Через продовження карантину дати проведення ЗНО, завершення навчального року та дати початку вступної кампанії зміняться
Залежно від тривалості карантину, ЗНО проведуть у період з кінця червня до середини липня або з середини серпня до середини вересня.
Нещодавно в мережі з’явилась фейкова інформація про скасування зовнішнього незалежного оцінювання та продовження карантину до 15 травня. Поширювачі цієї нісенітниці навіть сфальсифікували підпис виконувачки обов’язків міністра освіти і науки України Любомири Мандзій.
Проте насправді у відомстві акцентують увагу, що карантин в Україні продовжено до 24 квітня, а ЗНО проведуть влітку. Нагадують, що в Міністерстві освіти і науки розробили 2 сценарії розвитку подій.
Два можливих сценарії розвитку подій
Якщо карантин закінчиться до 1 червня:
У такому разі навчальний рік завершиться до 1 липня. Всі учні, окрім 11-го класу, після карантину заповнюють пробіли, які могли виникнути під час дистанційного навчання. Вчитель вказує, які теми необхідно додатково доопрацювати вдома.
Випускники також закінчують навчання до кінця червня (коригують пробіли в програмі) та готуються до ЗНО.
ЗНО стартує орієнтовно в останній тиждень червня і закінчується приблизно в середині липня. Результати зовнішнього незалежного оцінювання стануть відомі наприкінці липня.
Вступна кампанія розпочнеться на початку серпня.
Якщо карантин продовжать влітку:
Тоді всі учні, окрім 11-го класу, завершують навчання наприкінці травня. Тоді вересень 2020 року стане місяцем повторення матеріалу та роботи над помилками. Учні проходитимуть теми, які, на думку вчителя, недостатньо засвоєні. Сам навчальний рік 2020-2021 триватиме до кінця червня.
ЗНО для учнів 11-го класу стартує в середині серпня і закінчується до середини вересня.
У такому разі вступна кампанія завершиться до середини жовтня, а навчання перших курсів розпочнеться на початку листопада. Навчання решти курсів стартує за планом з 1 вересня.
Які заходи точно застосують:
- для студентів вишів невипускних курсів навчальний рік має завершитися так, як і планувався;
- екзаменаційно-залікові сесії університети проведуть дистанційно в тому графіку, який затверджено закладом. Якщо обов’язкову роботу студенти не можуть виконати дистанційно, заклад вищої освіти має перенести її на наступний навчальний рік;
- для студентів випускних років захисти дипломних робіт та державні іспити проводитимуться дистанційно, крім єдиного державного кваліфікаційного іспиту та атестації для здобувачів ступеня доктора філософії, доктора мистецтв та доктора наук;
- державна підсумкова атестація (ДПА) скасовується;
- пробне ЗНО відбудеться наприкінці травня або на початку червня.
ЗНО відбудеться обов’язково
Україна не може скасувати випускні, і, відповідно, вступні іспити, як це вирішили зробити у Британії через поширення коронавірусу COVID-19, адже британська модель освіти з її Key Level абсолютно відрізняється від української. Про це повідомила заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко. Вона зазначила, що якщо дозволити вступ лише за шкільним атестатом, то до вишів вступлять не ті абітурієнти, які краще підготовані.
«У наших школах оцінювання доволі суб’єктивне, оскільки вчитель спілкується тільки зі своїми учнями й часто не бачить учнів інших шкіл. Учителі гімназій і ліцеїв мають дуже високі вимоги, водночас сільські вчителі, на жаль, часто мало вимагають від своїх учнів. Тому оцінювання, яке пропонувалося вчителями упродовж навчання, не може бути критерієм вступу, воно поставить випускників у нерівні умови, а заручниками цієї ситуації стануть учні з найкращих шкіл», – зазначила Вакуленко.
Вона вказала на те, що окрім випускних іспитів у формі ЗНО та ДПА в українській середній освіті немає єдиного інструменту підсумкового оцінювання з адекватними процедурами. Єдиний спосіб – це завдання, які розробляються централізовано, а не самою школою, – пояснила вона.
«Тому середній бал шкільного атестату не завжди показує реальний рівень випускника школи на тлі всієї країни. У будь-якому класі є ті, хто отримує високі оцінки, як і ті, хто отримує низькі оцінки, але чи відмінники всіх шкіл однаково добре знають математику, українську мову чи фізику? Не думаю. Отже, якщо запровадити вступ лише за атестатом, може статися так, що до вишів вступлять зовсім не ті, хто дійсно краще підготовлений», – додала заступниця директора УЦОЯО.
Водночас у Британії є система іспитів, у яких використовують завдання, розроблені централізовано, а не кожним закладом освіти. Такі іспити є обов’язковими на кожному ключовому етапі шкільного навчання. Вони добре показують реальну успішність учнів. Окрім того, перед вступом до університету британські учні навчаються за спеціальною програмою – А-level. Для вступу до цих курсів учні також складають іспит.
«Тобто Британія цього року дозволила без екзаменів вступити тим, хто уже пройшов серйозні випробування і довів свою спроможність навчатися у вишах. А схвалити таке рішення держава змогла, оскільки багато років тому вона створила умови для об’єктивного оцінювання учнів під час здобуття ними освіти, а також для фіксації навчального поступу кожного учня в електронній базі даних. В Україні подібний підхід можна буде використовувати, коли повною мірою запрацює Стратегія освітніх оцінювань до 2030 року, тобто за оптимістичного сценарію – у 2027 році», – додала Вакуленко.
Вона повідомила, що Міністерство освіти і науки спільно з УЦОЯО працює над адаптацією окремих складових процедури проведення ЗНО до непростої ситуації, що склалася. «Одне ми можемо і маємо гарантувати – ЗНО-2020 відбудеться!», – заявила Тетяна Вакуленко.
Читайте також: У Запоріжжі відкриють онлайн-школу для гідів