2016 рік для Центрального парку культури і відпочинку «Дубовий гай» став переломним з багатьох причин: зміна керівництва, нападки опонентів, вандали. Але завдяки новій дружній команді, за підтримки міської ради, волонтерів, ряду громадських організацій, підприємців в парку відбулися якісні позитивні зміни. Для цього були визначені найбільш вразливі місця Дубового гаю, які могли неприємно здивувати відвідувачів.

Реконструкція малого озера

img_3977Мале озеро було повністю зневоднено ще при колишньому керівництві, частина мулу була викинута по колу, розповсюджуючи неприємний сморід. Жителів міста обурював такий стан водойми, тому робота почалася саме з цього об’єкту.

Реконструкцію озера розпочали в квітні. Щоб заощадити час, дирекція не стала шукати нових підрядників, а звернулася до старих, поставивши перед ними першочергове завдання виконати роботу якісно і в терміни.

Чищення проводили методом вишкрібання – «драглайна» мулу на глибину 2 метри. Всі нечистоти були, нарешті, вивезені за межі парку. Завдяки заводу «Мотор Січ» (скориставшись їхньою технічної трубою) в озеро запустили воду за 10 днів.

Приозерну територію привели до ладу: зміцнили берег, глибина водойми досягла приблизно 6 метрів. На зміцнений берег постелили георешітку з геомембраною, засипали гравієм та землею і постелили 420 м? рулонів трави.

З протилежного боку озера навесні посадять рослини, якими харчуються птахи. Це буде «дикий берег».

Щоб емоційно порадувати громадян, спільно з магазинами «Citymall», «Епіцентр» і підприємцями в дніпровському пташнику придбали лебедів: дві самочки і самця. Один лебідь в парку вже був: тепер в озері плавали дві лебедині пари. На території водойми знаходяться два острівця, які теж привели до ладу: прибрали зарості, скопали поверхню й засадили травою, якою харчуються лебеді. Встановили декоративні будиночки на ділянках суші, а також на якорях в центрі озера.

Навколо озера висадили 150 дерев: сосни, дуби.

Новий санвузол

Хто хоч раз відвідував «Дубовий гай», обов’язково зіштовхнувся з проблемою пошуку чистого туалету. Необхідно було в терміновому порядку вирішувати проблему, яка хвилює громадян багато років. Спільно з рестораном «Sunrise» була побудована нова, приємна для відвідування вбиральня. У планах: провести каналізацію, що можливо завдяки новим технологіям.

Флора Дубового гаю

Безліч дерев на території парку дуже старі. У парку вже почалася системна обрізка, що супроводжується  омолодженням, формуванням крон, видаленням старих пнів. Багато уваги приділили лікуванню рослин.

Над реабілітацією 54 гектарів лісового фонду працювали 12 робітників з благоустрою території та помічники.

Була проведена масштабна боротьба з амброзією: крім звичного механічного способу (скошування трави до появи бутонів), був вперше застосований хімічний – обробка рослини препаратом, який знищує її від кореня. Боротьба продовжиться і в наступному році, планується використовувати фітоцентричний метод боротьби – посадка сортів рослин, які будуть пригнічувати чисельність амброзії.

Поточні роботи

Крім перерахованих вище, були проведені поточні роботи з ремонту лавочок, смітників, електромереж, атракціонів. Проводити більші зміни не було необхідності, адже попереду в планах – масштабна реконструкція парку. Увагу приділили роботі з лісовим фондом, який необхідно максимально реабілітувати до початку реконструкції.

У цьому році в парку було проведено 175 масових заходів різного масштабу: від маленьких шкільних Днів здоров’я до великих фестивалів сім’ї, Сімейних арт-пікніків і Фестивалів фарб холлі.

