Прогулюючись старою частиною міста повз раритетні будинки, ми часто навіть не замислюємось, скільки їм років

Однак у кожного з них є своя майже столітня, а то і давніша історія. А деякі з будинків війна стерла з лиця землі, і про них лишилася лише згадка на фото. Пропонуємо вам ознайомитись з історію кількох будинків Олександрівського району міста.

Запорізький міський театр ім. 15-річчя ВЛКСМ

1_театр

Будівництво завершено у 1933 році. Зруйновано під час боїв за Запоріжжя восени 1943 року. Не відновлювався. У 1953 р. за проєктом архітектора Семена Фрідліна ближче до вул. Троїцької зведено новий Драматичний театр ім. Щорса (нині – Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара).

Будівля колишньої Олександрівської міської електростанції

2_міська електростанція

Основні роботи завершено у 1910 році за проєктом артілі російських інженерів, м. Харків. Зруйновано під час боїв за Запоріжжя восени 1943 року. Відновлено на початку 1950-х років. Пов’язана будівля і з подіями національно-визвольного руху. Так, у грудні 1917-го навколо станції точилися бої між збройними загонами більшовиків та Української Народної Республіки.

Колишня Олександрівська класична чоловіча гімназія

3_чоловіча гімназія

Зведена у 1911 р. за проєктом архітектора Михайла Кондратьєва. Один з небагатьох зразків оригінальної модерної архітектури міста. Зруйнована під час боїв за Запоріжжя восени 1943 р. Відбудовано у середині 1950-х років зі значними втратами для стильової оригінальності, із використанням мотивів ордерної архітектури. Нині 1-й корпус Запорізького національного університету.

Комунальний готель «Інтурист»

4_готель

Зведено у 1929-30 рр. на місці садибної забудови колишніх власників Продайко. При готелі діяло однойменне кафе-ресторан, де зазвичай виступав струнний ансамбль Каневського. Зруйновано під час боїв за Запоріжжя восени 1943 р. У 1950-х за проєктом архітектора Л. Штейнфаєра фактично зведено новий готель – «Театральний».

Головний корпус колишнього механіко-технічного училища

5_механіко-технічне училище

Зведений у 1901 р. за проєктом архітектора Марфельда та детальними кресленнями інженера Гінце. У радянський час тут розміщувався індустріальний технікум, на базі якого у 1930 р. засновується Запорізький машинобудівний інститут. Історична будівля зазнала непоправних втрат під час боїв за звільнення Запоріжжя восени 1943 р.

Будинок колишньої пожежної частини (1906 р)

6_пожежна частина_міська управа

Входив до комплексу адміністративних споруд міської управи на розі вул. Троїцької та Олександрівської. Мав дерев’яну каланчу із залізною оглядовою будкою. У радянські часи тут розташовувався радіовузол. Будинок спалено восени 1943 р. в ході боїв за визволення Запоріжжя. Відновлено у другій половині 1940-х років.

Будівля колишньої земської лікарні (1916 р.)

7_земська лікарня

Одна з найкращих споруд Старого Олександрівська, виконана у неокласичному стилі. Не змінювала своє функціональне призначення з моменту зведення. Під час Другої світової війни тут розміщувався німецький шпиталь. Спалено восени 1943 р. Перша черга відбудови завершена у 1951 р.

Вокзал станції «Олександрівськ»

8_Запоріжжя_І

Курсько-Харково-Севастопольська залізниця, кінець ХІХ ст. (на місці сучасного «Запоріжжя–I»).

Оригінальний зразок дерев’яно-кам’яної еклектичної архітектури. Навколо вокзалу розгортались події революції 1905 року – збройне протистояння урядових військ та залізничних робітників і службовців, що вимагали скликання Установчого зібрання на основі загального, рівного, прямого і таємного голосування «без различия пола и национальности». Вокзал зруйновано восени 1943 року.

Міське комерційне училище ім. статс-секретаря графа С. Ю. Вітте

9_комерційне училище

Збудоване за проєктом архітектора Д. Тіссена у 1908 році. Найвища точка розвитку олександрівської еклектики. За сприяння Якова Новицького тут було зібрано одну з перших міських археологічних колекцій, предмети якої лягли в основу довоєнного зібрання краєзнавчого музею. Після національно-визвольного руху тут розміщувалася партійна школа. Будівля зруйнована восени 1943 року. У 1967 р. на цьому місці споруджено 2-й корпус Запорізького державного педагогічного інституту (нині – Запорізький національний університет).

Читайте також: Що подивитись у Запоріжжі: трійка топових екскурсій містом