Шкільну освіту дітей планують розпочинати з 5 років
Віддавати дітей до школи у цьому віці запропонував т. в. о. міністра освіти Сергій Шкарлет. До цієї заяви переважна кількість батьків поставилася негативно. «Запорозька Січ» провела власне опитування серед запоріжців і запитала їхню думку щодо ідеї початку навчання дітей у школі з 5 років
Навчатися чи пручатися?
У міністерстві зазначають, що деяких батьків турбує те, що при 12-річній системі освіті діти закінчать школу у 18-19 років. Тож пропонують ввести варіант із раннім початком навчання.
«6-7 років – це адекватний період психофізичного розвитку дитини, коли вона може йти в школу, і це повністю відповідає європейським практикам. Пан Шкарлет заявляє, що у світі є практики навчання дітей із 5-річного віку. Вони, безумовно, є, але не в школі, а в закладах дошкільної освіти. Які, як правило, в багатьох країнах ЄС обов‘язкові», – говорить ексміністерка освіти і науки України Ганна Новосад.
У деяких країнах навчання справді починається рано, але воно триває понад 12 років. У Кіпрі навчання може починатися у 5,5 років і тривати 12,5 років. На Мальті, в Англії, Уельсі та Шотландії навчання починається у 5 років і триває 13. У Північній Ірландії – з 4-х і триває 14 років, в Ірландії теж у 4, але триває 15 років.
Шкільне ж навчання практично в усіх країнах розпочинається з 6 років. У країнах, де навчання розпочинається раніше, це тільки на додаток до 12 років повної загальної середньої освіти. Тобто це теж дошкільна освіта.
Думки розділилися
Ми запитали у запоріжців, що вони про це думають. Отримали 50 коментарів від різних людей, лише 5 з них відгукнулися позитивно про цю ідею. Але зазначили, що таке навчання дітей було б гарним, якби проводилося за системою, яка діє в Англії. Це, так звані, «preschool» класи. Їхня мета – адаптувати дитину до продуктивного навчання в школі. Переважно навчальний день там складається з 2 частин: основних занять у першій половині дня і додаткових активностей у другій. Крім того, виділений час на сон та участь різноманітних гуртках.
«У мене дитина пішла до школи в 5 років. Спочатку було важко, але потім все налагодилось. І я вам більше скажу: я дуже рада, що ми пішли в 5 років. Зараз дитині 10 років, але вона вже у 5 класі. Тож не бачу в цьому нічого поганого», – каже мешканка Запоріжжя Вікторія.
«Різниці не бачу. У 5 років обов’язково треба готуватися до школи. Більшість батьків водять дітей на різні курси, у дитячому садочку задають домашнє завдання…», – коментує мама запорізького школяра Інна.
Інші батьки вважають таку ідею й зовсім безглуздою, адже, за словами респондентів, діти морально не готові до школи у 5 років:
«Дитинство дуже швидко завершується. Навіщо дитину його так рано позбавляти», – обурюється Світлана.
«Маячня! Зараз у багатьох діток запізнілий розвиток. Яке навчання у 5 років? Є такі діти, що в цей вік їх ще годують з ложечки», – дивується одна з мам дошкільнят.
«Негативно ставлюся до цієї ідеї. Ось дивлюся на свою дитину: не всидить на одному місці, пише, як курка лапою, й не старається. Одне добре, що навчився читати. Ну не готовий їхній мозок та психіка до 1 класу у 5 років», – каже мама 6-річного сина.
Щоб знизити градус напруги в суспільстві, деякі батьки навіть вдаються до жартів: «Дитину в пологовому залі тепер прийматиме не акушерка, а класний керівник», «До школи раніше, а на пенсію – пізніше. Ані дитинства нормального, ані старості». А одна з мам на ідею від міністерства навчатися в школі з 5 років відповіла так: «Ну, якщо дистанційно, як і зараз, то можна хоча б з 3-х!».
Читайте також: У Запоріжжі дітям-сиротам допомагають знайти люблячу родину