Завдяки механізму співфінансування запорізькі ОСББ ефективно наводять лад у власних оселях

Як це працює та що дає – розповідаємо в центральному матеріалі свіжої газети “Запорозька Січ”.

Як сказав літературний герой безсмертного Булгакова, «квартирне питання зіпсувало людей». Дійсно, хоч в цитаті мова йшла про ситуацію 20-их років минулого сторіччя, та й досі це горезвісне питання продовжує псувати життя. Особливо мешканцям багатоквартирних будинків, які не можуть знайти спільну мову з сусідами, аби ефективно керувати власним спільним майном. З іншого боку, маємо в Запоріжжі також безліч прикладів ефективного управління із сучасними формами господарювання – ОСББ, ЖСК. При цьому фахові керівники, голови об’єднань користуються всіма можливими засобами, аби навести лад у власних оселях. І можливостей для цього в Запоріжжі насправді існує немало. Потрібно тільки мати бажання, наполегливо працювати – тоді й буде результат.

Що ми й побачили, коли завітали до одного з успішних ОСББ Запоріжжя. У цьому будинку всього 3 під’їзди, але проживає у ньому 255 людей. 9-типоверхівка по Чарівній, 34 перейшла в управління мешканців у 2016 році. Голова ОСББ Олена Захарова поділилася, що з того моменту, коли житловий будинок перейшов на самообслуговування, тоді і почалася їхня бурхлива діяльність з відновлення затишку та покращення комфорту у багатоповерхівці.Голова ОСББ Олена Захарова

– Як тільки ми стали більш-менш незалежні і починали роботи – страшно було всім. Але коли мешканці будинку побачили, що є зрушення в позитивну сторону – стало чистіше, охайніше, комфортніше. Тоді вони самі активізувалися й намагалися допомагати, вони прагнуть змін на краще. Власними силами ми встановили козирки над під’їздами, нові залізні ящики для пошти, паркани для клумб тощо. Хоч фінансове становище не у всіх гарне, кожен мешканець допомагає, як може», – каже Олена.

Факт: У нашому місті з 4000 багатоквартирних житлових будинків понад чверть вже перейшли в управління ОСББ. Всього зареєстровано 1033 ОСББ та 126 ЖБК, що становить 1/3 всього багатоквартирного житлового фонду міста. Мешканці взяли на себе відповідальність за долю своїх багатоповерхівок. І міська влада також не залишила ОСББ наодинці з існуючими проблемами. Бюджет міста щорічно виділяє кошти на виконання ремонтів у будинках ОСББ. Так, у 2016-му році, на який прийшовся пік створення ОСББ, з «кишені міста» було виділено 40,4 млн грн. Наступного року сума збільшилася майже вдвічі – 78,9 млн грн. У 2018-му запрацювала пілотна нова програма співфінансування капітальних ремонтів, і цього року винайшли можливість виділити на потреби ОСББ Запоріжжя 140,6 млн грн. Минулого року з бюджету міста було профінансовано 55,5 млн грн. Всього у 2016-2019 роках вибіркові капітальні ремонти були виконані у понад 300 будинках ОСББ.

Так мешканці вищезазначеного будинку також подавали заявку до Департаменту ЖКГ на участь в програмі капремонтів та програми співфінансування. За словами голови ОСББ, за всі 3 роки самостійного життя завдяки цим програмам на їхній будинок було виділено 3,2 млн грн. За фінансової підтримки міста було виконано багато робіт: замінено системи каналізації, водопостачання, опалення, перекритий дах. Крім того, прокладено нову асфальтну дорогу та встановлено 2 дитячих майданчики.покращена система оплення будинку Як розповіла Катерина Скочій, яка обслуговує в якості фінансового консультанта кілька запорізьких ОСББ і входить до складу правління деяких з них, «підшефні» ОСББ регулярно отримують допомогу з міського бюджету. Зокрема, це програма капітальних ремонтів.

– Гроші виділялися на 2 напрямки з 3-х за рішенням загальних зборів ОСББ: інженерні мережі та дах чи обслуговування ліфтів. Відсоток фінансування визначався, зважаючи з року спорудження будинку і технічних характеристик. Так само була можливість отримати фінансування, так би мовити, 50/50, на вимощення, ремонт під’їздів, цоколів. До того ж, будинки ОСББ отримували погашення процентних ставок по банківському кредитуванню за програмою «Теплі кредити». Загалом у мене в обслуговуванні 30 будинків мають кредити у 3-х різних банках (Ощадбанк, Укргазбанк, Приватбанк) і отримують компенсацію від міста, – розповіла Катерина.

