Вчені стверджують, що жайворонки більш успішні, ніж сови
І мова, звісно, йде не про птахів, а про режим сну. Давайте розглянемо, як це впливає на наш організм
Для міцного здоров’я
Чи помітили ви, що останнім часом стали більш ледачим і менш енергійним, витрачаєте багато часу на справи, які зазвичай займають лічені хвилини, і взагалі нібито нічого не хочете? А чи стали ви останнім часом пізніше вставати і довше засиджуватись за опівніч? Річ у тім, що якісний сон і відмінне самопочуття пов’язані між собою. Навіть якщо ви щиро вважаєте себе совою – насправді ви могли просто звикнути бути совою, але не бути нею насправді. Просто важко прокидатись на світанку, якщо заснути вдалося незадовго до цього. Для чистоти експерименту варто побути ранньою пташкою не менше 3 тижнів, щоб налагодити відходи до сну раніше і звикнути до нового розпорядку дня, а тоді подивитись, як це відобразиться на вашому стані. А поки пропонуємо розглянути цікаві факти про сон.
Після півночі карета, як відомо з казки, перетворюється на гарбуз, а в людському мозку починається активне виробництво мелатоніну, і процес цей триває приблизно до 5 години ранку. Гормон, який регулює роботу ендокринної системи, імунітету, обмін речовин, називають ще й «гормоном молодості», оскільки він уміє сповільнювати старіння. Саме тому засинати найкраще до півночі, а от спати до обіду – фактично, безглузда трата часу.
Як посилити ефект: за допомогою штор або пов’язки на очі. А також за допомогою ранкової зарядки, щоб розім’яти м’язи і забезпечити киснем весь організм.
Для максимальної продуктивності
Цікавий факт: відчуття плину часу суб’єктивне, і максимально довгим воно здається саме в ранні години ранку – з 5 до 7. Так відбувається тому, що першою активізується права півкуля мозку, яка відповідає за творче мислення та емоції. Тому першу половину дня ми відчуваємо тривалішою, ніж другу. І, прокидаючись рано, отримуємо додатковий час, за який можна багато всього встигнути.
Як посилити ефект: перенести на ранок деякі важливі справи і необхідне планування. Поки розум свіжий, намічайте план дій на день або по досягненню бажаних цілей, а потім просто дотримуйтесь його.
Для успішних творчих проєктів
Так-так, режим жайворонку може стати в пригоді для вашої творчої реалізації. Як це працює: з 4 до 6 години ранку робота мозку починає активізуватися, спите ви чи не спите. Тільки в першому випадку ви ніяк не використовуєте природну перевагу перед самим собою. Ця особливість людського мозку дає можливість безболісно рано вставати, як тільки це увійде в систему, і відчувати себе бадьорим вже о 5 ранку.
Як посилити ефект: відведіть ранок для творчих занять: малюйте, співайте, придумуйте проєкти, розвивайте свій блог, пишіть книгу і вчіть вірші. Саме вранці це буде вдаватися вам легше і швидше, ніж в інший час доби.
Для гострого розуму
Як це працює: о 6 ранку в організмі активізується загальний обмін речовин, підвищується рівень цукру і амінокислот в крові, починає вироблятися енергія. У першу годину після пробудження найкраще працює пам’ять, легко засвоюється інформація, частіше відбуваються творчі осяяння.
Як посилити ефект: читайте вранці професійну літературу та книги для саморозвитку. Починайте робочий день з найголовніших завдань. Якщо вивчаєте мови або займаєтеся самоосвітою – робіть це рано-вранці.
Для свідомого життя
Як це працює найпростіше пояснити на простому прикладі, який, без сумнівів, вам знайомий. Саме коли прокидатися рано не потрібно, але ви прокинулись, розчарування відчувається тільки в першу секунду (адже збирався спати до обіду!) Якщо вдасться вибратися з-під ковдри, то навколишній світ в звичний час ранньої години здається набагато більш приємним місцем, ніж зазвичай, коли ви нервуєте і поспішайте на роботу. Те, що вам нікуди не потрібно поспішати, дозволяє по-новому відчути всі барви життя: насолодитися ароматною кавою, помилуватися видом з вікна, довше насолоджуватися душем і сніданком, який був зроблений без поспіху.
Для кращого ефекту: нікуди не треба поспішати – і не поспішайте! Налаштуйтеся на хвилю відчуттів і залишайтеся в моменті, наповненому маленькими радощами життя. Це зробить весь ваш день добрим, а життя більш гармонійним. Адже в світі насправді так багато причин бути щасливими щодня.
Як перетворити сову на жайворонка
На перший погляд, мова йде про природні біологічні ритми, які не піддаються корекції. Однак дослідники запевняють, що можна перевиховати себе.
За даними професора біології Крістофа Рандлера, кардинально трансформувати свої біологічні ритми складно, але змінити розклад сну як мінімум на годину під силу кожному. Для цього потрібно поступово зрушувати час засипання і підйому в потрібний бік. Для більш значних змін він рекомендує ранні прогулянки. Денне світло перепрограмує біологічний годинник, зміщуючи активність на ранок. Водночас вечірні виходи мають протилежний ефект.
Читайте також: Які ціни на фрукти і ягоди на ринках Запоріжжя