Кінець осені та початок зими, як правило, приносить із собою застуди, ГРВІ та грип

Цього року пік захворюваності на грип прогнозується на грудень-кінець січня 2020 року. У випадку росту захворюваності госпітальні бази лікувальних установ міста готові приймати хворих, – запевняє Вікторія Ушакова.

Офіційно

У Запоріжжі затверджено комплексний план заходів із запобігання поширенню грипу та гострих респіраторних інфекцій на сезон 2019-2020 років. Серед основних профілактичних засобів цим планом передбачена вакцинація працівників лікувальних закладів, закладів освіти та культури, соціальних працівників. На це з бюджету міста було виділено 1,2 млн грн. Профілактичні щеплення мають зробити понад 1,5 тисячі працівників бюджетної сфери.

Головний позаштатний епідеміолог Департаменту охорони здоров’я Ірина Макарова повідомила, що захворюваність на грип та ГРВІ серед запоріжців зараз майже в половину нижча від епідпорогу. За тиждень захворіло 3014 людей, понад 67% хворих – діти. Діагноз «грип» поки що не ставився нікому.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні і по всій Північній півкулі циркулюватиме чотири штами вірусу грипу: «Канзас» (А/H3N2), «Брісбен» (А/Н1N1), «Колорадо» (належить до гілки B/Victoria) і «Пхукет» (гілка B/Yamagata). Найнебезпечнішим, як зазначається, буде «Канзас», з яким Україна вже стикалася минулого сезону. Він може спричинити ускладнення у вигляді пневмонії.

За словами Ірини Макарової, найдієвіший засіб для профілактики грипу – щорічна вакцинація. І саме зараз – найкращий час робити щеплення.

– Звернувшись до свого Центру первинної медико–санітарної допомоги, кожен мешканець міста зможе вчасно отримати необхідні щеплення і захистити себе і своїх дітей не лише від грипу, а і від інших небезпечних хвороб, таких, як кір, дифтерія, правець. Проте, вакцинація проти грипу відсутня у Національному календарі щеплень і належить до рекомендованих, тому бажаючі повинні купити вакцину за власні кошти, – зазначила Ірина Макарова.

У запорізьких аптеках можна придбати 2 вакцини проти грипу: 3-валентну «Джіс Флю» (Південна Корея) і 4-валентну «Ваксигрип Тетра» (Франція). Їхня вартість – приблизно від 200 до 350 грн. 3-валентні вакцини захищають від 3-х вірусів грипу. «Джіс Флю» включає А (H1N1) pdm09, А (H3N2) і один штам вірусу грипу B. Відповідно, 4-валентні вакцини – від 4-х видів вірусу. Так, «Ваксигрип Тетра» включає А (H1N1) pdm09, А (H3N2) і два штами вірусу грипу B (лінії Victoria та Yamagata).

Медики наголошують, що вакцинація зменшує на 60% імовірність тяжкого перебігу грипу та виникнення ускладнень. Імовірність смертельних випадків зменшується на 80%. Частота госпіталізацій – приблизно на 50%.

Жителі активно вакцинуються

Роблять щеплення від грипу в Центрі ПМСД №10 ще з початку жовтня. Як розповіла директор Центру Тетяна Глотова, цього року бажаючих набагато більше, ніж торік. За 2 тижні – 187 людей. Минулого року така кількість була за весь епідсезон. Нагадаємо, вакцинація від грипу не є обов’язковою, тому вакцини не надаються населенню безоплатно. А ось працівники бюджетної сфери роблять щеплення від грипу безкоштовно – на це було виділено гроші із міського бюджету.

– Зараз отримали 878 вакцин для того, щоб зробити щеплення працівникам закладів культури та медичним працівникам. Половину з них вже використали, – розповідає лікар.

Медична сестра Світлана Книш робить щеплення вже 6-й рік. Каже, що за ці роки, окрім нежиті, нічим не хворіла, хоча в період епідемії доводиться бути «на передовій».

