“Золоті” бойлери: в Запоріжжі закупили водонагрівачі по захмарній ціні і з невідповідними характеристиками, розслідування провів Запорізький Центр.

Минулого літа Департамент освіти та науки Запорізької міської ради оприлюднив тендер на 1,2 тисячі бойлерів за 14 мільйонів гривень. Тендер виграла фірма з Дніпропетровищини, яка повинна була поставити водонагрівачі до 30 вересня того року. Однак поставка затягнулася до кінця 2022 року, а бойлери не відповідають умовам тендеру 

В середині липня 2022 року Департамент освіти на науки Запорізької міської ради оприлюднив тендер на закупівлю 1224 бойлерів для закладів освіти за 14,4 мільйона гривень. Таку захмарну ціну, у відповіді на депутатський запит вони пояснили тим, що в умовах війни неможиво спрогнозувати, скільки будуть коштувати бойлери, тому прорахунок робився на основі третього розділу ЗУ “Про публічні закупівлі”, де зазначена примірна методика визначення вартості закупівлі. 

Тендер провести не змогли з технічних причин – переможець не надав документи, що повністю відповідали б тендерним вимогам.

Другу спробу закупівлі оголосили через місяць. Цього разу все вдалося, незважаючи на купу зауважень. Наприклад, в тендері зазначено, що бойлери повинні бути класу енергозбереження АА+, але люди, які знаються на цьому обладнанні, писали, що це неможливо. Такі бойлери йдуть виключно з класом С.

Однак це не завадило департаменту завершити тендер і обрати переможця. Ним стала фірма з Дніпропетровщини ТОВ “Ем Груп”. Вони запропонували поставити бойлери за 14,2 мільйона гривень, що на 200 тисяч дешевше початкової ціни.

І поставити обладнання вони обіцяли до 30 вересня 2022 року, згідно з договором. Оплату за обладнання департамент зобов’язався перерахувати фірмі протягом 30 календарних днів з моменту поставки. 

Але щось пішло не так.

Перші дві партії водонагрівачів поставили аж 18 жовтня. На сайті Spending.gov.ua за 28 

жовтня опубліковані дві транзакції у розмірі 970 тисяч та 1,5 мільйона гривень. 

Цікаво, що підписані транзакції як бойлери для евакуйованих осіб. Однак, куди саме пішли водонагрівачі, в які заклади освіти, не ясно. До речі, в договорі вказаний перелік навчальних закладів і кількість водонагрівачів, але про трошки далі.

Ще одна трансакція відбулася 17 листопада на суму 3,5 мільйона гривень. В призначенні платежу написано, що це 30% передоплати на закупівлю водонагрівачів згідно рахунку, виставленого 3 листопада. Тобто, щоб поставити водонагрівачі фірма попросила у департамента 30% передоплати. 

У грудні ж департамент та фірма підписують додаткову угоду, де ціна за бойлери вже складає 11,8 мільйона гривень. Всі інші умови залишаються без змін. Це відбулося 7 грудня, а через тиждень, 16 грудня, підписують ще одну угоду, де ціна падає до 10,6 мільйона гривень. 

Таке пониження ціни в договорі може бути згідно ЗУ “Про публічні закупівлі”, тож тут наче все чисто.

Далі департамент, 28 грудня, перераховує фірмі ще грошей за водонагрівачі для евакуйованих осіб, які поставили 16 грудня, якщо вірити даті накладної. Коштувало це 4,7 мільйона гривень.

Всього департамент заплатив “Ем Груп” по цим трансакціям 10,6 мільйонів гривень. Чому ж у передостанній трансакції написано про 30%, залишається загадкою.

Виходить, що всі бойлери закуплені і поставлені, але з порушенням строків. Департамент, замість введення штрафних санкцій і розірвання договору за невиконання фірмою умов, просто продовжив чекати і підписувати додаткові угоди. Хоча договір і дійсний до кінця 2022 року, але поставку товару “Ем Груп” повинна була зробити до кінця вересня.  

В матеріалі розслідувачів ще багато всього цікавого, але найцікавіше – навіщо було поспіхом купувати бойлери під час перманентих блекаутов? Дивно…