Українські міста буквально потопають у рекламі наркотичних засобів, яку малюють на будинках, парканах і навіть на порогах шкіл

Часто дорослі просто проходять повз і не розуміють змісту оголошень, чого не скажеш про підлітків. Така реклама завуальована: зі скороченими словами і на перший погляд непомітна. Однак завжди стане в нагоді тим, хто дійсно шукає небезпечних «веселощів». Особливо уважними варто бути батькам підлітків, адже дуже часто дилери розміщують свої оголошення в тих місцях, де найбільше дітлахів – наприклад, біля шкіл. Законом передбачена кримінальна відповідальність для продавця і покупця – до 8 років за ґратами. Однак головна складність сучасних методів збуту полягає у відсутності живого контакту, тому довести злочин непросто. Активісти часом поодинці борються з наркодилерами, просто замальовуючи їхню рекламу. І Запоріжжя не є винятком.

У Запоріжжі до знищення подібної реклами долучилося і керівництво районів міста. Так останнім часом співробітники Олександрівської райадміністрації Запоріжжя проводять рейди по боротьбі з наркорекламою. Кожен рейд обходять по кілька вулиць. Усі знайдені графіті – одразу ж замальовують.Командний дух активістів- вражає

-За святкові дні графіті з’являються знову. Зупинятися ми не будемо. Це не боротьба з вітряками, це – наша громадянська позиція. Ми доб’ємось того, що графіті в Олексадрівському районі не буде. Ми проводимо спільні заходи з поліцією, з прокуратурою. Ми замальовуємо, а вони вже ловлять торговців, та тих, хто використовує наркотичні засоби. До нас долучалися і мешканці району. Спільні рейди показали, що люди стали виходити і замальовувати ці графіті біля своїх будинків, на парканах. Такі заходи закликають і інших мешканців району до боротьби з рекламою наркотиків – зазначив голова районної адміністрації Запорізької міськради по Олександрівському району Валерій Мостовий.Валерій МостовийЩоразу до рейдів залучаються активісти та волонтери різного віку. До минулого заходу долучилися співробітники «Укрзалізниці». Працівниця «Укрзалізниці» та представниця Молодіжної ради Запорізької профспілки залізничників Катерина Хижня зазначає: «Мені здається, що зараз складна ситуація в нашому місті. Стало дуже багато наркоадрес, які з’являються у найрізноманітніших місцях. Та людей, які вживають ці самі наркотики. Тому ми вийшли зафарбовувати рекламу наркотиків. Хочеться, щоб місто ставало кращим, тому вирішили зробити і свій вклад».Катерина ХижняНа сьогодні активісти з’ясували, як працює система купівлі наркотиків з «кольорової реклами». Після власного розслідування вони діляться цим у соцмережах та закликають батьків бути уважнішими. Виявилося, що отримати наркотики – справа кількох годин. Після листування в Месенджері, Телеграмі або у будь-якій іншій соцмережі, коли визначена ціна і обсяги, клієнт може забирати замовлення. Що можна зробити в будь-якому віці, потрібно тільки вміти користуватися гаджетом і мати доступ до електронних грошей. Після сплати залишається тільки піти в зазначений час за вказаною адресою і забрати зі схованки, фото якої надсилають.

У Заводському районі теж пройшла акція проти вживання наркотиків. Це була перша влаштована цьогоріч акція «Заводський без наркотиків». Рейд з очищення фасадів будівель від написів і листівок пройшов також за сприяння районної адміністрації. Серед учасників – представники молодіжного руху одного з промислових підприємств та місцеві активісти. Цього разу учасники акції пройшли вул. Вроцлавською, Запоріжбудівською та Республіканською. У форматі квесту, озброївшись фарбою, ліквідували 39 Інтернет-адрес збуту наркотиків через «закладки». Ними обмальовані не тільки фасади будівель, а й паркани та гаражі. Не оминули увагою й розклеєні QR-коди, сканування яких дає можливість зчитування посилань на відповідні сайти.Місцеві активісти та небайдужі містяни– Акція в Заводському районі проти вживання наркотиків та їхнього незаконного обігу триває і вже стала традиційною. Місцеві активісти та небайдужі містяни також приєднуються і надають свою допомогу – долучаються до організації та проведення таких заходів. Бачимо, що докладені зусилля приносять результат. Прагнемо, аби наша молодь долучалася до активного і здорового способу життя, – сказала заступниця голови Заводської районної адміністрації Олена Штепа.

