На Івано-Франківщині місто нафтовиків Долина, чиї запаси «чорного золота» «товарищи» за радянських часів «висосали» майже до дна, славне ще покладами соленої ропи, яку в липовій долині добували не одне сторіччя.

Проте згодом підприємство «Артемсіль» витіснило їх з ринку, тому що випарювання ропи для отримання харчової солі – справа клопітка та не з дешевих. Але долиняни, схоже, знайшли їй нове застосування, і невдовзі на мапі України з‘явиться унікальний курорт, де будуть оздоровлювати астматиків, людей з порушенням опорно-рухового апарату та серцево-судинними захворюваннями, а також тих, у кого є проблеми зі шкірою (псоріаз, екзема та інше). Подібний бальнеологічний курорт у країні є, але він знаходиться в Закарпатті, а цей для переважної більшості українців буде значно ближче.

Більш детально про проект розповів директор КП «Долина-Інвест» Олександр Кізима, який ним і опікується.

– Протягом останніх 20 років соляні родовища в місті Долина взагалі не використовуються, і ми вирішили, чому б їх знову не задіяти. Почали шукати родовищу інше застосування, окрім видобутку харчової солі. Дізналися, що в Польщі є місто Rabka Zdroj, де побудували бальнеологічний комплекс для лікувальних процедур. А по-друге, вони виробляють з ропи ще й різний асортимент оздоровчої продукції.

– Ваша ропа така ж, як і у них?

– Є, звичайно, свої відмінності за складом, але вони незначні. Взагалі це насичений розчин натрій-хлору, але з різними компонентами і добавками. В основному наш розчин відрізняється кількістю брому. Про це ми дізналися, коли провели серію досліджень у співпраці з  Одеським інститутом бальнеології. От і зупинилися на тому, що ропу можна використовувати в бальнеології, побудувавши басейни. Друге використання – градарне. Це коли в альтанці повітря насичене парами солі, приміром, як на морському узбережжі, коли вітром заносить дрібні бризки і ти ними дихаєш.

– А що воно лікує?

– Це насамперед для астматиків та людей з бронхітом. Люди просто приходять в альтанку, дихають, і це позитивно впливає на легеневу систему. Тому що повітря, насичене натрій-хлором, для них дуже корисне. Це основний наш напрям. А взагалі ми плануємо їх чотири: дихальний, бальнеологічно-купальний, паралельно вирішили виготовляти розчини та сухі солі для ванн. Бальнеологію будемо впроваджувати на территорії міста у вигляді ванн, соляних кімнат і аерозольних заходів. У ваннах лікуватимемо шкіряні хвороби. Потім ще сердечно-сосудисті, легеневі, а також порушення опорно-рухового апарату. Але, щоб отримати ліцензію на лікування, потрібно провести дуже дорогі та глибокі дослідження. Тому ми плануємо їх ввести як оздоровчі, а не лікувальні. Ось у нас в Закарпатті є таке містечко Косяне – там знаходяться соляні басейни з підігрітим розчином. І, знаєте, туди їдуть тисячі людей, які платять по 80 гривень в день, щоб скористатися ними. Вони просто так відпочивають. А там лише басейни з різною концентрацією соляного розчину та різною температурою.

– І всю цю серію басейнів потрібно тепер запланувати у вас?

– Так. Ще минулого року ми подавали наш проект розвитку на розгляд відповідній комісії, і він переміг в області. В підсумку нам затвердили фінансування в розмірі 2 мільойнів гривень якраз для побудови демонстраційного басейну. І тепер ми чекаємо на кошти. Думаю, фінансування почнеться з другого півріччя.

– Значить, плануєте його відкрити через рік-два?

– Хочемо зробити це вже в наступному році на День міста (третя неділя серпня, – авт.) в повному форматі, де в нас буде серія відкритих басейнів, як і в Косяному, і серія альтанок для проходження зон дихання, насичених натрій-хлором. Ну, і паралельно будемо випарювати сіль для ванн і доповнювати їх екстратами зі збору місцевих трав. Приміром, чебрецю та інших.

– Ви згадали шкіряні хвороби, але не сказали які саме: екзема, псоріаз…?

– Відносно псоріазу є певні цікаві дослідження. Так, мер міста Володимир Гаразд проводив переговори відносно застосування ропових ванн з деякими поважними медиками, і вони заявили, що тут є явний позитив. Але ж псоріаз вважають невиліковною хворобою. Проте полегшення і покращення, так само як і від солей Мертвого моря, які дають лущення, можна очікувати. То ж ми плануємо запустити це на Україні. Адже люди, які страждають від таких шкіряних захворювань, не мають жодного подібного спеціалізованого санаторію із застосуванням бальнеології.

P.S. Від себе додам, що в Долині не лише своя унікальна ропа, а й питна вода не гірша, ніж у Моршині з джерела Божої матері. До того ж, край тут мальовничий – місто знаходиться біля підніжжя Карпат. А які ліси: смерека, бук… Сюди до радянської окупації часто приїздили ляхи з легеневими захворюваннями, щоб просто подихати цілющим повітрям. Тут можна розвивати «зелений туризм», а можливо, навіть краще придбати собі «хатинку» для сім’ї серед гір та швидких річок. До речі, в нашій газеті завдяки співпраці з долинським виданням «Добра справа» на сторінці об’яв з’явилася нова рубрика «Авто та інше з Івано-Франківщини». Слідкуйте, можливо, ваша «хатинка» чекає на вас саме там.

Юрій ХАРЧЕНКО, фото автора