Фестиваль вражає містян та гостей міста насиченою різноманітною програмою

Концерти, літературні батли, зустрічі з письменниками, лекції, дискусії, майстер-класи. І найголовніше – величезна кількість літератури на будь-який смак. Все це – в Запоріжжі в межах літературно-мистецького фестивалю «ТОLОКА». Цього року він триватиме більше тижня. І це не єдина відмінність від тогорічних форматів, адже вперше літературний фестиваль вирішили провести по-новому. Так, замість традиційної дислокації у «Козак-Палаці» цього разу заходи організовані на кількох локаціях – на пр. Маяковського, площі Маяковського, каскаді фонтанів «Райдуга» та у сквері Театральному.12-4_новый размер

Цього року фестиваль проходить з 13 по 23 серпня. Як і очікувалося, вже у перші дні фестивалю сотні запоріжців виявили бажання зануритися у світ книжок. Серед них і міський голова Володимир Буряк, який приєднався до заходу, поспілкуватися з учасниками та відвідувачами фестивалю і придбав для себе кілька історичних книг.

– Дуже гарні враження від книжкової толоки. Вкотре у нас проходить такий фестиваль. Я б назвав його святом. Свого часу зробили пр. Маяковського. Це дозволяє нам навіть в умовах обмежень адаптивного карантину проводити такий захід на цій локації. Приємно, що до Запоріжжя приїхали багато видавництв з усієї України, – сказав Володимир Буряк.12-10_новый размер

Міський голова зазначив, що цього року активно до фестивалю долучилися й міські бібліотеки. Ними організовано роботу локації на площі Театральній. Там відбудуться автограф-сесії з популярними запорізькими письменниками та поетами, презентації нових книг, відкритий мікрофон.

У Запоріжжі реалізується міська програма розвитку бібліотек, яка розроблена за дорученням міського голови Володимира Буряка. Наразі після капітального ремонту вдалося осучаснити низку бібліотечних закладів – Центральну бібліотеку для дорослих (вул. Гоголя, 66), бібліотеки по пр. Маяковського, 7 та пр. Соборному, 175. Загалом, до кінця року після ремонту буде відкрито ще 3 бібліотеки, які стануть сучасними хабами, а за 5 років планується оновити всі бібліотеки у місті. Продовжують у бібліотеках впроваджувати і систему електронного квитка та оновлювати книжкову базу.

В Україні вже відбуваються зміни, аби відновити інтерес до читання. І це відзначив і міський голова Запоріжжя.

– Поспілкувався з представниками кількох українських видавництв. Всі зазначили, що за останні роки збільшили видання саме українських книг. Приємно, що з кожним роком книжкова толока у Запоріжжі стає все більш масштабною. Впевнений, що у наступні роки вона також продовжить розвиватися, – наголосив Володимир Буряк.

З журналістом «ЗС» відвідувачі «ТОLОКА» поділилися враженнями від побаченого.

– Ми з друзями були на кожній Толоці, і щоразу знаходимо для себе щось нове та цікаве. Цьогорічний формат нам дуже сподобався. А тим паче, що у Запоріжжі досі триває карантин – це ще безпечніше, – розповіла запоріжанка Катерина.

– Давно цікавлюся новинками від українських авторів. Обожнюю Андруховича, Іздрика. Обов’язково послухаю читання від авторів, – каже Олег.

Цікаве на «ТОLОКА»

«Уроки доброти» для дітей від запорізької волонтерки Олесі Кулик. Вона розповіла маленьким учасникам фестивалю, як можна надавати допомогу травмованим тваринам.

Такої кількості людей на 1 кв. м, які б настільки цікавилися історією, Запоріжжя, мабуть, ще не бачило. Вулична фотовиставка «Неймовірне Запоріжжя» від команди «Яка твоя історія?», без перебільшення, стала родзинкою літературно-мистецького фестивалю.12-5_новый размер

На пр. Маяковського навпроти гімназії №71 розташувалася велика виставка історичних фото із державного, обласного та родинних архівів запоріжців. Світлини кінця 19 сторіччя і по 70-ті роки 20-го сторіччя показують, як сильно змінилося наше місто менш ніж за 100 років. Тут і село Вознесенівка, яке поглинуло місто, колонія Шенвізе, Олександрівськ, Соцмісто, пов’язане із зведенням ДніпроГЕС, колонія Верхня Хортиця, острів Хортиця. Все це ввібрало в себе сучасне Запоріжжя.

– Мета цієї виставки – показати історію Запоріжжя через призму родинних історій, – розповідає координатор проєкту «Яка твоя історія?», член наукового товариства ім. Якова Новицького Сергій Звілінський.

