У Запоріжжі вже продають кавуни

У Запоріжжі вже в червні з’явилися в продажу перші кавуни, хоча їх сезон припадає на серпень-вересень. Наразі за кілограм солодкої ягоди на базарі в спальному районі міста просять 11 грн.

Поласувати першими кавунами хочуть багато запоріжців, але наскільки вони безпечні для здоров’я людини, залишається питанням. Спеціалісти наголошують, що ранні фрукти та ягоди вирощують, використовуючи шкідливі добрива. Грішать цим найчастіше для полуниці та баштанних, особливо кавунів.

Ззовні визначити, чи містяться в кавуні шкідливі речовини, практично неможливо. Але по його м’якоті можна багато чого зрозуміти:

  • якщо в м’якоті кавуна є грубі жовті прожилки, їсти його не можна;
  • наявність одночасно чорних і білих кісточок чи слизу навколо них вказує на нітрати;
  • кавун з величезною тріщиною в м’якоті ймовірно був також оброблений шкідливими добривами;
  • ознаками нітратів у кавуні також є помаранчевий відтінок м’якоті, її пухка консистенція та грубі білясті волокна.

Слід також зазначити, що м’якоть нітратного кавуна може бути насиченого червоного кольору з легким фіолетовим відтінком, а волокна, що йдуть від центру до кірки, жовтого кольору. У хорошому кавуні вони білі. Зріз у кавуна з нітратами найчастіше рівний, глянцевий, а у справжнього — зернистий.

Щоб не отруїтися кавунами, краще купувати їх у сезон – з середини серпня. Ще спеціалісти не рекомендують їсти м’якоть близько від шкірки, бо там знаходиться найбільша кількість нітратів.

Нагадаємо, що перші ознаки отруєння кавуном з’являються через 1-6 годин після його вживання. Це – дискомфорт в кишечнику, нудота, головний біль, розлад шлунку, ломота в суглобах, слабкість, підвищення температури. При перших проявах отруєння, краще одразу звертатися за медичною допомогою та не займатися самолікуванням.

Читайте також: Як запоріжцям вберегтися від отруєнь влітку.