Приблизно за останні 10 років шаленої популярності набув новий вид стріт-арту – мурали
Мурали – це величезні картини, розміщені на стінах будинків або інших поверхнях, і на сьогодні вони є невід’ємною частиною «духу» міста.
Хоч відслідкувати появу першого малюнка-гіганта в Україні досить важко, проте масово поширюватися вони почали у 2014 році. І з тих пір щорічно у країні кількість професійних картин, поверхня яких вираховується в квадратних метрах, стрімко збільшується.
Вуличні малюнки наносяться на цеглу та бетон і несуть в собі ідею та сенс. За допомогою величезних картин художник говорить з містом, намагається звернути увагу жителів на якісь значущі речі та проблеми сучасності
Стріт-арт Запоріжжя: від промислового – до прекрасного
Запоріжжя заведено вважати індустріальним містом. Але останніми десятиліттями ситуація змінилась – Запоріжжя стає культурним центром Півдня України. У нашому місті щорічно проводяться десятки фестивалів для всієї родини, серед них: Толока, Кольорове місто, Zaporizhzhia Jazzy, Art-планета Z, фестиваль вуличної їжі та інші, де кожен незалежно від віку знайде для себе щось цікаве. До того ж, останнім часом до нас все частіше приїжджають українські та закордонні зірки – співаки, спортсмени, блогери. А нове вуличне мистецтво додає яскраві фарби у настрій запоріжців. Наше місто також багате на мурали. Сплеск інтересу до стріт-арту у Запоріжжі припадає на 2016 рік. Далі – про найвідоміші малюнки-гіганти у нашому місті.
У Запоріжжі в Мокрянському кам’яному кар’єрі №3 розташовується мурал «Місто майбутнього», який донедавна був найбільшим в Україні. Його площа сягає 838 кв. м.
Картина-гігант на Набережній
У 2016 році уздовж автомобільної магістралі Набережної двоє запоріжців намалювали яскравий мурал і перетворили сіру будівлю теплопункту на артоб’єкт, який по сей день привертає увагу як запоріжців, так і гостей міста. Барвистих тропічних тварин, квіти і жирафу, що катається на рожевому кабріолеті, можна побачити на Набережній, недалеко від кільця «Дубового гаю».
До речі, загальна площа малюнків дорівнює приблизно 160 кв. м. Для створення картини райтерам знадобилося 130 балончиків різнобарвної фарби, та, звісно, багата уява.
Слон і метелик – талісмани міста
У 2018 році в Запоріжжі завершили роботу над муралом, на якому застигло зображення слона з вухами у вигляді крил метелика і метелика з крилами у вигляді слонячих вух. Яскравий блакитний слон прикрашає будинок № 18 по вул. Глісерній біля «Дубового гаю».
Мурал створили в межах проєкту «City Face», основна мета якого – показати, що Запоріжжя – творче місто. Так, у художників виникла ідея намалювати слона, який дивиться на метелика і уявляє, що він вміє літати.
Автори муралу впевнені, що це не просто красивий артоб’єкт, а й талісман Запоріжжя.
«Завдання було намалювати щось монументальне, велике, але при цьому легке і барвисте. Так виникла ідея намалювати слона, який уявляє себе метеликом. До того ж, слон – це символ багатства, мудрості, довголіття та успіху. Тому сподіваюся, він все це подарує не тільки жителям цього будинку, але і всього міста» – розповіла авторка ескізу Анна Салікова.
Мистецтво для митців
Минулого року в Запоріжжі на фасадах 3 шкіл естетичного виховання художники з різних міст України створили яскраві мурали, які передають дух мистецтва. Загалом в проєкті було задіяно четверо художників. Нові артоб’єкти з’явилися на фасаді школи мистецтв №3 та музичних шкіл №1 і №2. Ініціатором цього проєкту виступив департамент культури і туризму Запорізької міськради в межах більш глобальної ініціативи «Сучасне мистецтво для покоління Z». Що стосується бюджетів на створення цих вуличних картин – це приблизно 4-5 тис. грн на один мурал. Космічний малюнок
Невдовзі новий артоб’єкт прикрасить фасад музичної школи № 8, що у Комунарському районі. Сюжет цього муралу повністю відповідатиме його назві – «Космічна музика, яка зрозуміла всім!». На малюнку планується зобразити прибульця з музичним інструментом у руках. Над створенням твору працює відомий запорізький художник, дизайнер, скульптор Роман Халілов. Площа малюнка складає близько 100 кв. м. Він займе навіть не одну, а кілька стін будівлі.
За ініціативи міського голови Володимира Буряка департамент культури і туризму продовжує реалізацію проєкту «Сучасне мистецтво для покоління Z», в межах якого реалізується чимало цікавих ідей. У найближчих планах – поява одразу 6 муралів – 5 нових та одного відреставрованого. Прикрасять картини-гіганти фасади музичних шкіл і навіть бібліотек, крім того – один з них буде розташований у частині старого Олександрівська та присвячений відзначенню 250-річчя міста Запоріжжя.
