Політики побачили, що про них думають запоріжці
З 29 травня по 1 червня 2020 року спеціалісти Інституту соціологічних досліджень та громадських ініціатив (ISRSI) провели дослідження електоральних вподобань жителів міста Запоріжжя. Результати першого ж посткарантинного (вірніше, карантинного-лайт) опитування суспільної думки, що його оприлюднили фахівці, викликали неабиякий резонанс. Звичайно, в колах «причетних»: політологів, соціологів, журналістів, зрозуміло, місцевого політикуму. Ще б пак! Результати дійсно виявилися протверезливими для багатьох.
Професор, доктор соціологічних наук Елліна Позднякова-Кирбят’єва розповіла: «Це опитування було цікавим для нас як науковців. Адже в місті під час карантину через обмеження не проводили повноцінні опитування. Соціологи не мали можливості виходити «в поле», працювати методом face-to-face (особисте інтерв’ю, – прим. авт.). Ми чекали на таку можливість, тому що за 3 місяці відбулися деякі зміни в настроях. Бачили це на прикладі нещодавнього опитування щодо коронавірусу, яке проводили за допомогою інтернет-методів».
Що ж таке неприємне для багатьох політиків показало дослідження, судіть самі. По-перше, стрімке падіння рейтингів багатьох сил, які були в тренді останніми роками. По-друге, великі антирейтинги відомих розкручених партійних брендів. І по-третє, високий стартовий рейтинг політсили міського голови Запоріжжя «Єднання» та особистий рейтинг Володимира Буряка, який вищий за партійний.
Елліна Позднякова-Кирбят’єва:
Опитування проводилось за власною ініціативою Інституту соціологічних досліджень та громадських ініціатив. Опитано 900 респондентів. Вибіркова сукупність формувалась із урахуванням районної, вікової та гендерної структури міста Запоріжжя та відображає думку всього населення міста. Похибка результатів (з імовірністю 0,95) не перевищує 3%. Ми регулярно проводимо вимірювання, електоральні та на різні теми життєдіяльності, останнє було присвячено коронавірусу, використовуємо інформацію в тому числі в наукових цілях, для написання статтей.
А тепер про все по порядку. Приголомшливо сумні результати має партія влади. «Слуга народу» зараз налічує лише близько 18% симпатиків серед майбутніх запорізьких виборців. Історія падіння зеленого бренду почалась з осені 2019-го року, хоча ще на початку 2020 року їхній рейтинг у Запоріжжі складав плюс-мінус 23%. Тенденція падіння очевидна й навряд чи зміниться. Стан економіки й схуднення особистих гаманців українців цьому геть не сприяють.Невтішні цифри бачимо і для інших політсил. Партія «Опозиційна платформа «За Життя», чиї позиції традиційно сильні в нашому регіоні, вперто демонструє стабільні 10% із хвостиком. Також «прохідні» на сьогодні в міськраду «Європейська солідарність» Порошенка, «Батьківщина» і партія «Єднання» Володимира Буряка. І все. І все! Причому політсила чинного міського голови демонструє другу сходинку після «зеленого» бренду, маючи навіть без серйозної розкрутки майже 17%.
«Звичайно, високі показники у партії «Єднання» Володимира Буряка, хоча ще півроку тому ця партія не зустрічалася в опитуваннях. Коли з’являться нові політичні проєкти, звичайно, дані будуть змінюватися, бачимо великий відсоток тих, що не визначилися. Це характерна картина, адже виборчий період ще не почався, немає нових особистостей на порядку денному. Але часу небагато, отримати солідний відсоток новим гравцям буде непросто. Адже півроку – це зовсім небагато часу для представлення нової команди, доведення цілей, задач, програм партій», – зазначає Елліна Позднякова-Кирбят’єва.
Підповзають до порогового рівня 5% партія Шарія і Оппоблок. Але якщо б вибори відбувалися сьогодні, тільки 5 партій мали б шанс потрапити до Запорізької міської ради.
Результати дослідження прокоментував доктор філософських наук, професор Володимир Глазунов: «Що стосується партійних рейтингів, наприклад, партії «Слуга народу». У цієї партії на місцях практично немає структури, яка б вела планову роботу. Це поки що не партія, це імідж, симулятор партії, пов’язаний тільки з конкретною персоною Зеленського. Тобто попит на цю партійну силу є, але немає пропозиції».
