За статистикою ВООЗ, рак грудей є одним з найбільш розповсюдженим видом онкологічних захворювань у світі
Ми поспілкувалися із провідними запорізькими лікарями-онкологами, які розповіли, коли треба проходити обстеження та як запобігти хворобі.
Важливо не втратити час
Серед жінок рак молочної залози посідає 1 місце за розповсюдженістю, серед всіх ракових захворювань – 2. Найважливіше – вчасно виявити хворобу. На ранніх стадіях шанси побороти рак значно збільшуються. Як свідчить статистика, на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок, на 2 стадії – у 80%, а на 3 стадії – 50%.
В Україні через низький рівень профілактики жінки хворіють на рак грудей частіше, ніж жительки інших країн. Про це заявив доктор медичних наук, завідувач кафедри онкології Запорізької медичної академії післядипломної освіти Олексій Ковальов на пресконференції в УНІАН, присвяченій питанням еволюції підходів до лікування раку молочної залози та досвіду українських онкологів в освоєнні нових методів.
«Головна проблема високого рівня захворюваності на рак молочної залози – низький рівень профілактики та скринінгу. Рак молочної залози – це, напевно, другий онкологічний кілер після раку легенів», – сказав Ковальов.
Лікар наголосив, що регулярна перевірка свого здоров’я допоможе жінкам вберегти життя.
Як можна пройти обстеження
Жінка має оглядатися у мамолога щонайменше раз на рік. Це варто планувати обов’язково так само, як і похід до стоматолога та гінеколога. Новоутворення можна знайти й методом самообстеження. Якщо жінка під час самоогляду виявляє ущільнення – треба негайно звернутися до свого гінеколога, який дасть направлення на мамографію. На сьогодні її роблять безкоштовно – завдяки тому, що місцева влада придбала для пологових будинків необхідне обладнання. Єдине, що потрібно – взяти направлення у лікаря та записатися на процедуру.
Лікарі радять робити мамографію раз на рік жінкам, яким більше 40 років. Але якщо у сім’ї хтось з жінок вже хворів на рак грудей, то слід проходити обстеження ще раніше – робити УЗД молочних залоз.
Наступним кроком у разі необхідності стане ультразвукова діагностика чи термографія молочних залоз. Пункційна (аспіраційна) біопсія відіграє вирішальну роль у діагностиці утворень.Трепан-біопсія дозволяє визначити рецепторний статус пухлини й вивчити тканинні маркери. Цитологічне дослідження робиться за наявності патологічних виділень із сосків.
Групи ризику
Медики поки не можуть однозначно відповісти, чому виникає рак грудей. Ба більше – ВООЗ повідомляє, що у більшості випадків не вдається виявити причини хвороби. Та все ж існує перелік факторів ризику, які збільшують ймовірність виникнення раку грудей. Тож ви у зоні ризику, якщо:
- у вашій родині у когось був рак грудної залози (ризик збільшується у 2-3 рази);
- у вас рано почалось статеве дозрівання;
- у вас пізно розпочалась менопауза;
- ви пізно народили першу дитину і/або не годували її грудьми;
- ви користуєтесь протизаплідними пігулками;
- ви проходили курс замісної гормональної терапії;
- зловживаєте алкоголем та\або палите;
- страждаєте на ожиріння;
- фізично неактивні.
Однак пам’ятайте, що наявність цих факторів не означає, що у вас обов’язково з’явиться рак грудей. Так само, як і їхня відсутність не гарантує захисту від хвороби.
Не бійтеся жити
Запоріжанка Раїса відвідує різні засідання, круглі столи, де обговорюють проблеми лікування та захворювання на рак грудей. Таким чином жінка хоче дізнатися більше інформації, аби вберегти себе та запобігти хворобі. Дві її сестри не змогли пережити рак, тому до цієї теми вона ставиться дуже обачно. «Ми весь час думаємо, що рак нас оминає, що це є в когось, а в мене не буде. Регулярно роблю обстеження у профільних лікарів. Страшно, поки обстежать, та поки не отримаєш результати», – каже жінка.
Мешканка Запоріжжя Людмила захворіла на рак грудей 3 роки тому. Каже, що про хворобу дізналася випадково. На початку літа зробила УЗД, лікарі виявили невелике ущільнення в молочній залозі й порадили обстежуватися. Через деякий час жінку почали турбувати болі та новоутворення в грудях, а в кінці літа Людмилі зробили операцію з видалення пухлини. «Я вдячна життю, що мене завжди оточують хороші люди. Мій чоловік поставився до мого захворювання з великим розумінням», – розповідає Людмила.
Міфи про рак грудей
- Чим більший бюст, тим вищий ризик отримати рак молочної залози.
- На рак молочних залоз можна захворіти лише у менопаузі.
- Мамографія – це болюча процедура.
- Будь-яке ущільнення в грудях означає рак молочної залози.
- Рак молочної залози заразний.
Читайте також: Чим карпатський мед відрізняється від запорізького