Процес створення муралу
Тут все залежить від того, за чиї кошти планують створити мурал на стіні будинку. Якщо ініціаторами є самі мешканці будівлі, вони придумали якийсь ескіз для майбутнього стріт-арт шедевру і готові самі заплатити за послуги художника, то їм необхідно лише отримати згоду балансоутримувача, тобто ОСББ, керуючої компанії і, звичайно, всіх мешканців будинку. Для цього потрібно провести збори мешканців і скласти протокол з підписами. Потім звернутися до районної адміністрації.
Якщо ініціатива йде з боку художників, активістів тощо, то збираються підписи мешканців будинку, запитується, чи не проти вони артоб’єкта на рідній будівлі. Потім з цими підписами і описом проєкту потрібно звернутися в районні адміністрації, які видають дозвільні документи на створення роботи.
Щоб створити будь-який мурал, потрібна досить скрупульозна підготовка. Спочатку робиться ескіз, продумується малюнок, його палітра. Залежно від малюнка на один мурал потрібні кошти для оплати підйомного крана, придбання спеціальної фарби. Щоб така праця не пропала за сезон, художники використовують стійкі та якісні фарби. Вони витримують інтенсивне сонячне світло, дощі, вітер, сніг, перепади температур тощо.
Робота, яка надихає
Не секрет, що створенням муралу займаються переважно творчі і талановиті люди. Але ви хоч раз замислювалися над тим, як це бути художником-муралістом? Один з таких українських майстрів Володимир Манжос привідкрив завісу своєї професії та розповів про складності та переваги роботи.
За його словами, мурали – це не просто мистецтво та робота, від їхнього створення кожного художника переповнює внутрішнє задоволення та любов до справи. Хоч і не усі містяни розділяють позитивний настрій, адже є і люди, які мають нетерпимість до подібних картин-гігантів, через що і виникають невеликі конфлікти.
– Щодо виконання самої роботи – все одно, в якому місті, найстрашніше працювати на висоті. Особливо на такій висоті, на якій раніше не працював. Правда, цей страх переслідує перші пару годин, але з’являється наступна проблема – навантаження на тіло, до якого теж треба звикнути, – поділився Володимир Манжос.
І, звичайно ж, однією з найбільших проблем є погані погодні умови. Хоч фарба і стійка, але термін виконання робіт може значно затягнутися. Проте є і такі муралісти, які здатні працювати навіть в дощову і снігову погоду.
Найкрасивіші мурали світу
Капіталізм проти природи
Величезний яскравий мурал, який звертає увагу містян на проблему екології та її збереження кожним з нас, знаходиться на бул. Академіка Вернадського, 87 в Києві. Творець картини-гіганта – іспанський стріт-артист Оскар Сан Мігель Еріці, майстер поєднання химерних геометричних форм і візерунків. Мурал на Вернадського складається з 2 половин, які, за задумом автора, відображають протистояння природи і капіталізму. Ліва частина графіті – це природа, природність, доброта. Права – відображення суті капіталізму, нещадність до природи і її знищення заради матеріальної вигоди.
Джоконда на вулицях Берліну
У столиці Німеччини, Берліні, з’явилася гігантська копія шедевру Леонардо да Вінчі «Мона Ліза», вона ж «Джоконда». Величезний мурал, що являє собою репродукцію одного з найвідоміших зразків світового живопису, намалювала німецька група стріт-арт-художників Die Dixons. Картина – копія «Джоконди» розташувалася на одній з найбільш впізнаваних туристичних точок Берліну – East Side Gallery.
Мурал був виконаний у 2019 році в межах проєкту Be Berlin – соціальної кампанії міста. І, здається, сьогодні це найбільша репродукція картини у світі.
Океан на стінах
Любителі подорожей люблять Канкун (Мексика) за його первозданну бірюзову воду і широкі пляжі з білим піском. Але амбітний новий міський арт-проєкт дає відвідувачам привід покинути пляж, аби насолодитися мистецтвом. Барвисті, масштабні громадські фрески, створені відомими мексиканськими і міжнародними вуличними художниками, з’являються по всьому Канкуну, перетворюючи це галасливе курортне місто на жваву художню галерею просто неба. Більшість з таких робіт були створені в межах проєкту зі збереження морського середовища і океану.
Одним з найяскравіших представників є мурал «Прозора китова акула», який намальований у 2017 році.
Найбільший мурал у світі
Стріт-арт не є олімпійським видом спорту, але якби це було так, то Едуардо Кобра напевно виграв би золото за свій приголомшливий мурал площею 2787 кв. м, який він намалював у Ріо на честь Олімпійських ігор, що проходили у мегаполісі.
Малюнок під назвою «Етнічні групи» досягає приголомшливих 15 м у висоту і знаходиться в портовому районі Ріо-де-Жанейро. На ньому зображені 5 осіб з 5 різних континентів, які також представляють 5 олімпійських кілець і символізують культурне розмаїття ігор.
40-річний художник родом з Сан-Паулу працював над муралом протягом 2 місяців і за цей час використав 100 галонів білої фарби, 400 галонів кольорової і 3500 банок-спреїв. Експерти з Книги рекордів Гіннесса заявляють, що його творіння є найбільшим муралом у світі, створеним однією людиною.
Читайте також: Стіни ще однієї музичної школи Запоріжжя прикрасить оригінальний мурал