Прогулюючись старою частиною міста повз раритетні будинки, ми часто навіть не замислюємось, скільки їм років
Однак у кожного з них є своя майже столітня, а то і давніша історія. А деякі з будинків війна стерла з лиця землі, і про них лишилася лише згадка на фото. Пропонуємо вам ознайомитись з історію кількох будинків Олександрівського району міста.
Запорізький міський театр ім. 15-річчя ВЛКСМ
Будівництво завершено у 1933 році. Зруйновано під час боїв за Запоріжжя восени 1943 року. Не відновлювався. У 1953 р. за проєктом архітектора Семена Фрідліна ближче до вул. Троїцької зведено новий Драматичний театр ім. Щорса (нині – Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара).
Будівля колишньої Олександрівської міської електростанції
Основні роботи завершено у 1910 році за проєктом артілі російських інженерів, м. Харків. Зруйновано під час боїв за Запоріжжя восени 1943 року. Відновлено на початку 1950-х років. Пов’язана будівля і з подіями національно-визвольного руху. Так, у грудні 1917-го навколо станції точилися бої між збройними загонами більшовиків та Української Народної Республіки.
Колишня Олександрівська класична чоловіча гімназія
Зведена у 1911 р. за проєктом архітектора Михайла Кондратьєва. Один з небагатьох зразків оригінальної модерної архітектури міста. Зруйнована під час боїв за Запоріжжя восени 1943 р. Відбудовано у середині 1950-х років зі значними втратами для стильової оригінальності, із використанням мотивів ордерної архітектури. Нині 1-й корпус Запорізького національного університету.
Комунальний готель «Інтурист»
Зведено у 1929-30 рр. на місці садибної забудови колишніх власників Продайко. При готелі діяло однойменне кафе-ресторан, де зазвичай виступав струнний ансамбль Каневського. Зруйновано під час боїв за Запоріжжя восени 1943 р. У 1950-х за проєктом архітектора Л. Штейнфаєра фактично зведено новий готель – «Театральний».
Головний корпус колишнього механіко-технічного училища
Зведений у 1901 р. за проєктом архітектора Марфельда та детальними кресленнями інженера Гінце. У радянський час тут розміщувався індустріальний технікум, на базі якого у 1930 р. засновується Запорізький машинобудівний інститут. Історична будівля зазнала непоправних втрат під час боїв за звільнення Запоріжжя восени 1943 р.
Будинок колишньої пожежної частини (1906 р)
Входив до комплексу адміністративних споруд міської управи на розі вул. Троїцької та Олександрівської. Мав дерев’яну каланчу із залізною оглядовою будкою. У радянські часи тут розташовувався радіовузол. Будинок спалено восени 1943 р. в ході боїв за визволення Запоріжжя. Відновлено у другій половині 1940-х років.
Будівля колишньої земської лікарні (1916 р.)
Одна з найкращих споруд Старого Олександрівська, виконана у неокласичному стилі. Не змінювала своє функціональне призначення з моменту зведення. Під час Другої світової війни тут розміщувався німецький шпиталь. Спалено восени 1943 р. Перша черга відбудови завершена у 1951 р.
Вокзал станції «Олександрівськ»
Курсько-Харково-Севастопольська залізниця, кінець ХІХ ст. (на місці сучасного «Запоріжжя–I»).
Оригінальний зразок дерев’яно-кам’яної еклектичної архітектури. Навколо вокзалу розгортались події революції 1905 року – збройне протистояння урядових військ та залізничних робітників і службовців, що вимагали скликання Установчого зібрання на основі загального, рівного, прямого і таємного голосування «без различия пола и национальности». Вокзал зруйновано восени 1943 року.
Міське комерційне училище ім. статс-секретаря графа С. Ю. Вітте
Збудоване за проєктом архітектора Д. Тіссена у 1908 році. Найвища точка розвитку олександрівської еклектики. За сприяння Якова Новицького тут було зібрано одну з перших міських археологічних колекцій, предмети якої лягли в основу довоєнного зібрання краєзнавчого музею. Після національно-визвольного руху тут розміщувалася партійна школа. Будівля зруйнована восени 1943 року. У 1967 р. на цьому місці споруджено 2-й корпус Запорізького державного педагогічного інституту (нині – Запорізький національний університет).
Читайте також: Що подивитись у Запоріжжі: трійка топових екскурсій містом