Наближається другий місяць соціально-комунального експерименту з європейськими цінами на блакитне паливо та масовим субсидіюванням населення. Як відомо, найбільш відчутно у гривневому вираженні зросли ціни на опалення та постачання гарячої води. У відносному вимірі рахунки від концерну «МТМ» зросли на 100%. Друге місце у «антирейтингу» вартісності комунальних рахунків займає технічне обслуговування будинків. Цей рахунок у порівнянні з минулим роком зріс ще вище, ніж у два рази. Сьогодні, коли минула друга декада грудня, у питанні спроможності населення сплачувати комуналку настав, як кажуть, момент істини.
На поточному тижні один з керівників КП «Наше місто» під час прес-конференції повідомив, що рівень сплати від виставлених рахунків за технічне обслуговування, а це комунальне підприємство обслуговує приблизно 70% багатоквартирного житлового фонду міста, становить: за вересень – 60 % від виставлених рахунків, за жовтень – 82 %. Остаточних даних рівня сплати за листопад за інформацією посадовця ще не має.
У концерні «Міські теплові мережі» пройдений етап опалювального сезону оцінюють задовільно, але певні предостороги до платіжної дисципліни є. Так за інформацією директора зі збуту Світлани Суліми рівень фактичної сплати за жовтень становив 88% від виставлених рахунків. Виставлення рахунків за листопад тільки но закінчено.
– Це майже той показник, на який ми розраховували перед початком опалювального сезону, – зазначила Світлана Суліма.- Сьогодні заборгованість населення зросла до 300 млн. грн. Минулого року цей показник становив 275 млн грн. Зростання становило 25 мільйонів гривень. У гривневому вираженні ця цифра начебто і вражаюча, але якщо взяти до уваги той факт, що ціна на наші послуги зросла вдвічі, то можна вважати таке зростання некритичним. Задля запобігання зростанню заборгованості, абонентам, що не підпадають під дію субсидії, концерн пропонує звернутися з заявою про розстрочення оплати за послуги з централізованого опалення і сплачувати за тепло рівними частинами протягом року: 50% – в опалювальний період, 50% – у міжопалювальний період.
Такою послугою концерну в листопаді скористалися вже 182 родини запоріжців, що мають заборгованість перед концерном. Ми приймаємо звернення громадян безпосередньо в абонентських службах, розташованих у всіх районах міста.
Ми як і раніше, закликаємо людей оформлювати субсидії. Крім державної програми субсидіювання, якою користуються 63 тис запорізьких сімей, у Запоріжжі діє місцева програма «З теплом до людей», що розрахована на опалювальний сезон 2016-2017р. Нею вже скористувалися 25 тис запорізьких сімей. Програма «З теплом до людей», поширюється на домогосподарства, які вже отримують житлову субсидію від держави. Всього у концерні на обліку знаходиться 258 тис особових рахунків споживачів.
– Які показники були взяті концерном для формування рахунків у листопаді?
– Середня температура зовнішнього повітря за листопад 2016 року склала «+ 3 ° С» проти «+1,8° С», що були враховані у тарифі. Таким чином, при нарахуванні за послугу з централізованого опалення в листопаді 2016 року, вартість 1 м? опалювальної площі квартири складала 26,3 грн. У будинках, де встановлені прилади обліку, середній тариф за листопад становив близько 20 грн м?. Але вже сьогодні можна сказати, що вищенаведена методика обрахунків відійшла у минуле. Як відомо, Уряд прийняв постанову №865 від 30.11.2016 г. «Про особливості нарахування плати за надання послуг з централізованого опалення населенню у разі відсутності у квартирі та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії в опалювальний сезон 2016-2017 року», яка набула чинності 9 грудня. У постанові застосовується аналоговий метод встановлення вартості тепла для багатоквартирних будинків, не обладнанах лічильниками тепла. За оператвними даними у жовтні вартість опалювальної площі складатиме 7,33 грн м?, у листопаді – 19,40 грн м?. Але, наголошую, це попереді данні, які скоріше за все будуть корегуватися.
Незважаючи на те, що частину рахунків за жовтень-листопад для жителів багатоквартирних будинків було виставлено за вже не діючою з 9 грудня методикою розрахунків, всі різниці, що виникнуть після введення дію нової методики, за якою споживач платитиме трохи менше, будуть нами враховані при виставленні рахунків за грудень.
Для розуміння масштабів піднятого питання наведу наступну інформацію. Загальна кількість теплових вводів на житлових будинках м.Запоріжжя нараховує 4036 одиниць. З них станом на першу декаду грудня оснащені приладами обліку теплової енергії 3864 вводи, що становить 95,7%. У 2016 році концерном «МТМ» встановлено 365 приладів обліку теплової енергії з 400 запланованих. У 35 будинках їх мешканці відмовилися від встановлення лічильників тепла. Крім нас, згідно програми, прилади обліку теплової енергії встановлювалися КП «Управління капітального будівництва» та Департаментом з управління житлово-комунальним господарством. Вони, відповідно, встановили 50 приладів з 53 запланованих та 140 з 228 запланованих.
І останнє. Як відомо в Запоріжжі було вкрадено 130 теплолічильників. Наразі концерном «МТМ» придбані за бюджетні кошти 200 приладів обліку та розпочаті роботи з їх монтажу. Концерн гарантує, що до кінця грудня у всіх будинках, де були вкрадені лілчильники, вони будуть встановлені знову.
Володимир ГЕРАСІН