В інтернатних закладах України виховуються не лише сироти – понад 90% їхніх підопічних мають хоча б одного з батьків

Це означаєщо деякі дорослі громадяни нашої країни здають своїх дітей в інтернати й перестають цікавитися їхньою долеюУ Запоріжжі цю місію беруть на себе місцева влада та небайдужі людиХоча влаштуванням доль таких дітей має займатися держава в цілому

Важливо вчасно забрати дитину в сім’ю

Як показує статистикав інтернатах сиріт практично немаєОскільки сироти – це дітив яких або взагалі немає батьківабо є лише недієздатніІнші діти вважаються «батьківськими»Зазвичайвони з малозабезпечених або багатодітних родинякі не справляються з вихованням дітей та віддають їх на державне забезпечення. Взагалі в інтернатних закладах України понад 90% підопічних мають хоча б одного з батьків.

Підтримка дітейсиріт найчастіше відбувається на рівні міста не державиУ Запоріжжінаприкладтриває робота з влаштування дітейсиріт у сімейні форми вихованняВсі зусилля працівників служби у справах дітей міської ради направлені на влаштування дитини до родинияка буде формувати сімейні цінностідавати відчуття захищеностілюбові та турботи.

Міський голова Володимир Буряк неодноразово підкреслювавщо турбота про дітей та прийомні родинидитячі будинки родинного типу – пріоритет для міської владиТому за останні роки у Запоріжжі багато уваги надається підтримці таких сімейа також допомозі дітямсиротам.

– Вважающо сьогодні взяти на виховання дітей – це справжній подвигТакі родини роблять велику справуДарують дітям справжню сім’юсімейний затишок– відзначає Володимир Буряк.01

Наприкладприйомна родина Ляшенків існує вже понад рокиОлексій та Тетяна мають власного синаа також виховують прийомних дівчат та хлопцяРодина живе у приватному будинкуде є всі необхідні умови – окремі кімнати для хлопців та дівчатмеблі для ігор та навчання тощоПорадившись з молодшими членами родиниОлексій та Тетяна Ляшенко вирішили подарувати тепло та родинний затишок ще дітямпозбавленим батьківського піклуванняІ тепер Ляшенки виховуватимуть 3 хлопців та 4 дівчатЗважаючи на тещо 6 дітей позбавлені батьківського піклуванняприйомна сім’я набуває статусу дитячого будинку сімейного типу.

Завдяки міській програмі «Діти Запоріжжя» новостворений дитячий будинок сімейного типу отримає на розв’язання соціальнопобутових питань 50 тисгрнКрім тогощомісяця батькивихователі отримуватимуть по 500 грн на кожну дитину.

На сьогодні у Запоріжжі працюють дитячих будинків сімейного типуОдин з них – сім’ї ДмитрієвихЩе у 2009 році вони створили прийомну сім’юЗ 2015 року – дитячий будинок сімейного типуЗа цей час сім’я Дмитрієвих стала родиною для 18 дітейпозбавлених батьківського піклуваннята дітейсирітЗараз у їхньому будинку сімейного типу виховується 10 дітейПерші ж вихованці Олександра та Надії Дмитрієвих залишаються повноправними членами родинипостійно спілкуютьсяпідтримують одне одного.

Родина мешкає в окремому будинкуякий розташований у селищі Тепличному. Його будівництво завершили на початку рокуБільшість коштів виділено з бюджету ЗапоріжжяУ результаті сім’я отримала прекрасне житлоБатькивихователі самі брали участь у розробці проєкту будинкуЗа їхніми словамивони й надалі готові продовжувати виховувати дітейсиріт та дітейпозбавлених батьківського піклування.02 (3)

У межах міської програми дитячий будинок забезпечений сучасними меблямипобутовою технікоюпредметами тривалого вжиткуВажливощо він розташований неподалік дитячого садкашколиЄ у селищі Тепличному й амбулаторія сімейного лікаря.

З 1072 дітейякі перебувають на обліку в міській соцслужбі, 89,5% знаходяться в сімейному оточенніЛевова частка – 78% дітей – перебуває під опікою громадян, 11,5% виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу міста та області.

Альтернативною формою піклування в межах системи соціального забезпечення є влаштування дітей підліткового та старшого вікудітей з родинних груп до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типуВ Запоріжжі функціонують 15 прийомних сімейв яких виховуються 34 прийомних дитиниу дитячих будинках сімейного типу перебуває 58 вихованців.

Увага – це не лише гроші

У межах міської програми «Діти Запоріжжя» з початку 2020 року щомісяця надається адресна допомога дитячим будинкам сімейного типуякі функціонують у Запоріжжі.