Ще один із напрямків допомоги ОСББ – фонди депутатів міської ради Запоріжжя, до яких звертаються активні ОСББшники. І це теж частина міської скарбниці Запоріжжя.

Механізм співфінансування – найбільш дієвий та перспективний для подальшого ремонту житлових будинків. Тому що він підвищує відповідальність правління будинку або керуючих компаній перед жителями і забезпечує контроль за якістю виконаних робіт з боку жителів. Люди також більш дбайливо ставляться до спільного майна, коли витрачають свої гроші на ремонтні роботи. Такої програми співфінансування, яка діє в Запоріжжі, немає в інших містах України. Адже запорізька міська програма співфінансування діє з різних напрямів. З ремонту ліфтів, реконструкції різних інженерних мереж: опалення, електричних мереж, холодного та гарячого водопостачання, каналізації. Є в ній також напрям ремонту покрівель і вимощення. Тобто кожного року одне й те саме ОСББ може отримати фінансування з різних видів капітальних ремонтів.

Проте існують і незадоволені існуючим станом справ представники ОСББ чи ЖБК. Мовляв, велика кількість бажаючих відремонтувати будинки за рахунок бюджету сформувала непосильне для нього навантаження. Так голова правління ОСББ «Чарівний світанок» Марина Гордиман зауважила: «Я не хочу говорити про надзвичайні цифри в бюджетах ремонтів і роздутих кошторисах багатьох учасників програми. За виділені кошти можна було відремонтувати 2-х, а то і 3-х кратну кількість будинків». І це ще один привід для застосування саме механізму співфінансування ремонтів, адже себе обманювати завищеними цифрами ніхто не зацікавлений. Про необхідність жорсткого контролю, призначення відповідального виконавця за моніторинг цін на матеріали при Департаменті ЖКГ говорила нам і Катерина Скочій.

Нещодавно у великій залі міської ради зібрались сотні представників ОСББ, які мали конструктивний діалог з представниками міської влади. Голів ОСББ цікавили різні питання – від приватних, як-от неприбране сміття чи невивезене гілля, до нагальних – продовження важливих програм, співфінансування ремонтів і виплат процентів по «теплих кредитах». Подякувавши представникам ОСББ за активну життєву позицію, Володимир Буряк проінформував, що у 2020 році реалізація міської програми співфінансування капітальних ремонтів житлового фонду продовжиться.

– Ніхто програму не скасовував, вона передбачена у бюджеті міста. Закладено понад 40 млн грн, але за підсумками першого півріччя у випадку перевиконання бюджету плануємо збільшити її фінансування, – пообіцяв міський голова.

Була названа цифра збільшення фінансування до 60 млн грн. Міський голова повідомив, що за рахунок бюджету продовжиться й виплата відсотків по, так званих, «теплих» кредитах для ОСББ. Наразі цією програмою користуються понад 300 будинків. У разі розробки державою нової програми у цій сфері місто також зможе взяти у ній участь, якщо така можливість буде передбачена Кабінетом Міністрів України.

Відзначимо також, що капітальний ремонт, заміну ліфтів у будинках ОСББ, у яких у 2019 році було заплановано роботи в межах програми співфінансування, але не було виконано, у 2020 році буде проведено за рахунок коштів бюджету міста.

– При цьому обсяги програми співфінансування зменшено не буде, це дозволить виконати більше інших ремонтів, – відзначив Володимир Буряк.

Також міський голова наголосив, що у Запоріжжі проведено перерахунок оплати за опалення та гарячу воду у зв’язку зі зниженням вартості природного газу. За грудень перерахунок складе близько 25%. У наступні місяці опалювального сезону він залежатиме від ціни природного газу. Володимир Буряк, звертаючись до представників департаментів та служб, висловив думку, що значну частину питань представників ОСББ необхідно було вирішити вже давно та у робочому порядку.

– Це оцінка вашої роботи. Питання про прибирання контейнерних майданчиків, вивезення листя, гілля, долю нежитлових приміщень. Складається враження, що з ОСББ ніхто постійно не працює. Ситуацію необхідно змінювати, – наголосив Володимир Буряк.

Голові успішного об’єднання співвласників просто необхідно постійно тримати зв’язок з мешканцями, звітувати, інформувати, пояснювати людям, що потрібно для їхнього будинку. З калькулятором в руках підрахувати, наприклад, яку люди отримають економію від енергозбережуючих технологій. І спільна робота піде. Тож професійна підготовка до подання документів на міські програми, єднання заради затишку у спільному будинку, небайдужість та віра у власні можливості – це все, що потрібно ОСББ міста Запоріжжя, аби бути успішними та створити власну фортецю у власній оселі.

Читайте також: Запоріжанка виростила вдома власний цитрусовий сад