8 жовтня на каскаді фонтанів «Райдуга» пройшов Всеукраїнський козацький фестиваль «Лава на лаву» на кубок князя Святослава Хороброго. Змагання присвячені святкуванню Дня міста і традиційно проходять на другий день Покровського ярмарку.
Помірятися силою приїхали команди із Запоріжжя, Енергодару та Дніпра. У змаганнях брали участь як діти, так і дорослі.
«Лава на лаву» — традиційні козацькі бої, в яких сходяться дві команди по 25 чоловік. За правилами, штовхати один одного учасники можуть лише в груди та передпліччя (дозволяються удари вище поясу і нижче шиї). Перемогу здобуде та команда, яка виштовхає супротивника за визначену лінію.
Першими помірятися силою вийшли дитячі команди.
Маленькі козаки змагалися у двох вікових категоріях – з 7 до 10 років та з 10 до 14 років.
Остання сходинка, як кажуть досвідчені козаки, найважливіша — це братання, коли команди обіймаються. Таким чином показують, що вони не вороги один одному, а брати за духом.
Жіноча краса проти чоловічої сили
Вже коли ведучі оголосили, що цього року у «Лаві» беруть участь жінки, всі присутні не на жарт здивувались. Ну, які красуні, навіть якщо вони запорізькі козачки, зможуть протистояти кремезним чоловікам? Невже хтось відважиться вийти на бій? Сміливі жіночки знайшлись. А як вони граційно та ефектно з`явилися на полі — очей не відвести. Потім з`ясувалося, що вихід їм ставив хореограф!
Відразу заспокою читачів — бою не було. Це просто вдалий жарт. Учасники цією незвичної лави відразу перейшли до обіймів, тобто братання. Чоловікам такий розвиток подій сподобався.
За словами отаманші жіночої команди Оксани Калини, вона об`єднала найактивніших та найбільш енергійних жінок нашого міста. До команди «Калина» увійшли волонтери, зоозахисниці, благодійниці, мами дітей, які займаються в різних осередках спортивної школи «Спас». Жінки вродливі, розумні та з активною громадською позицією. Ну, які чоловіки змогли би встояти перед такою чарівністю?
Земля дрижить під ногами
Коли здорові чоловіки з криками йдуть у лаві один на одного – дійство видовищне та яскраве. Здавалося, що земля під ногами гуде та дрижить.
Команди-фіналісти також міряються силою та спритністю у боротьбі навхрест (руки складають хрестом на спині противника) і на поясах (необхідно тримати суперника за пояс). Перемагає той, хто покладе супротивника на лопатки при цьому не розчепивши руки (у іншому випадку – не відпускаючи пояса).
Звернула увагу, як в одній сходинці навхрест оголосили, що команду Дніпра представляє майстер спорту міжнародного класу, чемпіон світу та Європи Дмитро Семененко. Подумала, що результат цього поєдинку визначений. Але помилилась. Чемпіона світу на лопатки поклали двічі.
Вага і зріст не мають значення
Найкращою стала команда «Булава» (місто Енергодар). До речі, це не перша їх перемога у «Лаві». Учасники цієї команди виділялись на фоні інших — такі кремезні та міцні чоловіки.
Мабуть, вони виграли, тому що величезні, і у прямому сенсі задавили суперників. Уточнюю свою версію побаченого у старожилів «козацьких лав».
— Вони взяли досвідом, вагою, силою та тактикою. У них команда згуртована, тому й одержали перемогу. Тільки вага та зріст не мають значення.
Виявляється, до лави треба готуватися!
— Тримайтеся разом та не бійтеся перешкод! – так наставляють хлопців перед «Лавою».
Адже козакам треба готуватися, щоб сформувати один міцний моноліт, який не розсиплеться при зіткненні зі супротивником. Козацьку піхоту завжди цінували та поважали вороги. Чому? Наші предки відчували один одного та готові були життя віддати за побратима.
– Головне у бою — бойовий дух та бажання перемогти, – запевнив мене Володимир Тимошенко отаман команди «Булава». – Ми їдемо на «Лаву» в одному автобусі, а не кожен окремо, як в інших командах. Разом з нами жінки та діти. Вони вболівають за нас, підтримують. Ми здобуваємо цю перемогу заради наших дітей.
Команда «Булава» була заснована у 2012 році. Володимир побачив по телебаченню «Лаву на лаву» та зацікавився цим видом бойового мистецтва. Згодом створив команду в Енергодарі. За словами Тимошенка, 90% учасників «Булави» — це працівники атомної станції.
Лава з депутатів
Вперше взяв участь у лаві депутат міської ради В`ячеслав Зайцев. Сталося це, можна сказати, випадково. Організатори лави запросили В`ячеслава Олексійовича прийти на захід. А вже на місці видали українські шаровари та запропонували приєднатися до лави «Сприяння». Зайцев такий виклик прийняв та вийшов на поле. Каже, що йому сподобалося давнє козацьке бойове мистецтво.
– Після декількох сходинок відчув такий прилив бадьорості та енергії, хоча боки мені пом`яли, – з посмішкою зізнався нам В`ячеслав Зайцев та пообіцяв створити лаву з депутатів міської ради. – У нас багато міцних народних обранців. Думаю, вони погодяться стати до лави.
Гарний спосіб виплеснути енергію та підзарядитись
Цього року у лаві брали участь діти до 10 років, були парубочі лави та дорослі, – розповів нам головний суддя змагань, кошовий отаман Костянтин Рижов. – Змінилася тактика та підхід до бою у команд. Лише з`єднані та єдині лави (якщо вони як один організм) можуть одержати перемогу.
Чим привертає увагу цей вид бойового мистецтва?
– Лава — це гарний спосіб виплеснути енергію та підзарядитися. І ти можеш це зробити без злості та бійки, – говорить Руслан Непомнящий. Чоловік бився за команду «Сприяння». Він підкреслює, що, безумовно, найголовніше у цьому бої – братання.
Переможці отримали кубки та грамоти. А після козацького турніру гостей та учасників пригощали кулішом, виготовленим за оригінальним рецептом.