Наша газета в номері за 1 грудня вже повідомляла своїм читачам, що в Запоріжжі подорожчав хліб. Це сталося 24 листопада, коли підприємства ТМ «Хлібодар» підняли оптово-відпускну ціну на 5%. Через те, що це підприємство виробляє 85% від загального обсягу всього хліба в регіоні, подорожчання відчули більшість запоріжців.

Ситуація напружена, для багатьох буханка хліба майже за 10 гривень – це дорого. Але, якщо це когось порадує, в Запоріжжі не такий вже й дорогий хліб, якщо порівнювати з іншими областями України. Так, за даними моніторингу державної служби статистики, за рівнем цін на хліб із борошна першого сорту Запорізька область зараз займає 20 місце. А за ціною на житньо-пшеничний хліб – 17 місце.

Наприклад, в якщо в Запорізькій області хліб із пшеничного борошна першого сорту коштує в середньому 9,75 грн/кг  то у наших сусідів на Дніпропетровщині – 11,39 грн/кг, в Херсонській області – 10,52 грн/кг, у середньому по Україні – 10,70 грн/кг. Середня ціна на житньо-пшеничний хліб у Запорізькій області становить 9,51 грн/кг, у Дніпропетровській – 9,76 грн/кг, Херсонській – 11,04 грн/кг, по Україні – 10,48 грн/кг.

Нагадаємо, що сьогодні державного регулювання цін на хліб немає, оскільки Кабінет Міністрів України зупинив дію постанови «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін». Через це було зупинено дію розпорядження голови облдержадміністрації щодо встановлення граничного рівня рентабельності у 5% для виробництва хліба простої рецептури.

Але влада регіону намагається відшукати шляхи стабілізації ціни на хліб. Днями заступник голови облдержадміністрації (стажування) Олександр Німас провів робочу зустріч із керівниками хлібопекарських підприємств області. Крім ТМ «Хлібодар», в Запорізькій області хліб і хлібобулочні вироби виробляють ще 57 підприємств, найбільш потужні з них: ТОВ «Хліб Токмака», «Урожай», «Банівка». Також близько 20 тонн на добу хліба та хлібобулочних виробів випікають у власних пекарнях супермаркетів. У середньому жителі запорізької області споживають близько 5232 тони хліба на місяць.

Олександр Німас зазначив, що збільшилася кількість звернень громадян до облдержадміністрації з приводу подорожчання хлібу – основного продукту харчування для малозабезпечених запоріжців. На зустрічі в облдержадміністрації провідні виробники галузі намагалися з’ясувати, причини подорожчання хлібу. Як зазначив  директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Андрій Ревуцький, цього року аграрії області зібрали 1,7 млн тон пшениці, з яких продовольча складає понад 900 тис. тон. Такий врожай повністю забезпечує потребу регіону в борошні для виробництва хліба до майбутнього врожаю.

Що тоді спричинило подорожчання хлібу? Зростання цін на борошно, електроенергію та газ.

Департаментом агропромислового розвитку проведено моніторинг цін на зерно пшениці та борошно для хлібопечення. З’ясувалося, що порівняно з початком 2016 року ціна на пшеницю другого та третього класу зросла на 13%, ціна на борошно вищого і першого сорту – на 5%, на житнє борошно – на 18%. Ціни на електроенергію зросли на 23,9% , на газ – на 12,2%

Робоча зустріч обласної влади з провідними виробниками хлібу поки що закінчилася нічим. Погодилися шукати якісь шляхи, щоб стабілізувати цінову ситуацію на ринку хлібобулочних виробів.

Тим часом, поки можновладці дійдуть чи ні консенсусу, кожен із нас може допомогти нужденним. Наприклад, просто купити буханку хліба пенсіонеру, що стоїть із вами в черзі до каси в магазині. Погодьтеся, це не так вже й затратно для працюючого запоріжця, а для літньої людини з мінімальною пенсією в 949 гривень – це багатство. До речі, в інших містах в невеличких магазинах вже з’являються такі приклади, коли власники пропонують пенсіонерам безкоштовний хліб кожного дня.

Ірина ГАВРИЛЕНКО