Чудова квітка пуансетія та ще близько 200 декоративних і цитрусових рослин прижились в теплиці запоріжанки, яка поділилась з нами секретами вирощування

Що потрібно для цитрусових?

Тетяна Кузьмук мешкає в районі Мокрянки Шевченківського району і захоплюється цитрусовими вже близько 10 років. А все почалось випадково – купила якось каламандін (це маленькі мандаринки) і зацікавилася ними. В Інтернеті знайшла цитрусовий міжнародний форум, де люди діляться досвідом, і дізналася, що в домашніх умовах можна вирощувати дуже багато різних сортів. Так і з’явився перший лимон, перший апельсин, а коли все це вже перестало вміщатися в приватному будинку, чоловік побудував їй зимовий сад. На першому етапі він зробив прибудову до гаражу, а потім, заглибившись в землю, добудував і нижній ярус – вийшло 85 кв. м для зеленого оазису. Дах теплиці перекрив прозорим полікарбонатом, який покладено в 2 шари, а стіни теж прозорі і мають вікна, що відчиняються. Підключили теплицю до домашнього опалення, де стоїть газовий котел.
83167362_567319920776490_4405722077223452672_nЦитрусовим не потрібна висока температура і спеціальне підсвічування – підходить найпростіше освітлення з ламп денного світла, а мінімальна температура може бути і до +5 С

Але в їхній теплиці вона буває лише взимку, коли на вулиці мінус 15. А загалом, середня температура при наших зимах та в похмуру погоду в теплиці тримається 12-15 градусів. Коли ж виходить сонце, то в теплиці аж до +30 С. Господарка запевняє, що цитрусові спокійно реагують на такі перепади температури. На стелі в похмуру погоду утворюється конденсат, оскільки листя випаровують вологу, але при появі сонця він зникає. Як я уже зазначив, у теплиці близько 200 видів рослин. В основному, це цитрусові та деякі інші рослини: маракуйя, ананас, банан, кавендіш, кава, бергамот, мінеола, кумкват і багато чого ще.

Ананас із супермаркету теж може прорости

Де ви берете ананаси?

Їх, до речі, можна виростити і купивши в звичайному супермаркеті. Головне знайти не переморожений ананас, щоб у нього була коронка не ??гнила, а зелена. Її потрібно викрутити, а потім укоренити і виростити, – каже пані Тетяна, демонструючи при цьому вкорінені в горщиках коронки ананасу із запорізького супермаркету.

А через 2,5 роки ви отримаєте з куща такий самий ананас, як у магазині. Причому багато плодів очікувати не варто – кущ може дати тільки один, який вийде з центру рослини. А взагалі-то, ананаси і банани – це ті рослини, які плодоносять один раз в житті – потім саджай інші. Де взяти? Та вам уже не потрібно буде знову бігти до супермаркету, оскільки поки на рослині є плід ананасу, у нього відростають «дітки», яких треба відсадити – це і буде наступне покоління ананасів.

Чим піддобритись до цитрусових

Як розповіла господарка будинку, у посадочні ями вони засипали чорноземний родючий ґрунт. Удобрюють його, зазвичай, азотними та мінеральними речовинами. До речі, органіка у вигляді перегною для цитрусових, які ростуть в горщиках, не підходить. Адже там немає мікроорганізмів, які її перероблять. Для горщиків і діжок підходять лише мінеральні добрива, азотні типу суперфосфату і рідкі гумати.

Полив рослин у господарстві Кузьмук не підземний, а звичайний – і ґрунт в теплиці для зручності пересування з поливальним шлангом накритий шматками деревної кори.

Як розмножують лимони

На деяких стеблах лимона закріплені невеликі целофанові мішечки із землею – так звані, повітряні відведення для розмноження. Тобто, на стеблі зрізається кора «на кільце», змащується укорінювачем і одягається пакетик із землею. Пізніше стебль дасть відросток, який зрізають – виходить готовий саджанець лимону. Так він швидше розмножується, ніж живцюванням.Міні-ставок

Через теплицю спілкування з усім світом

 Мандруючи оазисом, я добрів і до куща із вже дозрілими мандаринами. Запитую, куди ви це все діваєте?

– Але ж є родичі і друзі, які люблять прийти в гості і неодмінно заглянути сюди, – сміючись, зізнається господиня.

А ще у теплиці зростає бергамот, який відомий як добавка до деяких сортів чаю. Гадав, що для цього використовуються листя рослини, а виявилося, що лише шкірка плоду, де знаходяться ефірні масла. Ростуть тут і кущі манго, які саме раз увійшли в пору цвітіння, а плоди господиня очікує влітку. Є й сорт ще радянської селекції – апельсин «Слава Мічуріну», який Тетяна придбала з чеського розплідника. Ще вона обмінюється посадковим матеріалом з колегами з України та замовляє його в розплідниках Чехіі, Італії та Іспанії, які є основними постачальниками цитрусових. Говорить, що можна укоренити і прищепити гілочку, навіть побувавши на місцевому ринку, де купуєте мандарини і знаходите на них ще живі гілочки.

В теплиці ще багато дивовижних рослин з цікавими назвами: драконів фрукт пітахайя, лайм таіті, клементин, мушмула японська, декоративні рожеві банани, та квітка пуансетія, що має зелений колір, а на Різдво стає червоною.Мушмула японська

Маракуйя

82079950_497935724461691_3681970261931851776_n

Пані Тетяна переконана, що будь-яку цитрусову рослину можна виростити просто на підвіконні чи балконі багатоповерхового будинку – від мандарина до помело. Звичайно, урожай доведеться чекати довго – цитрусові зріють 9-10 місяців, а деякі лимонні великоплідні сорти так і зовсім до 11.

83494496_808958276231883_28843346797527040_n

Звичайно, на своє хобі жінка витрачає багато часу, і на перегляд усіляких ток-шоу та серіалів у неї його просто немає – більше зависає в Інтернеті з цитрусоманами на форумах та годинами працює в теплиці, де тихенько грає радіо. Але так вона відпочиває душею. До речі, як і багато інших людей в місті, які займаються розведенням цитрусових та інших екзотичних рослин.

Читайте також: Влітку запоріжці отримають сучасний пляж на Правому березі