Звичайно, наше місто неможливо уявити без освітлення, і над цим день від дня чаклують 140 працівників комунального підприємства «Запоріжміськсвітло». На всю чималеньку площу нашого обласного центру працюють лише 22 автомашини з підйомником, 2 трактори для прокладки кабельних ліній та установки опор і один автокран для монтажу опор. Це основне обладнання, яке необхідне для роботи цього підприємства.
– Є у нас ще аварійно-диспетчерська служба, служба архітектурного підсвітлення, служба перевірки та випробовування обладнання, – говорить директор підприємства Олександр Авдієнко. – Майже у кожному районі міста є ще підрозділи, які виконують обслуговування освітлення: підключення, ремонти, реконструкції і таке інше. Є у нас і заготовчий цех, який виробляє оголовки на світильники та виготовляє механізми заземлення.
– Але здебільшого у вас покупні деталі?
– Так. До того ж, ми давно вже спираємося на вітчизняного виробника. Приміром, запорізький завод «Світлотехніка» працює з нами вже третій рік. Нам легше робити їм замовлення. А саме на світильники. Звичайно, щось доводиться брати з інших регіонів. Приміром, залізобетонні опори – це Новомосковськ, бо поруч їх більше ніхто не виготовляє. Хоча колись виробляли і в Запоріжжі.
– Знаю, що програма вводу світлодіодних ламп виконується в місті давно. Вона завершена, чи ще десь залишились лампи прямого накалу?
– На жаль, ще є, бо нам заважає бюрократія. Я можу їх замінити тільки в рамках реконструкції чи нового будівництва. А в рамках ремонту не можу цього зробити. Тому їх процентів п’ять по місту ще залишилось.
– А на який час вистачає світлодіодних?
– Ми ще два роки тому вирішили ставити різноманітні світлодіодні світильники, щоб провести аналіз їх роботи в дії. І, знаєте, за цей час деякі з них уже перегоріли. З їх поставщиками, мабуть, вже не будемо більше співпрацювати. А от, приміром, лампи тієї ж «Світлотехніки» потребують деякого доопрацювання, хоча вже і так видно, що вони для нас більш вигідні і будуть себе окупати. Все ж таки одна заміна електроточки – це майже 400 грн. (тут робота і машини, і людей).
– А які райони у нас проблемні в плані освітлення та вандалізму?
– Доволі часто світильники б’ють на Павло-Кічкасі. Погано освітлені периферійні райони міста та приватний сектор. Хоча є малоосвітлені місця і на жилмасиві «Космос». Та й депутати передали нам з цього приводу цілий список – це майже 180 вулиць, які потребують додаткового освітлення. У поточному році половину з них ми зможемо привести до ладу.
– Не вистачає ресурсів?
– Ні, це не від цього залежить. Тут, знову ж таки, нам заважає «бюрократична машина». 30 березня буде сесія міськради, потім треба виконати проекти, які мають пройти всі погодження і т.і. Дай Бог впоратися до початку осені. От і залишиться нам на роботу кілька місяців, та й ті переважно будуть холодні.
– З того часу, як за Поляка добре підсвітили проспект, все це підтримується і зараз?
– Так. І люди це бачать. До нас щойно приїздили львів’яни, кияни – їм дуже сподобалось, вони милувалися гарними підсвітками головного проспекту Запоріжжя. Є у нас світлодіодні світильники і на Набережній, у скверах та «Дубовому гаю». Зараз ми освітлюємо ними «Дніпрогес» та мости.
– Може, і сонячні батареї в місті вже є?
– Вони нам поки що не по кишені. Хоча на пробу два такі світильники вже поставили на в’їзді в міськвиконком (щоб не постраждав від вандалів), а інший – у парку.
– Які райони чекають освітлення в найближчому майбутньому?
– У березні-квітні закінчимо освітлення плотини. Потім на черзі 28 вулиць: 8 Березня, Жуковського, Історична, Байконурівська й інші. Готовляться ще 150 проектів, половину з яких ми невдовзі виконаємо.
– Чи вистачає у вас працівників?
– Працівників нам майже завжди не вистачає, бо заробітки невисокі. Але старі кадри ще залишилися – на них усе й тримається. Проте ми співпрацюємо і з електроколеджем, звідки приходить молодь.
– А нових працівників чим до себе заманюєте?
– Тільки роботою, яка тут більш-менш стабільна.
– Дозвілля як у вас проводять?
– Ми надаємо людям путівки на море, для чого на весь літній період орендуємо на базах будинки, де кожен працівник із сім’єю може відпочити протягом тижня.
– Як збираєтеся відзначати свято?
– Нам вже видали велику кількість запрошень до концертної зали імені Глінки, де наших працівників будуть нагороджувати грамотами мерії та облдержадміністрації. Звичайно, ми відзначимо хорошу працю людей і всередині нашого колективу.
Автор: Юрій ХАРЧЕНКО