Медсестра маніпуляційного кабінету Наталя Демченко зробила щеплення одною з перших.

– Дякую за можливість вакцинуватися безкоштовно. Я на роботі у зоні ризику, тому завжди роблю всі щеплення, не лише від грипу. Від дифтерії, правця та кіру вже теж зробила. І всім раджу, – каже жінка.

Старша медична сестра амбулаторії №2 Центру ПМСД №10 Любов Савіна стверджує, що вакцинується усе життя. Починаючи зі школи, не пропустила жодного щеплення за Календарем. І щеплення від грипу робить вже багато років поспіль, навіть не пам’ятає, скільки.

– На грип я ніколи не хворію, ГРВІ – максимум. Щеплення від грипу роблю, щоб себе захистити. Я планую подорож за кордон до дітей, тож в аеропорту доведеться контактувати із великою кількістю людей, – розповіла вона.

Зробити щеплення від грипу в Центрі ПМСД дуже просто. Людині треба лише купити в аптеці вакцину і протягом години принести її до маніпуляційного кабінету. Транспортувати вакцину треба у спеціальному боксі зі збереженням холодового режиму – його надають в аптеці. Крім того, обов’язково треба зберегти чек, на якому зазначено час, коли була зроблена покупка.

– Ми рекомендуємо перед тим, як купувати вакцину, пройти обстеження у сімейного лікаря, щоб запевнитися, що саме сьогодні за здоров’ям немає протипоказань для здійснення щеплення, – наголосила Тетяна Глотова.

До речі, якщо ви будете робити вакцинацію у приватному медичному центрі, то разом із оглядом це вам коштуватиме 400-500 грн. У Центрах ПМСД усе, крім самої вакцини, – безкоштовно. Правда, щеплення роблять лише тим, у кого укладена декларація із сімейним лікарем. Дітям можна робити щеплення від грипу з 6 місяців. Цього року наймолодшому пацієнту поки було 4 роки. Наразі в Центрі ПМСД №10 батьки застрахували від грипу вакциною 120 дітей.

За словами Тетяни Глотової, є ще одна велика небезпека, проти якої найкращий метод профілактики – вакцинація. Мова йде про загрозливу ситуацію з дифтерією. У нашому місті цього захворювання немає, але в інших з’являються поодинокі випадки, і високим є ризик виникнення спалаху.

– Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, але збудником її є бактерія. Проявляється у вигляді ангіни, під час якої у горлі утворюються плівки, що ускладнюють дихання, і можуть призвести до смерті. Також уражається серце. Люди поінформовані, тому вакцина проти дифтерії зараз дуже затребувана. З початку року ми зробили вже понад 4,5 тисячі щеплень мешканцям району обслуговування лікарні, – розповіла вона.

Наразі, вперше за останні роки Україна повністю забезпечена необхідними вакцинами. Вакцинація за Календарем профілактичних щеплень захищає від 10 смертельно небезпечних хвороб.календар щеплень

Чому українці не довіряють щепленню

Цьогоріч Всесвітня організація охорони здоров’я визнала відмову від вакцинації глобальною загрозою людству.

Результати нещодавнього дослідження Wellcome Global Monitor показали, що в Україні лише 29% погоджуються з твердженням, що вакцини безпечні, у той час, коли у світі цей показник сягає 79%. Опитування показує, низький рівень довіри до вакцинації також характерний для інших пострадянських країн. Результати дослідження також показують: у світі вакцини вважають ефективними 84% людей, коли в Україні – 50%. В опитуванні взяли участь понад 140 тис. людей з понад 140 країн світу. Напевно, фейкові новини та антивакцинальна пропаганда разом з дефіцитом вакцин минулих років підірвали довіру до програм імунізації, чим створили високі ризики виникнення спалахів небезпечних інфекційних хвороб.

Читайте також: Чи роблять запорізькі депутати щеплення від грипу

Текст: Ірина Гавриленко