Вже четвертий місяць в Запоріжжі триває реконструкція Міського палацу дитячої та юнацької творчості

Масштабний проєкт загальною вартістю 73 млн грн реалізується на засадах співфінансування міського бюджету та Надзвичайної кредитної програми для відновлення України, що отримає фінансову підтримку Європейського інвестиційного банку. Київська підрядна організація до кінця року завершить зовнішні роботи з утеплення будівлі та заміни всіх вікон, а з наступного року приступить до ремонтних робіт всередині будівлі із заміною систем опалення, оновленням робочих кабінетів та коридорів. На сьогодні перший етап реконструкції вже виконано на 65%. Про подробиці «Запорозькій Січі» розповіла директор Міського палацу дитячої та юнацької творчості Людмила Маринюк.

В будівлі стало відчутно тепліше

За словами керівника Людмили Маринюк, головна мета реконструкції – зробити насамперед безпечну та комфортну будівлю для дітей.

Конкурс на реконструкцію виграла київська компанія «Геос УКБ». Замовником виступив департамент освіти та науки Запорізької міської ради. Фінансується реконструкція Палацу з 2 джерел – коштів Європейського інвестиційного банку в межах «Надзвичайної кредитної програми на відновлення України» (49,6 млн грн) та гроші міського бюджету Запоріжжя (співфінансування та покриття ПДВ) – трохи більше 19 млн грн. Цього року місто профінансувало 8 млн грн, а за кредитною програмою виділено 14 млн. У січні заплановано коригування проєкту та осучаснення того, що було заплановано за старими технологіями. Крім того, під час робіт декілька разів з’являлися нові непередбачувані проблемні моменти, що потребували негайного вирішення.SHER7486Також у старому проєкті не враховані питання інклюзії. Проте за словами Людмили Маринюк, Палац дитячої та юнацької творчості хоче бути відкритим та доступним для всіх без винятку маленьких мешканців Запоріжжя. І надати можливість проявити свої здібності та таланти у тому числі і дітям з інвалідністю, зокрема і тим, що пересуваються на візках. Для цього потрібен ліфт на другий поверх, ресурсна кімната, туалет для дітей з особливими потребами.Нарікань до підрядника майже немає – роблять все добротно. На жаль, початок робіт затримався – довго не могли отримати зміни в дозволі з Києва. Ще в квітні був перший протокол ДАБІ, що зауважень немає, проте самі зміни отримали лише в серпні.

– А якщо б розпочали у квітні, як передбачалося, то вже б і зовнішні роботи закінчили, і опалення поміняли. А так довелося в опалювальний сезон входити зі старою системою, переживаємо, щоб не було аварій. Сподіваємося, що все буде добре – ревізію провели, засувки замінили, – зазначила директор МПДЮТ.

Досвід останніх років

У Запоріжжі четвертий рік поспіль реалізуються проєкти Європейського інвестиційного банку на суму понад 100 млн євро. Зокрема, відновлення після пожежі ЗОШ №53 у Шевченківському районі, ремонт Малої гуманітарної академії в Дніпровському районі, а тепер і реконструкція Міського палацу дитячої та юнацької творчості (МПДЮТ).
Ці проєкти започатковано завдяки ініціативам міської влади Запоріжжя й особисто міського голови Володимира Буряка. Планувалось також продовження та реалізація нових проєктів, один з яких – реконструкція площі перед греблею ДніпроГЕС.

На цей час працівники вже зробили демонтаж плитки облицювання 1986 року, яка встигла прийти в непридатність, та розпочали утеплення та оздоблення фасаду. Утеплюють 10-сантиметровою гідроватою на яку накладають сітку, потім тиньк, ґрунтовку та фарбу. Директор МПДЮТ розповіла, що вже зараз відчутно, як потеплішало в кабінетах.
– В тих приміщеннях, що з боку Дніпра, було дуже холодно. Там у нас медіа­школа, гурток авіамоделювання, тайський бокс та великий хол, де проводимо свята. Іноді взимку через холод доводилося скасовувати заняття чи переводити дітей в інші кімнати, – каже Людмила Маринюк.

Практично в усій будівлі вже замінили вікна на пластикові. Залишилося лише найскладніше – встановити великі вітражні вікна в алюмінієвих рамах на 2 поверсі. Вага одного такого склопакету – 200 кг.

