17 червня під час робочого візиту до Запоріжжя президент Торгово-промислової палати України (ТПП) Геннадій Чижиков зустрівся з керівниками компаній Запорізького регіону – членів Палати, що є провідними експортерами регіону. Це такі потужні підприємства як «Запоріжсталь», «Дніпроспецсталь», «Мотор Січ», «Запорізький завод феросплавів», «Запоріжсклофлюс», «ЗАЗ», «Запоріжтрансформатор», «НВК «Іскра», агрофірма «Злагода», «Запоріжвогнетрив», «Укрграфіт», «Запорізька кондитерська фабрика» та інші підприємства, що представляють різні галузі виробництва, а також банківські установи.
Увага була приділена питанням підтримки регіонального бізнесу, залученню іноземних інвестицій в інноваційний розвиток промислових підприємств, удосконаленню та більш активному використанню механізмів Палати у цій діяльності.
Внаслідок зниження кредитного рейтингу України міжнародні кредити для наших промислових підприємств стали практично недосяжними. Як може допомогти промисловцям ТПП?
- «Запоріжсталь» є одним з найбільших експортерів України. Наша продукція відома у більш ніж 50 країнах світу і користується попитом, але ми маємо дбати й про нові ринки збуту. І без підтримки Торгово-промислової палати, торгових місій, міністерства економіки України ми не зможемо розвиватися належним чином, – окреслив проблематику зустрічі директор зі збуту ПАТ «Запоріжсталь» Володмир Коломієць. – Є багато глобальних проблем, з якими стикаються підприємства промислового комплексу України. Наприклад, антидемпінгові розслідування. Минулого року таке розслідування вчинила Турція, в тому числі проти прокату українського походження. Сьогодні ведеться розслідування в Індії, США, розпочинається в Пакістані. Буквально вчора «Єврофер» (Європейська Асоціація сталі, – авт.) подав скаргу в Європейську комісію з розслідувань щодо гарячекатаного прокату. Все це говорить про те, що кожна країна захищає свій ринок, своїх виробників. І наше країна також має довести, що ми є конкурентними, добросовісними партнерами, щоб у наших підприємств були сприятливі умови для розвитку взаємовигідних стосунків, реалізації продукції. Поки що справжньої підтримки держави в нас немає. Треба також, щоб зростав кредитний рейтинг держави. За гучними деклараціями мають бути конкретні кроки. Для подальшого розвитку виробництва нам потрібне залучення інвестицій. Тоді наша продукція буде ще більш конкурентоспроможною на ринках. До того ж у підприємств, які не розвиваються, немає майбутнього.
- Метою мого візиту в Запоріжжя є обговорення з представниками бізнесу саме розвитку експортного потенціалу регіону, – зазначив президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков. – Це питання системне. Держава має виробити стратегію підтримки експорту. Це має включати й інституціональні рішення, створення кредитного агентства й агентства підтримки експорту. Адже у нас зараз немає організації, яка б займалася розвитком експорту на державному рівні. Система Торгово-промислової палати як організація, яка об’єднує підприємців, бере в цьому участь, робить усе, щоб донести думку бізнесу до уряду, перш за все до міністерства економічного розвитку, яке є бенефіциаром процесу розробки стратегії підтримки експорту. Ми маємо об’єднатися, щоб захистити підприємців і допомогти їм виходити на зовнішні ринки. За короткий період ми провели три крупних форуми експортерів. Вони зібрали від 300 до 900 підприємств. Після кожного з заходів ми підготували пропозиції по різних напрямках експорту. На ці форуми звертали увагу наші вищі посадові особи. За результатами останнього форуму було ухвалено звернення. Близько 100 учасників мали зустрічі з прем’єр-міністром. Починає вибудовуватися діалог. Треба констатувати, що протягом останніх років більше слухали імпортерів. А менше – виробників, експортерів. Ми хочемо спільними зусиллями цю тенденцію поміняти. Ми також ведемо переговори з Турцією. Нібито це й ліберальна країна, але нам хочуть сказати «ні» по сільгосппродукції, деяких видах сталі і т.і. Нам треба, прошу вибачення за таке слово, «торгуватися». Ми зі свого боку намагаємося брати участь і доносити позицію наших експортерів до уряду, доводити їм, що це дуже важливо.
- Ситуація міняється, в тому числі і в вашому регіоні. Ми перейшли в нові формати торгових воєн. Колись товарообіг з Росією складав 25-30 відсотків, а зараз його питома вага знизилася до 7 відсотків, – повідомив Геннадій Чижиков. – Але Було відкрито ринок Європейського Союзу. В короткий період він став нашим головним економічним партнером. Товарообіг з ЄС досяг 44 відсотків. Економіка за 5 перших місяців року нарешті показує зростання, з’являються нові ринки, в тому числі і в запорізького індустріального центру, і це дає нам надію.
Учасники зустрічі планують відпрацювати спільні заходи з укріплення позицій національного виробника на внутрішньому та зовнішньому ринках з урахуванням нових можливостей та ризиків з огляду на дію зони вільної торгівлі з ЄС, перспективу підписання Угод про зону вільної торгівлі з Канадою, Туреччиною.
Олександр Серебряков