Інсульт посідає 2 місце серед головних причин інвалідності та смерті в світі та в Україні

Щороку в Україні стається до 150 тис. інсультів. Кожні 90 секунд з одним із жителів нашої країни відбувається гостре порушення мозкового кровообігу (ГПМК). Близько половини людей, які перенесли судинну катастрофу, гинуть протягом року. Лише 10% з тих, що вижили, повністю відновлюються і можуть продовжити працювати. Решта стають інвалідами, часто нездатними обслуговувати себе. Інсульт розвивається у кожного другого у віці старше 70 років, та у кожного третього, який переніс інфаркт міокарда. Ризик розвитку інсульту у 2 рази вище у курців та хворих на діабет. Лікар-кардіолог відділення інтенсивної терапії Обласного медичного центру серцево-судинних захворювань Ірина Клюйко розповіла читачам «ЗС» про причини інсульту, та як його розпізнати.EC18E5FE-A3C3-4BEE-A934-79AAF8A604CD (1)

Різновиди інсульту

Інсульт виникає тоді, коли клітини головного мозку гинуть через недостатність кровообігу, або коли розривається кровоносна судина мозку. Близько 80% інсультів викликані закупоркою артерії шиї або головного мозку (ішемічний інсульт), а решта крововиливом в мозок або його оболонки (геморагічний інсульт).

Сьогодні фахівці виділяють понад 60 причин ГПМК, з яких не менше 20 кардіальні. Інші причини обумовлені змінами властивостей крові (гемостазу, реологічних характеристик, властивостей формених елементів, біохімічних параметрів і ін.) і судин (атеросклероз, васкулопатії).

У 15% людей розвитку інсульту передує транзиторна ішемічна атака короткочасне порушення мозкового кровообігу.

Як можна запобігти розвитку інсульту?

Зміна способу життя у хворих, що мають клінічні прояви захворювань системи кровообігу, знижує ймовірність інсульту приблизно на 50%. Методи візуалізації серця, судин і головного мозку (ультразвукове сканування, КТ, МРТ) відкрили нові можливості доклінічної діагностики патологічних процесів, здатних призвести до інсульту. Функціональні дослідження дозволили оцінювати гемодинамічні резерви хворих, що страждають на серцево-судинну патологію. Сучасні лабораторні тести створили умови для повноцінного контролю за станом гемостазу і всіх видів обміну речовин.

Визначте наявність у себе чинників ризику розвитку інсульту:

 • підвищений артеріальний тиск (АТ);
 • цукровий діабет та його ускладнення;
 • паління;
 • ішемічна хвороба серця (стенокардія, перенесений інфаркт міокарда);
 • аритмії серця (фібриляція передсердь);
 • гіпертрофія (збільшення і потовщення) стінки міокарда серця;
 • звуження артерій через атеросклеротичні бляшки, особливо часткова закупорка артерій, що постачають головний мозок (стеноз сонної артерії);
 • підвищений рівень холестерину в крові;
 • надмірне вживання алкоголю;
 • недостатня фізична активність або її відсутність, сидячий спосіб життя;
 • зайва вага.

Коли негайно необхідно звернутися до невропатолога?

 1. Раптове оніміння або слабкість м’язів обличчя, руки або ноги, особливо якщо це відбувається на одній стороні.
 2. Раптова сплутаність свідомості, невиразна мова або ускладнене розуміння того, що говорять оточуючі.
 3. Раптове порушення зору одного чи обох очей.
 4. Раптове порушення ходи, запаморочення, порушення рівноваги або координації рухів.
 5. Раптовий сильний головний біль з невідомої причини.

Вам слід обов’язково одразу ж звертатися за допомогою за появи хоча б одного з вище перерахованих симптомів.

Ретельно контролюйте разом з лікуючим лікарем динаміку факторів ризику інсульту: перевіряйте рівень холестерину в крові, стежте за вагою і знижуйте її. Регулярно вимірюйте артеріальний тиск: він має бути нижче 140/90 мм рт. ст. Але, якщо вже є стенокардія, перенесений інфаркт міокарда, цукровий діабет, захворювання нирок, то бажано прагнути більш низького рівня АТ нижче 130/80 мм рт. ст. Контролюйте ритм вашого серця. При виникненні порушень ритму у вигляді фібриляції (мерехтіння) передсердь зверніться негайно за медичною допомогою, оскільки цей стан вимагає лікарської терапії антикоагулянтами під жорстким контролем аналізів крові.

Пам’ятайте: тільки лікар приймає рішення про призначення будь-якого препарату і його дози, а також може оцінити ефективність і безпеку ліків.

Симптоми інсульту

Запам’ятайте 3 основні прийоми розпізнавання симптомів інсульту: Посміхніться – Заговоріть – Підніміть руки:

 1. Попросіть людину посміхнутися. При інсульті посмішка виходить «кривою», оскільки м’язи одного боку обличчя слухаються набагато гірше.
 2. Заговоріть з нею і попросіть відповісти на просте запитання, наприклад: «Як тебе звуть?». Зазвичай в момент мозкової катастрофи людина не може зв’язно вимовити навіть своє ім’я.
 3. Запропонуйте їй підняти обидві руки одночасно. Як правило, з цим завданням хворому впоратися не вдається, руки не можуть піднятися на один рівень, оскільки одна сторона тіла слухається гірше.

инсульт

Що треба робити негайно

Терміново, без зволікання, викликайте швидку допомогу. Не треба чекати, а тим паче слухати слова потерпілого про те, що «зараз все мине». Якщо це інсульт хворому стане гірше, він може померти або залишитися глибоким інвалідом на все життя!

До приїзду бригади швидкої допомоги потрібно укласти його так, щоб голова була вище тулуба, надати доступ свіжого повітря (відчинити вікно); розстібнути комір, манжети, ремінь. Не можна переміщувати та піднімати хворого. Якщо починається блювота поверніть голову хворого набік, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи.

Перші ознаки інсульту легко запам’ятати завдяки абревіатурі МОЗОК:

М – раптове порушення Мовлення

О – раптова асиметрія Обличчя

З – раптове Запаморочення

ООчі, раптове погіршення зору

К – раптова слабкість чи оніміння Кінцівок.

У разі виявлення хоча б одного із цих проявів потрібно негайно телефонувати 103.

Читайте також: Як підготуватись до купання на Водохреще, щоб не захворіти