За його словами, родинні архіви світлин та документів – це скарб для істориків. Навіть якщо ви не знаєте, хто зображений на старому фото, все одно то може бути знахідкою для істориків, і відтворити якусь «білу пляму».

– Найстрашніше, коли люди вмирають, а родичі спалюють або відносять на смітник родинні фото. Дякуємо всім, хто ділиться своїми світлинами з нами. Ми раді кожному поповненню колекції. Нещодавно через Фейсбук жінка прислала чудові фото своєї бабусі, яка навчалася в Олександрівській гімназії (нині в цьому будинку знаходиться 3 корпус ЗНУ). Домовилися з нею зустрітися і відсканувати інші світлини, – розповів він.

Відвідувачі впізнавали свої будинки. Вглядалися в обличчя людей, що мешкали в нашому місті багато років тому. Дивувалися задумам архітекторів, якими красивими мали бути будинки без рекламних вивісок та сучасних євровікон та балконів.

Тож, щоб віддати історикам свої старі світлини, телефонуйте Сергію: 066-565-27-36. Або присилайте копії фото у Фейсбук на сторінку yaka.tvoya.istoria.

Цікаве на «ТОLОКА»

Сергій Жадан – гість фестивалю. Він бере участь у панельних дискусіях, літературних читаннях та виступах з гуртом «Жадан і Собаки».

Поки батьки з маленьким братиком гуляли, 13-річна Софія читала книжку, яку їй щойно купили – графічну адаптацію «Щоденник Анни Франк». Дівчина розповіла, що їхня родина відвідує фестиваль кожного року.12-6_новый размер

Запорізький літературно-мистецький фестиваль «ТОLОКА» відвідав мандрівник, телеведучий, власник однієї з популярних туристичних компаній Ігор Захаренко. Він привіз до Запоріжжя свої книжки про мандри, а також презентував факсимільне видання найдавнішої рукописної книги з бібліотеки Ярослава Мудрого «Реймське Євангеліє». Адже його мета – повертати в Україну культурну спадщину. Довести, що Україна мала власні контакти із середньовічною Європою.

Також телеведучий відзначив, що Запоріжжя – його рідне місто. Він розповів, що зняв одну із серій своєї передачі «Феєрія мандрів» про Запоріжжя. Також у нього виник задум про новий формат телепрограми.

– У програмі «Я біжу» збираюся бігати найгарнішими місцями України, Європи та світу. В планах є пробіжка і Запоріжжям. Думаю, що для такого міста однієї пробіжки навіть не вистачить. Тут можна окремо бігати по Хортиці, по старих районах міста. Але в першу чергу я б пробігся центральним пр. Соборним, з одного кінця в інший. Щоб показати, що в Запоріжжі є що подивитися. Що місто швидко розвивається, в першу чергу у туристичному плані, – зазначив Ігор Захаренко.

Цікаво, що навіть проїжджаючи транзитом, виходець із Запоріжжя обов’язково зупиняється випити кави.

– Із задоволенням можу відзначити, скільки в місті за останній час з’явилося гарних ресторанів та кафе. Бачу, що дороги у вас ремонтуються. Помітив також, що місто стає чистішим. Взагалі, мені здається, що Запоріжжя стає красивішим та привабливішим, – розповів гість.

У межах фестивалю відбувається міні-ярмарок книг. Але нова «фішка» фестивалю – онлайн-маркетплейс. На сторінці «ТОLОКА» в Фейсбуці впродовж місяця продаватимуть книги українських видавництв. Тож за допомогою маркетплейсу можна знайти літературу на свій смак.12-7_новый размер 12-13 -1_новый размер

Цікаве на «ТОLОКА»

Хедлайнером фестивалю став Олег Сенцов, режисер, сценарист та письменник. 21 серпня о 19:00 він презентує нову книжку «Другу також варто придбати».

Проведення art-фестивалю, в межах якого можна знайти цікавинки і дорослим, і дітям – важлива ініціатива для нашого міста. Бо не тільки батьки – дітям, але і вчені давно говорять про користь читання. У той час, коли людство надає перевагу читанню лише стрічки у Facebook чи інших соцмережах, губиться багато корисного від старого доброго процесу поглинання друкованих текстів. Читання має неймовірну кількість плюсів: вмикає мозок, зменшує стрес, дозволяє фантазувати та відкривати нові світи. І курс міської влади на те, щоб зробити Запоріжжя читаючим містом та культурним центром України, надає нам шанс пишатися не лише нашими історією чи природою, але й майбутніми досягненнями дітей.12-2_новый размер 12-8_новый размер

Читайте також: У Запоріжжі будуть продовжувати програми молодіжного житлового кредитування