– Склопакети роблять для нас на спецзамовлення в Дніпрорудному. Алюмінієві рами набагато складніші за виконанням, але вони надійніші, а встановити їх – взагалі ювелірна робота. Такі вікна будуть у приміщеннях зі сторони Дніпра, де завжди дме сильний вітер та підвищена вологість, – розповіла Людмила Маринюк.SHER7691

Купол планетарію Палацу теж зазнає оновлення. Старі пластини знімуть і замість них поставлять нові листи зі сталі зі спеціальними замками. Башта вже частково утеплена, вікна в ній вже замінені.

Проєкту реконструкції сцени та актової зали, на жаль, поки що немає. Передбачено лише заміну крісел, покриття сцени. Завдяки депутатам міськради, які направляли кошти зі свого депутатського фонду, за останні декілька років Палац має нову звукову апаратуру та освітлення сцени.

Людмила Маринюк розповіла, що частина внутрішнього двору Палацу (зелена зона) та оглядовий майданчик вже зазнали благоустрою завдяки перемогам в громадському бюджеті.
Реконструкцією передбачено, що у внутрішньому дворі фасад будівлі пофарбують кольором кави з молоком, а пілястри – малиновим, кольором запорізького прапора. Мозаїка на триптиху залишиться. Що ж до благоустрою, то у дворі буде плитка «старе місто» з логотипом Палацу, упорядкують зелену зону з деревами та квітами.

Запорізький Палац піонерів було відкрито 1986 року. Зараз Міський палац дитячої та юнацької творчості є місцем для розвитку творчих здібностей та талантів для 2,5 тис. запорізьких дітей, які мають змогу відвідувати тут 63 гуртки.

Новорічні свята – не скасовуються

Поки в будівлі Палацу триває реконструкція, діти займаються у школах.

– Ми уклали договори зі школами №№30, 49, 108, вони тимчасово надали приміщення для занять нашим викладачам. Крім того, в нас є 5 філіалів, деякі гуртки проводять заняття там. Є гуртки, що перейшли на дистанційне викладання. А ось наших танцюристів на дистанційку не переведеш, тож вони продовжують займатися у танцювальних залах палацу, – розповідає Людмила Маринюк.

За її словами, діти на свої заняття до Палацу повернуться після Нового року, коли будуть закінчені зовнішні роботи з утеплення будівлі.SHER7514

Втім репетиції Новорічного свята вже в повному розпалі. 17 грудня відбудеться прем’єра новорічної феєрії «Таємнича історія замку Норд» для вихованців опікунських сімей. Це традиція МПДЮТ, і її порушувати не збираються.

– Цього року у нас шикарна вистава за мотивами казки Красуня та Чудовисько. Інтермедію проведемо на вулиці біля новорічної ялинки. Саму виставу покажемо в залі, де глядачів розсадимо із дотриманням карантинних вимог. У нас вже є торішній досвід проведення свята в такому форматі, – розповіла Людмила Маринюк.

До слова, діти займаються в Палаці дитячої та юнацької творчості безплатно. Хіба що концертні костюми шиють за рахунок благодійного батьківського фонду. Людмила Маринюк зізнається, що завжди проблематичним було розвивати технічний напрямок дитячої творчості, адже це потребує коштовної матеріально-технічної бази.

– На допомогу нам прийшов соціально активний бізнес. Колишні бойові льотчики відновили роботу збиткової компанії, яка займалася вантажоперевезеннями. Зараз вони літають по всьому світу і мають високий рейтинг у вантажоперевезеннях. Але чоловіки думають не лише про свій бізнес, а і про підростаюче покоління, – каже директор Палацу.

Так завдяки ентузіастам і з’явився гурток робототехніки. Вони ж і купили обладнання, яке дозволить знайомити дітей із роботами для різних сфер життя.

– Дітей будемо навчати створювати роботизовані системи. У нас є сучасні інструменти: ЧПУ та лазерний верстати, 3D-принтери, є індивідуальні конструктори з макетною платою. Наша мета – знайти талановитих дітей та показати їм можливості сучасної електротехніки, – розповів керівник гуртка робототехніки Сергій Інденко.

До слова, чарівну квітку для новорічної вистави про Красуню та Чудовисько зараз створюють саме в цьому гуртку. В пелюстках сховають світлодіоди, які запалюватимуться або гаснутимуть будуть по дистанційній команді через вай-фай в телефоні.

Сергій Інденко розповів, що діти, які відвідують цей гурток, роздруковують на 3D-принтері запчастини для дронів, за допомогою яких проводять відеозйомки.

До речі, в гурток робототехніки продовжується набір. Запрошують юнаків та дівчат віком з 12 до 20 років.

Читайте також: На запорізькому мосту завершують встановлювати ванти