Політолог Павло Скурський:
Ця соціологія – сильна відрада для одних і шок з холодним душем для інших. Особливо критичний вигляд ситуація має для партій, які або провалюються нижче 5% кордону, або взагалі не мають шансів. Це дослідження вже привело в рух партійні штаби, політичних гравців, бізнес. Місцеві вибори «на носі», і багато ілюзій просто звалилися.
І про антирейтинг партій. На запитання, за яку б політичну силу ви не проголосували, запоріжці відповіли таким чином. Ні за що не віддали б свій голос за «Європейську солідарність» (22,1%), за «Батьківщину» (13,8%) та за «Слугу народу» (13,3%).
«Досить очікувані високі антирейтинги «Батьківщини». Там традиційно – високий антирейтинг, незважаючи на всі зусилля. Організаційна структура міцна, має свої традиції, мережа дуже добра, але антирейтинг – божевільний. Він роздмухується і ЗМІ, і противниками, і через особистий рейтинг лідера, тому що це партія лідерського типу. І весь негатив, і всі досягнення пов’язані із постаттю лідера. Додають або віднімають від цього рейтингу місцеві діячі, в Запоріжжі є деякий негатив у місцевого керівництва, – коментує Володимир Глазунов, і продовжує. – І Тимошенко, і Зеленський представляють однаково орієнтовані на лідера політичні сили. На відміну, наприклад, від партії Петра Порошенка «Європейська солідарність». У неї і на місцях є яскраві лідери. Але ж антирейтинг цієї політсили майже у 2 рази переплюнув антирейтинг Тимошенко. Це теж прогнозовано. Ми вже усвідомили, що на Президентських виборах 2019 року більшість проголосували не стільки за Зеленського, скільки проти ПАП (рос. Петро Олексійович Порошенко – прим. авт.)».
Що стосується рейтингів міського голови, то безперечний лідер – чинний міський голова Володимир Буряк.
«Ми не називали прізвища інших можливих кандидатів, тому що вони нам не відомі. Якщо проаналізувати інтернет-простір, дуже різні називають імена, зокрема, від «Слуги народу». Серед них є маловідомі, є, навпаки, відомі особистості, тому називати конкретні прізвища ще зарано, – пояснює методологію Елліна Позднякова-Кирбят’єва. – У мера Володимира Буряка досить добрий стартовий рейтинг. При цьому рейтинг його партії нижче, ніж особистий рейтинг міського голови. Але пізнаваність «Єднання» досить висока, через постійні публікації у Фейсбуці, в інтернет-просторі. Можемо прогнозувати, що відсоток партії з часом може наздогнати особистий відсоток мера. Адже ми ще не бачили програми партії, не знаємо всіх кандидатів».
Володимир Глазунов:
Звичайно, дослідження викличе роздратування у багатьох. У кожної соціальної групи свої очікування та уявлення про електоральні вподобання. Зважаючи на всі опитування, бачимо у Володимира Буряка високий рейтинг. Велика кількість людей цим незадоволені та вважають це маніпуляцією. Я цей рейтинг пояснюю тим, що альтернативи немає. Якщо опозиція висунула б альтернативну кандидатуру, можна було б про щось говорити. На тлі такої міцної політичної постаті політичного діяча місцевого масштабу як Володимир Буряк такий високий рейтинг – це цілком зрозуміло.
Як відзначила Елліна Позднякова-Кирбят’єва, в результатах останнього дослідження її як науковця практично нічого не здивувало. Електоральну картинку симпатій та антипатій вже вимірювали раніше, до того ж рейтинги з попередніх досліджень Інституту та всеукраїнських досліджень корелюються. Проте все ще попереду.
«Ситуація швидко змінюється. Після скорочення карантину ми повернемося у зовсім інший світ. Буде швидка переоцінка і свого економічного стану, і подальшого зниження рейтингу пропрезидентської сили, яка знаходиться у владі», – впевнений Володимир Глазунов.
Із фахівцями важко сперечатися. Достеменно відомо одне: кожні вибори – це змагання програм, технологій, маніпуляцій. І все можливо. Тому одним політсилам варто не заспокоюватися на досягнутому, а іншим – час діяти, проте в межах чесних змагань. Адже виборці вже проходили обробку серіалами, викриттями, купівлею голосів, каруселями, мережами, й так далі, так далі, так далі. А для кожного порядного політика рейтинг рейтингом, а головне – справа. Принаймні, маємо сподівання.
Читайте також: Запорізька область отримала нового губернатора