Парк став більш доступним і відкритим в інформаційному плані – створений офіційний сайт dubovkazp.com, групи в соціальних мережах. Там можна дізнатися про останні новини з життя комунального підприємства, ознайомитися з афішею майбутніх заходів, уточнити вартість атракціонів, графік роботи, звернутися до адміністрації парку з цікавими пропозиціями, отримати допомогу в організації та проведенні соціально важливих проектів та ідей.

Які зміни очікують на «Дубовку»?

За словами директора «Дубовки» Олега Комаренко: «Цього року багато зусиль було витрачено на теоретичну роботу. Ми шукали шлях, як зробити найбільш якісно проект із розвитку парку Дубовий гай з урахуванням думки громадян. Парк був побудований в 1959 році і з того часу ніяких істотних змін не проводилося».

Ідеї почали збирати на «громадських слуханнях», де керівництвом була представлена концепція парку. Кожен охочий міг висловити своє бачення проекту. Олег Комаренко зазначив, що корисні поради були, ідеї громадян обов’язково врахують.

Шукали рішення і на прикладах інших парків, наприклад, відомого парку Горького в Харкові, який є зразковим. У нього були вкладені кредитні кошти, які зараз виплачуються. Чи вимагатиме «Дубовий гай» додаткових витрат – говорити ще зарано. Що стосується ландшафтного дизайну – запорізький парк виграє, бо в планах – розширити межі, очистивши русло Мокрої Московки.

«Громадський» спосіб доопрацювання концепції міг затягтися надовго, а реконструкцію відкладати не хотілося. Тому дирекція не стала нав’язувати свої ідеї, адже парк – дуже складний об’єкт, що вимагає професійного підходу.

Олег Комаренко і його команда знайшли оригінальний і мудрий вихід з положення: організувати всеукраїнський архітектурний конкурс на кращий ескізний проект парку. Він стартував 5 грудня, призовий фонд складає 500 000 гривень. Завершення заплановано на кінець березня, а результати будуть відомі в середині квітня. Учасники вже почали реєстрацію.

«Перед тим як оголосити конкурс, – розповідає Олег Комаренко, – ми з командою 2 місяці готували технічне завдання, щоб викласти архітекторам, що хочемо побачити. Збирали всі дані: геодезичні, топографічні, схеми комунікацій. Тепер згідно технічного завдання та ідеї створення парку сімейного типу архітектори будуть реалізовувати свої проекти.

Багато в чому при складанні завдання допомогла поїздка в парк Горького, бо він максимально зберіг і відновив природний фонд, що ми і почали робити. А інші складові: кафе, скульптури, атракціони необхідно акуратно розподілити по території Дубового гаю. Крім того, всі доріжки, містки, заїзди повинні бути пристосовані для людей з обмеженими можливостями. Ми просили архітекторів врахувати, що парк має стати таким, що окупається, щоб у майбутньому інше керівництво могло працювати на його розвиток. Це необхідно, щоб  ситуація не повторювалася: як побудували парк 1959 року, так він повільно втратив своє обличчя».

Парк залишиться комунальною власністю, реконструкція буде проводитися за рахунок міського бюджету, але в подальшому він буде окупатися й самостійно рости. За 57 років місто не звертало уваги на парк, не вкладало в нього кошти. Кожен попередній мер в передвиборній гонці обіцяв зайнятися питанням, але, як бачимо, безрезультатно. Сьогодні, коли містом керує Володимир Буряк, а біля керма парку «Дубовий гай» ініціативний і згуртований колектив, необхідно лише трохи часу на реалізацію проекту.

«Запорозька Січ» поцікавилася в Олега Комаренка, чи багато його особистого часу забирає реконструкція: «Коли прийшли до того, що парк буде реконструюватися і буде зроблено те, що зробили 58 років тому – завдання здалося мені значущим. Це моя самовіддача місту. Я все життя працював, заробляючи гроші, а тепер хочу частину життя віддати місту, зробити гарний парк, який буде існувати 60 і більше років».

У 2017 році, крім реконструкції, в планах – почистити друге озеро і провести центральну лінію каналізації.

Дарина Буцанова