На сесії міськради депутати розглянуть питання роздільного збору сміття та побудови спецмайданчиків для відходів

Про це йдеться в матеріалі свіжої газети “Запорозька Січ”.

На майбутню сесію міськради виноситься питання щодо внесення змін до Міської цільової Програми будівництва сміттєзбиральних майданчиків для твердих побутових відходів та їхнього роздільного збору в місті Запоріжжя на 2018-2021 роки, затвердженої рішенням міської ради від 26.09.2018 №23

Як зазначає автор пояснювальної записки до проєкту депутат міськради Юрій Дорошенко, в Україні протягом останніх років продовжується тенденція щодо накопичення відходів, як у промисловому, так і в побутовому секторах, не є виключенням і місто Запоріжжя. Заходи, які вживаються для запобігання їхнього утворення, недостатні, що загрожує не тільки поглибленням екологічної кризи, а й загостренням соціально-економічної ситуації в цілому.

– Звідси – необхідність подальшого удосконалення і розвитку з урахуванням вітчизняного та світового досвіду всієї правової, нормативно-методичної та економічної системи поводження з відходами. Найбільшої гостроти набула проблема твердих побутових відходів, пов’язана, насамперед, з їх збиранням, сортуванням і знешкодженням чи утилізацією, – вважає депутат.

19-20 подвал (1)

Тож знайомимо читачів з основними моментами Програми встановлення та відновлення сміттєзбиральних майданчиків для твердих побутових відходів та їх роздільного збору в місті Запоріжжя на 2020-2022 роки.

І. Мета Програми

Вона полягає у зменшенні негативного впливу побутових відходів на довкілля, покращення санітарного стану міста та поліпшення умов населення за рахунок:

  1. Встановлення та відновлення контейнерних майданчиків для збирання побутових відходів. Контейнерні майданчики мають бути розташовані на спеціально відведених майданчиках. Вони повинні бути віддалені від житлових будинків, дитячих установ, спортивних майданчиків і від місць відпочинку населення на відстань не менш 20 і не більш 100 м. Майданчики повинні бути відкритими, зручними для під’їзду спецтранспорту із вивезення ТПВ, мати водонепроникне покриття;
  2. Створення та облаштування відповідних місць для складання великогабаритних та ремонтних відходів.
  3. Забезпечення Запоріжжя контейнерами для ТПВ, призначених для використання під час проведення масових заходів.

ІІ . Склад проблеми, шляхи та способи її розв’язання.

З 2008 року по теперішній час, в Запоріжжі не вирішувалися питання із вивезення твердих побутових, великогабаритних та ремонтних відходів, не аналізувалася ситуація з місцями розташування контейнерних майданчиків, їхньої кількості, кількості контейнерного парку, питання, пов’язані з ростом кількості відходів за останні роки. На існує жодної Програми, яка дозволяє вирішувати проблеми щодо забезпечення населення відповідними місцями для складання твердих побутових, великогабаритних, ремонтних відходів, та сортування вторсировини.19-20 подвал (3)На сьогодні проблема міста Запоріжжя полягає у несвоєчасному вивозі твердих побутових та інших видів відходів, що призводить до порушення санітарних норм утримання прибудинкових територій за рахунок накопичення ТПВ у контейнерах, захаращення майданчиків і прилеглих територій.

Проблематика даного питання полягає в застарілих методах обслуговування населення, надання послуг в неповному обсязі та інших факторів, які сприяють погіршенню санітарних норм. Протягом багатьох років питання з благоустрою та модернізації контейнерних майданчиків не порушувалось, що призвело до руйнування огороджувальних конструкцій та наземного покриття майданчиків. Разом з цим, місця розташування контейнерних майданчиків для зберігання ТПВ не відповідають вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» – поблизу розташовані дитячі майданчики, дитсадки, житлові будинки. Більшість дворів мають вузькі проїзди, які не обладнані автостоянками, власники автомобілів, залишаючи їх на проїжджій частині внутрішньоквартальних доріг, перешкоджають пересуванню спеціалізованого транспорту та своєчасному вивозу сміття.