До речі, акція «Заводський без наркотиків» бере свій початок з кінця 2017 року. Минулоріч активісти спромоглися зірвати і знищити 38 QR-кодів та замалювати близько 800 написів. Тоді до акції долучилися 193 особи. Подвоїти зусилля вдалося й завдяки сприянню керуючих компаній, котрі так само долучилися до зафарбовування написів на фасадах багатоповерхівок, а також об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Останні, зокрема, складали списки проблемних адрес, надаючи відповідну інформацію співробітникам райадміністрації.

Протягом останніх 5 років в Україні спостерігається небачене зростання наркоманії. Найнеприємніше – те, що наркотики – це проблема майбутнього України. Сьогодні наркоманія поступово «молодіє», середній вік підлітків, що вживають нелегальні наркотики, зменшився з 17 до 12 років.

Психологи наголошують: зазвичай вживання наркотичних речовин підлітками списується на початкову розбещеність молодого покоління, недосвідченість, дурість. Насправді, все не так просто. Можна виділити низку причин, за якими люди вживають в немедичних цілях такі препарати.

Одна з найважливіших причин вживання наркотиків – проблема проведення вільного часу. По-перше, в наш час молодій людині дуже важко знайти можливість повноцінно відпочити. Сучасні дискотеки і кафе сьогодні недоступні більшості молоді. Сидіти вдома з батьками дуже нудно. І коли знайомі пропонують безкоштовно спробувати наркотики – це виглядає, як правило, дуже заманливо. По-друге, в культурі українського суспільства сильна традиція пасивного проведення дозвілля, заснована на вживанні «легального наркотика» – алкоголю. І дуже часто підлітки ще в родині переймають настанову розслаблятися за допомогою хімічної речовини. А оскільки алкоголь – це вже «не модно», то молодь втягується у вживання наркотиків.

До вагомих причин ще можна віднести :

  • Тісне спілкування з наркоманами. Друзі, члени сім’ї, які вживають наркотики, можуть залучити або спровокувати підлітка на прийом наркотиків. Також із бажання належати до компанії своїх однолітків.
  • Співзалежність. Переважно стосується жінок. Співзалежність відбувається, коли людина стає залежною від наркотиків, тому що її співмешканець або друг має той самий стан. Дівчата стають співзалежними через страх втратити відносини з хлопцем, якщо відмовляться вживати наркотики разом з ним.
  • Занижена самооцінка, втрата самоповаги. Багатьох дівчат і хлопців до наркоманії привела втрата самоповаги. Зазвичай це відбувається з підлітками, які мають проблеми самоповаги в школі – приниженими, ображеними. Всі ці проблеми можуть зробити життя неприємним та важким. Бажаючи втекти від проблем, молодь може почати вживати наркотики, звільняючи свій розум від цих труднощів.
  • Фізичне або сексуальне насильство. В особистій історії більшості наркоманів простежується сексуальне або фізичне насильство, особливо з боку рідних або друзів. Біль, сором, яких вони зазнають через ці інциденти, змушують їх займатися неправильним самолікуванням і позбавленням болю – наркоманією.
  • Проблеми психічного здоров’я. Підліткова наркоманія часто є продуктом психологічних травм. Вважається, що у понад половини молоді з наркотичною залежністю є яке-небудь психічне захворювання. Підлітки з клінічною депресією, тривогою, біполярним розладом і розладом особистості схильні до високого ризику наркоманії. Вони можуть почати приймати наркотики або зловживати ними, щоб відчувати себе краще.
  • Цікавість. Цікаво спробувати: що буде, як бути під кайфом. Бажання «поекспериментувати» призводить до сумних наслідків.
  • Доступність. Це, напевно, найпоширеніша і жахливіша серед всіх причин, яка «потурає» іншим.

Читайте також: Як запорізькі ОСББ покращують умови життя у багатоповерхівках за допомогою міського бюджету