАТ «Запоріжсталь», головою якої я є, одна з найчисельніших в Україні і налічує понад 5800 осіб. Завдяки багаторічному досвіду соціального партнерства з керівництвом комбінату і його власниками ветерани стабільно забезпечуються матеріально, оточені постійною увагою і турботою.
Без удаваної скромності скажу, що соціальному пакету ветерана-запоріжсталівця заздрить більшість пенсіонерів Запоріжжя.
Основою соціального партнерства між ветеранськими організаціями і адміністрацією підприємства, як це було і за радянських часів, є колективний договір між профспілковою організацією та адміністрацією. У його 5-му розділі, який присвячений вирішенню соціальних питань на комбінаті, 70% всіх пунктів передбачають соціальний захист ветеранів. Колдоговором охоплюються практично всі напрямки діяльності нашої ветеранської організації. Перш за все, це підтримка ветеранів у питаннях здоров’я. Багато наших людей працювали в специфічних умовах металургійного комбінату, мають гарячий стаж. Тому спільно з адміністрацією і профкомом всіляко піклуємося про їхнє здоров’я.
На щастя, на відміну від багатьох інших підприємств, де вже і соціальної сфери немає, у нас вона збережена в повному обсязі. Всі ветерани забезпечені медичним страхуванням. Відповідно до договору між комбінатом і страховою компанією кожен ветеран за необхідності може безкоштовно придбати ліки на 2000 гривень на рік. Крім того, комбінат оплачує медобслуговування в медичному центрі «Вітацентр». У разі погіршення здоров’я ветерани отримують гроші на лікування або від фонду «Милосердя», або від профкому. Особи, які потребують слухових апаратах, а з віком, як відомо, слух погіршується, отримують 1700 грн. на його придбання. Так само на обслуговування в стоматологічному кабінеті, який закріплений за нами, виділяється 700 гривень на людину.
Наші пенсіонери мають можливість пройти профілактичне лікування за 10 відсотків вартості в заводському санаторії-профілакторії. На кожний заїзд відводиться 10% місць для ветеранів. Також у вересні всі 450 місць на базі відпочинку на Азовському морі відводяться для заїзду ветеранів.
Особливу увагу приділяємо учасникам Великої Вітчизняної та локальних воєн. Для них за окремою програмою в травні організовується безкоштовний заїзд в санаторій-профілакторій. Це 110 осіб на 18 днів. Там вони отримують повний комплекс медобслуговування і збалансоване харчування за рекомендацією лікарів. Купуємо путівки в санаторій на Великому Лугу. За 2015 рік на ці цілі було направлено три мільйони гривень.
Допомагаємо і транспортом, щоб підвезти до лікувального закладу. Надаємо ветеранам ходунки, інвалідні коляски, милиці, які придбати самостійно сьогодні не кожному по кишені.
При раді ветеранів створений блок побутових послуг. Там працює перукар, який за необхідності виїжджає і до ветерана. Є швачка, що також обслуговує наших людей. Комбінат закріпив за нами вантажно-пасажирську «Газель». Це ініціатива генерального директора Ростислава Шурми.
Надаємо допомогу ветеранам, які проживають в приватному секторі. Завозимо їм по дві тонни вугілля та дрова на опалювальний сезон.
Допомагаємо і сім’ям, де ветерана не стало. До ювілейних і святкових дат обов’язково преміюються як ті ветерани, що працюють, так і ті, що вже перебувають на заслуженому відпочинку. Є в нас і власне звання «Ветеран праці комбінату «Запоріжсталь». Такі люди отримують щоквартальну комбінатівську пенсію.
Велику допомогу надає наш загін волонтерів з 80 осіб. Вони провідують хворих ветеранів на дому, допомагають у побуті. На ці цілі також виділяються певні кошти.
На VII з’їзді Організації ветеранів України, який проходив на початку квітня в Києві, я як делегат від Запорізької області, користуючись наданою мені трибуною, поділився досвідом зі своїми колегами в питаннях соціального забезпечення ветеранів підприємства, що надходить від керівництва підприємства. Запоріжсталівським досвід був схвалений делегатами.
Вважаю, що наш досвід у значній мірі можна застосувати і для вибудовування відносин між міською владою та ветеранськими організацією міста. Так, за підсумками зустрічі лідерів міських ветеранських організацій з міським головою Володимиром Буряком, було дано протокольне доручення про розробку проекту меморандуму з використанням позитивного досвіду ветеранської організації «Запоріжсталі». Документ окреслить взаємні зобов’язання і відповідальність і, поза всяким сумнівом, підніме рівень соціального партнерства на щабель вище.
Володимир ГЕРАСІН