Адресну допомогу на кожну дитинусиротудитинупозбавлену батьківського піклуванняяка виховується в дитячих будинках сімейного розрахункуотримують сім’їякі функціонують з початку рокуМаксимальна виплата складає тисгрн з урахуванням виховання 10 дітейсирітдітейпозбавлених батьківського піклування в сімїЦе часткове відшкодування комунальних послуг.

Дитячі будинки сімейного типуякі створюються впродовж рокув межах програми отримують одноразову виплату у сумі 50 тисгрн.

Окрім вищевказаних виплатпрограмою також передбачено:

  • надання одноразової адресної допомоги новоствореній прийомній сімї (від 2-х до 4-х дітей – 20 тисгрн);
  • надання одноразової адресної допомоги на кожну дитинусиротудитинупозбавлену батьківського піклуванняяка виховується в прийомних сімях з розрахунку 5 тисгрн на дитинусиротупозбавлену батьківського піклування;
  • надання одноразової адресної допомоги на кожну нововлаштовану дитину в прийомну сімю або дитячий будинок сімейного типу – 5 тисгрн.

Як повідомляють в управлінні соціального захисту населення Запорізької міської радищороку дітисироти та дітипозбавлені батьківського піклуванняякі мають інвалідністьотримують одноразову адресну цільову допомогуКошти надаються в межах міської комплексної програми соціального захисту населення ЗапоріжжяСума виплат становить тисгрнУ листопаді таку допомогу отримали 57 дітей.

Також сироти та тіхто позбавлений батьківського піклуваннякористуються правом пільгового проїзду на підставі єдиного квиткащо видається департаментом освіти і науки Запорізької міської ради.

У Запоріжжі піклуються про дітей всебічноаби без допомоги не залишилися тіхто її дійсно потребуєНаприкладу 2019 році створено Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка»Це єдиний подібний заклад в Україніякий фінансується з міського бюджетуУ ньому можуть перебувати мами з дітьмивагітніякі опинилися у складних життєвих обставинаха також дітисироти з 18 до 23 роківякі не мають житлаЗа цей період послугами Центру скористалися 17 дітейсиріта відділення для матерів із дітьми – 76 людей.

Крім тогоу Запоріжжі йде робота над створенням відділення для термінового влаштування дітейякі опинилися у складних життєвих обставинах (воно увійде до Центру «Затишна домівка»). Для цього реконструюють приміщення на прІнженера Преображенського, 3. Зараз там розташовані дитячих будинки сімейного типуВодночас частина приміщень цієї будівлі вільна – там і буде новий центр для дітей віком від  до 18 роківПерший поверх – для малечі та дітей з інвалідністюдругий – для дітей старшого вікуЦе дозволить розв’язати проблему із тимчасовим влаштуванням дітейякі опинилися у складних життєвих обставинахНаприкладзалишилися без батьків та інших родичівпостраждали від насильства у сім’ї.

У Запоріжжі також відбуваються тренінги «Школа підтримки прийомних родин»Цього разу в ньому взяли участь 17 родин – прийомних та дитячих будинків сімейного типуЗапрошені психологи в ході тренінгів працюють з батьками – обговорюють наявні проблеми та шукають шляхи їхнього розв’язанняа також методики зміцнення емоційного стану та моделювання поведінки в родиніДітей залучають до майстеркласівконкурсів і виконання різного роду завданьзокрема підготовки хендмейд поробок для батьків.

Подбати про чужу дитинуяк про свою

Чи важко стати прийомними батькамиЮлія Павлова разом з чоловіком виховує дітей. 5 з них – з реабілітаційного центруЮля вважаєщо якби хоч одна з 40 українських сімей взяла з інтернату дитинуто в нашій країні можна було б взагалі позбутися сирітства.

– Мені дуже хочеться знизити градус пафосу навколо сімейякі виховують нерідних дітейЦе ж так природноПодбати про чужу дитинуяк про свою – це нормально для всіх ссавцівЦе необхідно для виживання нас як видуНемає поганих дітейЄ дітияким поганоІ в наших з вами силах зробити такщоб їм стало добреФраза «чужих дітей не буває» стараяк світале в ній багато правди– каже Юлія.120464974_3429581730413385_6505425497566056552_o

Сімїякі опинилися у складних життєвих обставинахживуть поруч із намиЗакупити продуктиканцеляріюновий одяг для дітейпідказатияк можна працевлаштуватися дорослим – це допомогаяка може вберегти дітей від розлучення з батьками.

Єдиний правильний вихід – сім’я

Микола Колодяжний заснував роки тому благодійний фонд «Імпульс.ЮА»Його діяльність спрямована на соціалізаціюнеформальну освіту та розвиток громадської активності дітейпідлітків тазокремамолоді вразливих категорій.

За словами засновника фондув інтернатних закладах у дитини не закладаються всі необхідні соціальні навичкиСаме тому у благодійному фонді для них створені безкоштовні програми з вивчення англійськоїрозвитку лідерських якостей.

