30 січня ВООЗ оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію в сфері охорони здоров’я в зв’язку з глобальним спалахом вірусу nCoV-2019, який викликає небезпечну для життя форму пневмонії

Станом на 4 лютого в Китаї кількість хворих сягнула 20?438 осіб. Летальний результат зафіксовано у 425 випадках. Також підтверджено 152 випадки завезення коронавірусу в 23 країнах світу, з них 25 випадків у країнах Європи: 10 – Німеччина, 6 – Франція, 2 – Італія, 2 – Росія, 2 – Великобританія, по 1 в Бельгії, Іспанії, Фінляндії та Швеції. За межами Китаю про 1 летальний випадок хвороби повідомлено Філіппінами.

Коронавірус вже дістався Таїланду, Японії, Сінгапуру, Тайваню, Малайзії, Австралії, Південної Кореї, Франції, Іспанії, Італії, В’єтнаму, США, Німеччини, Канади, ОАЕ, Індії, Філіппін, Фінляндії, Непалу, Камбоджі, Шрі-Ланки та Росії. В Україні не зафіксовано жодного випадку захворювання. Авіакомпанії тимчасово припинили польоти в Китай.

Як все починалося

Перший випадок зараження коронавірусом nCoV-2019 був зареєстрований в китайському місті Ухань 31 грудня 2019 року. Це найбільше місто континентального Китаю, де живе приблизно 11 млн людей. Одних тільки національних університетів в Ухані 10, аеропорт Ухані обслуговує 21-22 млн пасажирів на рік. Зараз місто ізольоване, як і декілька інших міст в провінції Хубей. Під суворим карантином опинилися понад 50 млн людей. У всьому Китаї люди ходять по вулицях і їздять в метро в медичних масках, у багатьох містах обмежено роботу транспорту, залізничні станції дезінфікують. Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що китайці просто чудово відреагували на загрозу, своєчасно розшифрували генетичний код нового патогена протягом всього кількох днів. Генетичний код патогена nCoV-2019 на 96% збігався з геномом коронавірусу кажана.

Що є першопричиною вірусу nCoV-2019

Найімовірнішим джерелом вірусу вчені називають кажанів, які вже встигли «подарувати» людству такі захворювання, як атипова пневмонія, лихоманка Ебола та деякі інші. Китайські вчені ретельно досліджували перших 41 хворого на новий вірус. Висновки такі: середній вік хворих становив 49 років. Третина хворих мали супутні захворювання, такі як діабет, серцево-судинні захворювання, підвищений тиск. Рівень смертності перших 41 пацієнтів становив 15%, більшість із загиблих були людьми похилого віку із супутніми захворюваннями. Відомо, що найважче коронавірус протікає у літніх людей. Більшість загиблих – це люди похилого віку, після 70 років, із серйозними фоновими захворюваннями легенів.

Страшна загроза для літніх людей

Відомий педіатр, автор популярних книжок для батьків, телеведучий Євген Комаровський називає найсумнішою новиною, пов’язаною з коронавірусом те, що доведено його заразність в інкубаційному періоді. Тобто людина, яка заразилася, але не має жодних симптомів хвороби, може поширювати інфекцію.

– Що дуже важливо, в Німеччині, Японії і Франції були зареєстровані випадки зараження китайським коронавірусом, не пов’язані з відвідуванням Китаю. Тобто не людина повернулася з Китаю, а хтось контактував з тим, хто повернувся з Китаю і захворів. Проте, за межами Китаю захворіло 183 особи. За цей же час кілька десятків, а то і сотень тисяч людей захворіло на звичайний сезонний грип, а кілька сотень тисяч осіб від нього загинуло, – наголошує Євген Комаровський.

Заражена вірусом nCoV-2019 людина, що не має ніяких симптомів хвороби, може поширювати інфекцію.

Євген Комаровський радить потурбуватися про літніх членів своєї родини:

– Проведіть вдома роз’яснювальну роботу з людьми похилого віку, донесіть до них, що в найближчі дні їм краще сидіти вдома або гуляти на свіжому повітрі, а не ходити по супермаркетах і не їздити в громадському транспорті. До речі, велике прохання, якщо трамвай чи тролейбус доїхав до кінцевої зупинки – у нього в повітрі величезна концентрація бактерій – нехай водій 5 хвилин постоїть з відчиненими дверима, щоб провітрити салон.