Великогабаритний транспорт під час збору ТПВ руйнує асфальтобетоне покриття внутрішньоквартальних доріг, пошкоджує газони та бордюри, спричиняє шум та небезпеку для пішоходів, перешкоджає вільному проїзду автотранспорту.

Довідка

Загальна кількість сміттєвих майданчиків у місті Запоріжжі складає 4443 шт. Контейнерні майданчики для збирання відходів від населення – 3253 шт., з них, що є на балансі ЗКАТП – 082801 «Комунсанстрансекологія» – 1651 контейнерний майданчик, 1602 контейнерних майданчика – це неузаконені місця розташування збору ТПВ, які потребують легалізації.

Також найбільшої гостроти набула проблема ТПВ, пов’язана, насамперед, з їх збиранням, сортуванням і знешкодженням чи утилізацією. Основна частка відходів, що вивозяться на полігони, є потенційним ресурсом, який може бути використаний як вторинна сировина.

З 1 січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Про це йдеться у статті 32 Закону України «Про відходи», до якої був доданий відповідний пункт ще у 2012 році.19-20 подвал (4)Інший напрямок Програми – це забезпечення повторного використання відходів, а у майбутньому – створення системи комплексного управління ТПВ з максимальним вилученням вторинної сировини. Також, з огляду на тенденцію зростання несанкціонованих звалищ великогабаритних та ремонтних відходів, які накопичуються на прибудинкових територіях міста, виникає гостра необхідність в створенні спеціально визначених та обладнаних місць для збирання і складання будматеріалів, великогабаритних відходів, старих меблів, побутової техніки, металобрухту тощо, які утворюються під час проведення ремонту будинків (квартир в житлових будинках). Великогабаритні та ремонтні відходи збираються на прибудинкових територіях, або в інших несанкціонованих місцях із подальшим ручним завантаженням працівниками обслуговуючої організації у транспортні засоби і вивезенням на полігон ТПВ.

Наявна проблематика сприяє захаращенню територій, посилює розповсюдження сміття та інфекційних захворювань.

Програма встановлення нових, більш сучасних контейнерних майданчиків для розподільного збору відходів з визначенням місця їх розташування відповідно до чинних норм і вимог у місті, вирішить багато питань, пов’язаних із забрудненням навколишнього середовища. Дозволить систематизувати місця розташування контейнерних майданчиків (встановлення нових та відновлення існуючих, об’єднання декількох в одну). Покращить санітарний стан та благоустрій територій, сприятиме поліпшенню естетичного вигляду будинків та зон відпочинку. Оптимізує логістику підприємства з вивозу твердих побутових, великогабаритних, ремонтних відходів та вторсировини.

Остаточний результат реалізації Програми призведе до: легалізації усіх контейнерних майданчиків для ТПВ; запобігання виникнення несанкціонованих звалищ за допомогою створення відокремлених, визначених місць для складування великогабаритних та ремонтних відходів; поліпшення ситуації з вивозу побутових відходів у Запоріжжі.

Реалізація цієї Програми спрямована, в першу чергу, на мешканців міста, які щодня мусять проходити та проїжджати повз несанкціоновані сміттєзвалища і зруйновані контейнерні майданчики, спостерігаючи, як розповсюджується територіями сміття.

Для мешканців багатоквартирних та індивідуальних будинків впровадження роздільного збору відходів буде безкоштовним. Витрати перевізників на організацію роздільного збору, а саме купівлю контейнерів, встановлення контейнерних майданчиків, купівлю спецавтотранспорту, затрати на перевезення та сортування буде покриватися за рахунок вартості вторинної сировини.19-20 подвал (2)Окрім того, під час проведення місцевих урочистостей, або інших міських заходів та святкувань, для забезпечення належного санітарного стану, виникає гостра необхідність у тимчасовому забезпеченні визначених територій міста контейнерами для ТПВ. Також, ці контейнери планується використовувати для інших потреб міста у разі виникнення необхідності.