Микола вважає інтернати важливим способом збереження дітейале лише на певному етапі розвитку людстватобто в минуломуДитбудинки існували завждиПотреба в них загострювалася під час та після військових конфліктівколи діти мали бути під опікою держави.89810335_595048261094791_545194330986381312_n

Згодом суспільство дійшло висновкущо інтернати – це не панацеяВони допомагають лише на певний час фізично прилаштувати дитинуале ніяк не розвивають їх психологічноТому єдиним правильним виходом для виховання дитини є сімейне влаштування.

– Усиновлювачіприйомні батьки допомагають врятувати не тільки долю окремої людиниа й вберегти суспільство від негативних наслідків– впевнений Микола.

Інтернати – пережиток минулого

Так вважають багато хто з усиновителівАдже діти не повинні потрапляти до таких установДіти мають жити в сім’їотримувати всі соціальні навички.

У 90-х велика кількість дітей опинилися в інтернатахадже під час економічної кризи їхні батьки не могли забезпечити належним чиномТож єдиним виходом було здати дитину в інтернатде був дах над головою та їжа за розкладомАле й зараз деякі батьки віддають дітей на виховання в такі заклади – причому подекуди з досить дивних причин.

Як розповіла пані Юліяодна з її знайомих має хорошу роботузарплату й дітейДля тогощоб у неї було більше вільного часувона віддала їх на виховання в інтернатТам її діти живутьходять до школиспілкуються з одноліткамиа на вихідні приїжджають додомуСама жінка вважає це абсолютно нормальним явищемАдже її діти «бачать свою маму й отримують належні умови для життя в інтернаті».

Водночас пан Микола запевняєщо в нашій країні інтернатні заклади починають працювати на власне збереженняроблять все можливеаби їх не закрилиТуди закуповують матеріальне оснащеннянаймають працівників.

– Подекуди в деяких інтернатах матеріальне забезпечення (комп’ютерні класиакустичні центриплазмикращеніж в багатьох сім’яхДо того ж інтернатні заклади стають не тільки соціальною інституцієюа й робочим місцем для жителів прилеглих громад– розповідає Микола Колодяжний.

Із соціальним сирітством має бути покінчено

Бідністьнизький рівень освітинерозвинені соціальні навичкивідсутність перед очима моделі щасливої сім’ї – це основні проблемиякі приводять дітей до інтернатів.

Соціальні працівники разом із психологами можуть аналізувати потенціал та потреби майбутніх батьків для тогощоб вчасно допомогти їмЗа грамотного соціального супроводу та фінансової підтримки багато одиноких мам можуть виховувати своїх дітей без «допомоги» інтернатівЗвичайноважливо контролюватищоб гроші йшли саме на задоволення потреб малюкаДля цього можна контактувати з лікаремякий супроводжує дитину і регулярно спілкується із сімєюАле що робити ізтак званиминеблагополучними родинамиякі ні до лікарів не звертаютьсяні в садочкишколи своїх дітей не віддають«Вирахувати» їх можливо лише за допомогою соціально відповідальних сусідівАлена жальпринцип «моя хата скраю» спрацьовує у багатьох випадках – звертатися до соцслужб люди не поспішають…

Бувають ситуаціїколи перебування в біологічній сімї несе загрозу життю і здоровю дитиниЯкщо вона замкненамовчазна і ходить із синцями на тіліне можна це ігноруватиТреба повідомити про свої підозри адміністрації школи дитини та органам опіки.

На утримання дитини в інтернаті держава виділяє 11-20 тисгрн на місяцьна дитину в прийомній сімї – близько тисгрн.

Інтернати шкодять здоров’ю дітей

Зазвичай вихованці інтернатів виростають непідготовленими до самостійного життябо не мають необхідних соціальних знань та навичокне вміють планувати свої бюджетибудувати особисті відносиниподекуди навіть не вміють готувати їжу та пратиАдже середовище інтернатного закладу не сприяє формуванню в дитини здатності бути самостійнимІ це становить пряму загрозу при створенні власної сім’ї.

Дослідження свідчатьщо діти жінокякі у дитинстві виховувалися в інтернатіризикують також опинитися в інституційному закладіінтернатна модель виховання є звичною для таких батьків.

Конвенція ООН про права дитини наголошує на томущо діти повинні зростати в сімейному оточенніА сімям мають бути надані необхідний захист і підтримкаадже тільки сімейне середовище здатне забезпечити дитині умови для повноцінного розвитку та дає шанс щасливе майбутнє.

Для розв’язання проблеми інтернатного догляду необхідно забезпечити всебічну підтримку сім’ї державоюЦі проблеми можуть бути подолані тільки через комплексний підхідколи до самого розв’язання будуть залучені сім’ї з дітьмидержава та всі члени суспільства.

Читайте також: Призначено дату першої сесії нової Запорізької міської ради