У Запоріжжі навіть у період прохолоди продовжується ефективна боротьба з нагальною щорічною проблемою – карантинними бур’янами
Впродовж року фахівці виконують роботи щодо знищення амброзії та інших карантинних рослин на територіях усіх районів міста: в парках і скверах, на прибудинкових територіях та біля медичних і освітніх закладів. А все для того, аби запобігти непотрібному засміченню територій та знизити відсоток негативного впливу алергенів на здоров’я запоріжців. Зараз закінчується останній етап боротьби з карантинними рослинами цього року
У місті завершують цьогорічні роботи боротьби з алергенами
Нагадаємо, що з 2016 року у Запоріжжі реалізується програма боротьби з карантинними рослинами, яка розрахована до 2025 року. Головною її перевагою є комплексний підхід у виконанні заходів. Так, у межах Програми використовуються 3 ефективні методи боротьби з амброзією.
Перший метод – механічний. Він включає покіс і прополювання карантинних трав. Наступним методом боротьби з карантинними травами, передбаченим програмою, є хімічний. Для цього застосовується спеціальний препарат, який пройшов відповідні експертизи, видані дозволи на його використання, тож ним обприскується безпосередньо амброзія. Відзначається, що цей препарат є нешкідливим для людей, тварин та інших рослин. Третій метод боротьби – фітоценотичний. Передбачене висадження сортів трав, які будуть пригнічувати чисельність амброзії.
Ці методи дозволяють крок за кроком вирішувати багаторічну проблему з алергенними бур’янами. Зараз у районах Запоріжжя закінчуються роботи із впровадження третього й останнього цьогоріч методу – фітоценотичного, який передбачає засівання травою великих територій зелених зон за допомогою гідропосівної спецтехніки. Цю роботу виконують фахівці комунального підприємства «Зеленбуд». Таким чином у місті оновлюють газони і водночас борються з карантинними рослинами. Нещодавно такі роботи тривали у Дніпровському районі.
Проте, якщо з першим і третім методом боротьби не виникає питань, покоси і гідропосіви зелених зон виконуються справно та вчасно по всьому місту, то з хімічним методом ситуація наразі зайшла в глухий кут.
– Усі роки існування програми ми звертаємося до представників держави та науки із проханням надати перелік ефективних, сертифікованих і дозволених законом хімічних речовин, якими ми могли б знищувати амброзію. Проте на сьогодні і відповіді немає, і прокуратура забороняє нам використовувати препарати, якими ми раніше зрошували ділянки з бур’янами. Ми не наполягаємо на тому, що наша Програма єдино правильна, але іншого варіанту просто немає. Ми боремося з карантинними рослинами за власною схемою, яку допомогли розробити місцеві фахівці. І наша програма з роками дає значні результати, – зазначав Валерій Еделєв, який багато років курував системну роботу з боротьби з алергенними бур’янами.
Хоча цей негативний фактор і не заважає нашому місту ефективно боротися з алергічними збудниками. Так, минулорічні вимірювання показали, що в Запоріжжі не більше 30 мікрочастинок пилку амброзії на куб. м повітря. Для порівняння: середньостатистичний показник в Європі – 25,5 мікрочастинки пилу на куб. м повітря.
Карантин через рослини у Дніпровському районі
Крім того, триває боротьба і з іншими карантинними рослинами. За поданням державного фітосанітарного інспектора управління фітосанітарної безпеки, розпорядженням голови Запорізької районної адміністрації по Дніпровському району на території землекористування райадміністрації, що знаходиться у користуванні на умовах оренди, було запроваджено карантинний режим. Площа у понад 2 га опинилася від впливом регульованого шкідливого організму сорго алепського.
Сорго алепське – це багаторічний коренепаростковий бур’ян, який засмічує всі культури, сади, виноградники. Рослина отруйна, квітне з першого року життя в липні-серпні. Плодоносить у серпні-жовтні. Одна рослина утворює до 10 тис. зернівок. Головний шлях розростання бур’яну — відростання з кореневищ, тому заходи боротьби враховують необхідність знищення і насіння, і кореневищ. Також відповідальними особами систематично проводиться моніторинг зареєстрованих вогнищ розповсюдження карантинних рослин.
Карантинні рослини – проблема обласного та всеукраїнського рівнів
Враховуючи показники, наше місто з алергенними рослинами справляється на дуже гідному рівні. Тож прикро, коли в сезон цвітіння за межами міста – в сусідніх районах – амброзія росте заввишки до 2 м, що негативно впливає на здоров’я людей. А враховуючи той фактор, що за способом розповсюдження насінню карантинних рослин притаманні найрізноманітніші методи поширення у просторі, алерген повертається в наше місто й знову засмічує території міських районів навіть там, де до цього амброзія не росла взагалі.
Таким чином, вирішити проблему наявності карантинних рослин на рівні міста просто неможливо, кажуть фахівці. Для цього необхідне запровадження комплексного підходу до їхньої локалізації та ліквідації на регіональному рівні. Тож, програма боротьби з амброзією має бути прийнята на вищих рівнях, зокрема на обласному, задля більш масштабної боротьби з небезпечним алергеном.
Читайте також: Контакт-центр КП «Центр управління інформаційними технологіями» за добу приймає до 250 звернень щодо проблем з опаленням