ІІІ. Завдання і заходи

Реалізація Програми передбачає організацію та поетапне впровадження наступних заходів:

  1. Встановлення та відновлення сміттєзбиральних майданчиків для ТПВ та їхнього роздільного збору, проведення обстеження існуючих контейнерних майданчиків, визначення територій для перенесення контейнерних майданчиків у більш зручні місця із дотриманням нормативів, комісійне обстеження з відповідними організаціями, узгодження переносу або благоустрій існуючих контейнерних майданчиків, оформлення документації.
  2. Встановлення контейнерів для великогабаритних та ремонтних відходів об’ємом 7 м3, проведення обстеження території районів, з метою визначення місця дислокації під облаштування майданчика та встановлення контейнера для великогабаритних та ремонтних відходів, комісійне узгодження з відповідними організаціями місця під розміщення контейнерів для великогабаритних та ремонтних відходів, оформлення документації.
  3. Забезпечення контейнерами для ТПВ, об’ємом 1,1 м3 для потреб міста.

ІV. Обсяг та джерела фінансування

Фінансування на виконання зазначеної Програми може здійснюватися за рахунок коштів бюджету міста Запоріжжя, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством України, або із залученням потенціальних інвесторів. На підставі аналізу існуючих контейнерних майданчиків, затверджених норм накопичення, кількості встановлених контейнерів, розмірів майданчиків і місць під їх розміщення, розрахунок вартості проводився з розрахунку установки 2 варіантів: на 4 контейнери і 6 контейнерів на майданчику (з яких 3 контейнери призначені під роздільне збирання вторсировини).

На контейнерних майданчиках, крім контейнерів на змішані відходи, планується встановити по 2 контейнери для роздільного збору вторсировини – скляні та пластикові відходи. Кількість контейнерів для великогабаритних та ремонтних відходів розраховувалась згідно норм накопичення, затверджених Рішеннями Виконавчого комітету від 23.08.2019 № 358 «Про введення норм надання послуг з поводження великогабаритних побутових відходів у м. Запоріжжя», та №428 від 24.09.2019 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення рідких та ремонтних побутових відходів на території міста Запоріжжя».

Загальна вартість реалізації Програми, яка розрахована на 2020-2022 роки, складає 112 986, 94 тис. грн, а саме: встановлення та відновлення сміттєзбиральних майданчиків в місті Запоріжжі в кількості 1651 шт. на суму 99 381,94 тис. грн, придбання та встановлення контейнерів для складання великогабаритних та ремонтних відходів у кількості 255 шт., на суму 12 750,0 тис. грн, придбання контейнерів об’ємом 1, 1 м3 для потреб міста, у кількості 95 шт., вартістю 855,0 тис. грн.

V. Очікувані результати, ефективність

Реалізація цього Проєкту призведе до: зменшення несанкціонованих сміттєзвалищ на прибудинкових територіях; створення та забезпечення місць збору твердих побутових, великогабаритних та ремонтних відходів; оновлення контейнерного парку; удосконалення нормативно-методологічного, організаційно-інформаційного та іншого забезпечення сфери поводження з ТПВ; попередження утворювання стихійних несанкціонованих звалищ, що є джерелом небезпеки, в тому числі, і з причини загорянь; запобігання перешкод та загроз на проїжджій частині для транспорту та населення; підвищення культури побуту населення.

Впровадження систем роздільного збирання ТПВ дозволить: вдосконалити технології перероблення та утилізації ТПВ; зменшити навантаження на сміттєзвалище шляхом вилучення вторинної сировини зі складу побутових відходів, які раніше захоронювались, підвищити рівень використання побутових відходів як вторинної сировини; поліпшити екологічний стан навколишнього середовища.

Читайте також: Штучна чи жива: яку ялинку обрати