Зареєстровані випадки безсимптомного захворювання

На щастя, медична спільнота одноголосно заявляє про нижчу очікувану смертність від nCoV-2019 у порівнянні з іншими двома коронавірусами, які потрясли світ в останні 20 років – SARS (атипова пневмонія) в Китаї і MERS (Близькосхідний респіраторний синдром) у країнах Близького Сходу. Смертність від атипової пневмонії становила 10%, а від Близькосхідного респіраторного синдрому – понад 30%. Очікувана смертність від nCoV-2019 значно нижча – 3%. Це безумовно вище рівня смертності від звичайної ГРВІ, який становить близько 0.1?0.3%, втім, забираючи життя 250?000 – 650?000 осіб протягом року в усьому світі.

Ліків та вакцини від коронавірусу немає

ЗМІ пишуть про те, що передові вчені з Гонконга вже сказали, що у них готова вакцина. Там використовували вакцину проти грипу, куди вбудували фрагмент проти нового коронавірусу і, застосовували її інтроназально – тобто як спрей в ніс. Вони припускають, що коли вона надійде в обіг, її можна буде використовувати одночасно і для профілактики грипу, і для профілактики коронавірусної інфекції. Але в кращому випадку, влітку лише почнуться випробування на тваринах, до людей вона дійде через рік. Тож треба думати, що реально кожен із нас самостійно може зробити для свого здоров’я.

– Ще раз хочу підкреслити, що ніяких ліків, які можна проковтнути і не захворіти – не існує. «Фуфломіцин», «фуфлоферон» і «фуфлофалінова» мазь не працює. Не працює нічого, і улюблена ваша цибуля і часник теж не працює. Так, можна використовувати часник, який відганяє від вас людей, оскільки ви будете смердіти, але вірус він відігнати не в змозі, – зауважує Євген Комаровський.

ЗМІ повідомляють, що за останні 5 днів в Україні на оптовому ринку в 3-5 разів зросли ціни на марлеві маски. Медики вкотре повторюють, що маска не захищає від зараження! Вона використовується для того, щоб вдягнути її на того, хто кашляє, щоб він не розпилював свою слину. Коли маску одягаєте здоровий, і весь час поправляє її на своєму носі, то, навпаки, можете поширювати інфекцію через руки. Крім цього вже доведено, що новий коронавірус передається через кон’юнктиву очей, тобто якщо немає спеціальних окулярів, маска «до лампочки».

В Україні мобілізували лікарів-інфекціоністів

В Україні виключені випадки захворювання коронавірусом навіть у тих людей, які прибули з Китаю. Про це розповіла міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька.

Також вона повідомила, що у середу, 5 лютого, в Україну завезуть тест-системи для ідентифікації коронавірусу.

– З цього тижня ми почнемо тестувати в Україні. Ця система дозволяє протягом 5 годин дати відповідь, це китайський коронавірус, чи ні. Але у нас на сьогодні є багато фахівців і епідеміологів, які за показниками і симптоматикою можуть встановлювати, чи може бути підозра на цей вірус, – сказала міністр Зоряна Скалецька в ефірі 1+1.

Крім того, Уряд встановив режим підвищеної готовності для всіх систем захисту. Мобілізували 1800 лікарів-інфекціоністів на випадок появи і поширення китайського коронавірусу в країні.

За словами прем’єр-міністра Олексія Гончарука, лікарні зобов’язали провести навчання з готовності прийняти потенційних пацієнтів, визначити потребу в ліках та обладнанні.

Посилки з Китаю можуть затримуватися

Терміни доставки поштових відправлень можуть змінитися через скасування частиною авіакомпаній рейсів до Китаю, повідомляє Укрпошта.

«Національний поштовий оператор продовжує прийом пошти, і одразу ж після відновлення авіасполучення із Китаєм відправлення будуть доставлені в цю країну. Загальні терміни доставки поштових відправлень можуть бути змінені», – сказано в повідомленні. Також Укрпошта нагадала, що Всесвітня організація охорони здоров’я через коронавірус у Китаї не вводила жодних заборон для міжнародної торгівлі і переміщення товарів через кордони і повідомила про безпечність посилок.

Симптоми китайського коронавірусу

Насамперед це загальне нездужання, кашель і підвищена температура, як при грипі чи простудних захворюваннях. Серед інших можливих перших ознак зараження – головні болі, прискорене серцебиття та відчуття дискомфорту і стиснення грудної клітки, діарея, нудота, проблеми з травною системою.

Читайте також: У запорізьких школах оголошено карантин