Скажіть людині комплімент і подивіться на її реакцію
Людина миттєво розпливається в усмішці. Ви не повірите, але компліменти корисні не тільки для приймаючої сторони, а й для того, хто вимовляє приємні слова.
Комплімент – що це за «звір»?
Вперше поняття комплімент виникло у Франції в VII столітті і було обов’язковою формою етикету при дворі Людовика 14-го. Людина, яка не вміла говорити компліментів, вважалась неосвіченою та, як правило, не добивалась високого становища в суспільстві. В наш час вміння говорити компліменти теж є дуже важливою навичкою у спілкуванні з людьми. Чому важливо говорити приємні слова щодня? У чому користь компліментів, та як навчитися говорити їх, щоб не лестити співрозмовнику? Багато хто соромиться говорити компліменти, тому що вважає, що це лестощі. Лестощі, як гірка цукерка в золотій обгортці – їм радіють, поки не розкусять. Але різниця між лестощами та компліментами величезна. Якщо ми говоримо неправду, примножуємо гідності людини – це лестощі. А якщо ми бачимо її хороші сторони або відзначаємо її зовнішній вигляд – це комплімент.
«Ви сьогодні надзвичайно гарні» – це комплімент.
«Я не бачив дівчат красивіших за вас» – лестощі.
Результати численних досліджень підтверджують: щоб отримати справжнє задоволення від спілкування, треба, щоб у ньому брали участь емоції, які, подібно відлунню, перелітають від однієї людини до іншої. При цьому багатьом людям доводиться відловлювати в своїй голові гіркі слова на кшталт «Мій чоловік ніколи не говорить, що цінує те, що я для нього роблю». Життя коротке, і не варто нехтувати можливостями принести одне одному задоволення. Однак багато хто соромиться говорити компліменти і ще більшу незручність відчувають, приймаючи їх.
В чому секрет?
Користь від компліментів велика. У слухача:
Підвищується самооцінка. Людині завжди приємно слухати про свої достоїнства.
Покращується настрій. Навіть незначний комплімент може розрядити обстановку.
Підвищується імунітет. Доведено, що приємні слова та емоції, які вони викликають, роблять наше здоров’я міцним.
Людина почувається коханою. Особливо це важливо для жінок. Без компліментів з боку чоловіків вони відчувають себе незначними.
Згладжуються гострі кути у взаєминах. Часто можна чути закиди від близьких, що їх не цінують. Якщо копнути глибше, то їм рідко говорять компліменти і не відзначають їхні досягнення.
Зі слухачем все зрозуміло. Завжди приємно чути про себе щось гарне. А що дають компліменти другій стороні?
Вчиться бачити позитив. Не всі люди здатні бачити хороше. Роблячи компліменти, ви вчитеся відзначати хороше в людях.
Покращуються взаємини. Людина, якій тільки-но сказали приємні слова, готова зробити для вас більше. Навчіться говорити компліменти лікарям, і ви побачите, що ставлення до вас буде інше.
Як навчитись говорити компліменти?
На жаль, цьому навику не вчать в школі, тому ми абсолютно не вміємо говорити компліменти. Ба більше, багато хто вважає, що перехвалювати людину не можна. Як же навчитись говорити приємні слова?
Компліменти про минуле. Згадайте приємні емоції, пов’язані з людиною, і розкажіть їй про них.
Компліменти про зовнішність. Навчіться відзначати деталі образу: красива сумка або брошка, підтягнуті ноги або добрі очі – все це гідне компліменту.
Компліменти про досягнення. Відзначайте успіхи людини в будь-яких сферах.
Не перебільшуйте. Тільки не потрібно прибріхувати людині. Лестощі завжди дуже добре відчуваються. Головне не слова, а інтонація. Якщо ви будете говорити компліменти з інтонацією генерала, який вичитує солдата, навряд чи вам повірять. Добрий тон важливіше слів. Не чекайте приємних слів у відповідь. Отримати щось натомість – не мета компліменту. Ваша мета – зробити людині приємно.
Уміння приймати компліменти
Для того, щоб навчитись дарувати компліменти вільно і легко, необхідно опанувати ще однією чимало важливою і дуже корисною навичкою – умінням приймати компліменти!
Ви напевно не раз потрапляли в незручну ситуацію, коли у відповідь на ваш щирий комплімент чули заперечення або, того гірше, виправдання? Не заперечуйте у відповідь на комплімент і не принижуйте своїх достоїнств. Не виправдуйтесь. Не ігноруйте компліменти. Не варто, почувши комплімент, робити байдужий вигляд. Адже людина надала вам неймовірну послугу, помітивши та підкресливши ваші справжні гідності. Будьте завжди вдячні за це. Мистецтво приймати знаки уваги від людей має ані трохи не менш важливе значення в нашому житті, ніж мистецтво дарувати.
Найчастіше компліменти говоряться чоловіками на адресу жінок під час залицяння. Але так само важливо говорити компліменти друзям, родичам, товаришам по службі. Рідко чоловіки говорять компліменти чоловікам, а дарма – це здатне покращити відносини. Страх сказати комплімент не стільки від невпевненості в собі, скільки через відсутність досвіду та звички. Варто лише почати і ви відчуєте магію приємних слів. А щоб навколишні не помітили різких змін, почніть робити їх по одному в день.
Пам’ятайте, що не тільки жінки люблять вухами. Вухами люблять всі люди, незалежно від статі, кольору шкіри та віку. Комплімент – це найдоступніший подарунок, за яким не потрібно йти в магазин, на нього не потрібно витрачати гроші. Комплімент не припадає пилом на поличці, але довго зберігається в пам’яті.
Похвала – це натхнення
Дослідження, проведене групою японських вчених, показало, що ділянка мозку – стриатум – активується, коли людина чує комплімент чи отримує грошову винагороду. І, коли ця ділянка активована, людина краще націлена на виконання своєї роботи. Учасники дослідження отримали завдання: вони повинні були натиснути клавіші на клавіатурі в певній послідовності і якомога швидше протягом 30 секунд.
Після того, як вони це зробили, їх розділили на 3 групи. До однієї «приставили» оцінювача, який робив компліменти учасникам окремо. В іншій групі компліменти робилися принародно. У третій групі люди оцінювали власні результати самі. Коли учасників попросили повторити цю вправу на наступний день, їхні результати різнилися. Люди, які отримали прямі компліменти від оцінювача, показали себе краще, ніж учасники з інших груп. Це говорить про те, що отримання компліментів після тренування стимулює нас працювати краще.
«Для мозку отримання компліменту – майже така ж громадська нагорода, як винагорода грошима, – каже керівник дослідження, професор Національного інституту фізіологічних наук Норіхіро Садата. – Нам вдалося знайти наукові докази того, що людина працює краще, коли отримує соціальну нагороду після завершення вправи. Похвала стимулює високі результати. Це може стати простою і ефективною стратегією для використання в навчанні, вихованні або роботі».