Журналісти і музиканти згадали, як 30 років тому в Запоріжжі проходив фестиваль «Червона рута»
Напередодні 30-річчя Незалежності України, у пресцентрі Запорізької обласної організації Нацспілки журналістів України відбулася творча зустріч, присвячена події, яка безпосереднім чином вплинула на здобуття свободи нашої країни.
Після успішного першого фестивалю, який відбувся в 1989 році в Чернівцях, інтерес до заходу був величезний. Так, 30 років тому, у 1991 році, в Запоріжжі відбувся II Всеукраїнський фестиваль української пісні та співаної поезії «Червона рута».
На заході в Запоріжжі виступало близько сотні виконавців, свої хіти заспівали «Табула Раса», «Плач Єремії», «Сестри Тельнюк» та Андрій Кузьменко «Скрябін». Конкурс тривав кілька днів, артисти виступали на 3 сценах. А закінчився яскравий фестиваль за кілька годин до створення сумнозвісного ДКНС.
На ранок наступного дня в країні, яка тоді ще входила до складу СРСР, ввели надзвичайний стан. Але процес боротьби за незалежність вже було не зупинити. І через 5 днів, 24 серпня проголосили Незалежність України. Так пісенне свято зі справжнім українським духом своєрідно вплинуло на прийняття найважливішого рішення в усій історії нашої суверенної держави.
Своїми спогадами про те, як у Запоріжжі проходив знаковий фестиваль, поділилися свідки тих подій. Так, голова Запорізької обласної організації НСЖУ Наталя Кузьменко, тоді ще юна та амбіційна журналістка, практично весь час, доки відбувалася концертна програма, проводила на фестивалі.
– «Червону руту» відвідало дуже багато людей. На фестивалі люди з різних куточків України спілкувалися однією мовою – мовою творчості. Виконавці показали, що українська естрада та популярна пісня – це новий крок у майбутнє. Тоді я працювала у газеті «Наш город», ми постійно писали про фестиваль, проте не просто як про інфопривід, а розкривали особистості запорізьких музикантів, які там виступали, – поділилася спогадами Наталя Кузьменко.
А запорізький співак, композитор і заслужений артист естрадного мистецтва України Анатолій Сердюк заспівав на «Червоній руті» пісню, яка претендувала на гімн України і зробила співака відомим на всю країну – «Вставай, Україно!».
– Пісня «Вставай Україно!» була першою моєю професійною композиторською роботою. У січні 1991 року мама купила мені газету «Літературна Україна», в якій була підбірка віршів Дмитра Павличка. Я тільки прочитав цей вірш, і в мене одразу народилась музика, і я зрозумів, що ця пісня може бути гімном. І дійсно, згодом Дмитро Павличко подавав цю пісню на розгляд як новий гімн України, – розповів Анатолій Сердюк.
Анатолій додав, що ця пісня одразу «зайшла» на фестивалі, люди підхопили проукраїнський мотив. Автор вважає, що це все тому, що він повірив в можливість перебудови в Україні і був душею українцем, а ця пісня – передавала настрої суспільства, бо сам народ вже хотів мати власну державу.
– Фестиваль для всіх нас відкривав українську країну і був вагомою цеглинкою у фундаменті нашої незалежності. Так, вже 24 серпня, коли була проголошена незалежність України, це стало ніби продовженням ейфорії свята. Та буквально через кілька днів «Вставай, Україно!» залунала по радіо, а згодом і по ТБ. Проте тепер вона набула вже зовсім іншого підтексту – не як заклик до спротиву радянській системі, а як переможна пісня визвольних дій, – зазначив Анатолій Сердюк.
Наприкінці пресконференції Анатолій Сердюк разом зі співачками Юлією Куценко та Іриною Алексановою виконали легендарну пісню «Вставай, Україно!».
Читайте також: Скільки людей живе на Запоріжжі