Ще на початку 90-х років наше місто вважалось столицею ігрових видів спорту в Україні

Запоріжжя повністю домінувало в жіночому («Мотор») та чоловічому гандболі («ЗТР»), мало такі команди, як «Козачка», «Феро», «Надія» та «Орбіта», які задавали тон у своїх видах спорту. Окрім цього, наше місто було єдиним у країні, що мало одразу 2 футбольні команди у Вищій лізі («Металург» та «Торпедо»). Непогані здобутки у запоріжців були і в індивідуальних видах спорту. Добре забезпечувалися і ДЮСШ. Та з часом все змінювалося на гірше, доки в 2016 році не з’явилася міська програма підтримки розвитку запорізького спорту.

Оновлення заради дітей

Звичайно, в першу чергу програма, яку створили за ініціативи міського голови Володимира Буряка, розрахована на підтримку та розвиток дитячого спорту. Адже в Запоріжжі 20 міських дитячо-юнацьких спортивних шкіл, де культивуються представники 37 видів спорту і займається понад 7 тис. дітей. Саме сюди і були направлені кошти міського бюджету, які дозволили значно поліпшити інфраструктуру спортивних закладів. Так, лише протягом 2016-2020 років для міських ДЮСШ придбано 6906 одиниць спортивного інвентарю та одягу на загальну суму 16 млн 747 тис. грн, що сприяє більш якісній підготовці запорізьких спортсменів до всеукраїнських та міжнародних змагань. Та що там говорити, тренери лише дивувалися такій увазі до шкіл, адже з часів незалежності їм ніколи не оновлювали спортінвентар, і діти роками тренувалися на старому знарядді, що давно відслужило, з ризиком травмуватися на ньому.SHER7298

Також в дітей з’явилась можливість участі у навчально-тренувальних зборах та виїзду на змагання. У цифрах це має такий вигляд:

  • майже в 8 разів збільшено фінансування навчально-тренувальних зборів вихованців міських ДЮСШ. З 1 млн грн у 2016 році ця сума зросла до 7,4 млн грн у 2020 році;
  • за рахунок міського бюджету значно збільшено фінансування відряджень запорізьких спортсменів на змагання різного рівня. В порівнянні з 2016 р. (100 тис. грн) ця сума збільшилась в 20 разів і складає понад 2 млн грн.

Насамперед це дає змогу запорізьким спортсменам взяти участь у більшій кількості змагань, покращити якість підготовки до них та зняти фінансове навантаження з батьків.

Підвищення заробітної плати директорів та тренерів ДЮСШ

Спортивні функціонери шкіл стали отримувати набагато краще фінансування. Так, за рахунок коштів місцевого бюджету з 01.01.2020 р. підвищено заробітну плату адміністративному та тренерському складу міських ДЮСШ – вона зросла майже на 75%. Це сприяє підвищенню мотивації запорізьких тренерів до більш наполегливої та якісної праці та зупиняє відтік тренерської еліти до інших міст та областей.

Збільшення кількості комунальних об’єктів спорту

Поступово приватні спортивні споруди переходять до громади міста та стають більш доступними для населення:

  • згідно з рішенням сесії Запорізької міської ради від 25.10.2017 р., до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя було прийнято майно яхт-клубу по вул. Лісозаводській, 1-а та передано в оперативне управління Департаменту спорту, сім’ї та молоді ЗМР;
  • за рахунок коштів міського бюджету було придбано майно ТОВ «Кросфіт 24» по вул. 12 Квітня, 2, та на базі Великого Лугу і передано до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя для ДЮСШ «Металург». Це дозволило відновити повноцінний тренувальний процес, доступ до роздягалень та душових, особливо в зимовий період;
  • протягом 2016-2020 років відкрито спортивні зали в 3 районах міста (Вознесенівський, Шевченківський, Хортицький), що сприяє популяризації спорту та здорового способу життя серед мешканців міста.

Варто також зазначити, що в останні роки в кожному районі міста при 7 загальноосвітніх школах побудовані великі сучасні спортивні комплекси з ігровими та тренажерними майданчиками, біговими доріжками та іншим. Причому користуватись ними можуть не тільки школярі, а й всі охочі місцеві жителі, для яких відведено час вранці та ввечері. Це дуже цінний подарунок для спортивного Запоріжжя.

Спорткомплекси навіть у віддалених районах міста

До речі, подібний спортивний комплекс з’явився навіть на околиці Запоріжжя в такому віддаленому районі як селище Підпорожнє. І з’явився він завдяки тому, що місцевий житель проявив ініціативу, взявши з односельчанами участь в міській програмі «Громадський бюджет», де їхній проєкт став переможцем.

Так в Заводському районі міста, на радість дітям та дорослим, з’явився ще один універсальний спортивний майданчик. Його розміри не такі великі (17 на 30 м), але грати тут можна в волейбол, баскетбол, гандбол та мініфутбол. Покриття майданчика абсолютно травмобезпечне, адже виготовлене з гумової крихти. Загальна вартість будівництва майданчика склала 1 млн 170 тис. грн.

Привітати підпорожнян зі значною для них спортивною спорудою приїздив міський голова Володимир Буряк. Він подякував мешканцям селища за проявлену ініціативу, зазначивши, що такі майданчики є не в кожному куточку Запоріжжя.

– Дуже приємно, коли є люди, заряджені якоюсь ідеєю, які не чекають, що для них щось зроблять, а роблять самі. Саме за їхньої ініціативи і з’являються такі спортмайданчики. А в результаті ваше селище отримало новий спортивний об’єкт, – сказав Володимир Буряк.

Реконструкція басейнів «Салют» та «Байкал»

Як приклад відновлення інфраструктури у Заводському районі Запоріжжя також можна згадати плавальний басейн «Салют», де до цього ремонт не робився майже 50 років. Звичайно, накопичилося безліч проблем. Реконструкцію плавального комплексу почали з роздягалень і душових. Тут вже повністю були зношені комунікації, зовнішній вигляд також залишав бажати кращого. На оновлення цих приміщень з міського бюджету виділили понад 2 млн грн. Крім нових сучасних санвузлів, тут також з’явилася сауна.Басейн_Байкал

Наразі йде ремонт та реконструкція і басейну «Байкал», що знаходиться вже в Комунарському районі міста. Тут також десятиліттями не було капітального ремонту, якого вже потребують стеля, стіни, технічна мережа, і загалом чаша басейну в ньому буде значно змінена.

Розвиток футболу в місті

В Запоріжжі будують правильну і чітку структуру футболу від дитячого до професійного. Так, в 2016 році замість розваленої приватними структурами футбольної школи «Металург» створено нову міську дитячо-юнацьку спортивну школу, яка фінансується з міського бюджету. За цей період кількість вихованців зросла від 500 до 1500. При шкільних спорткомплексах міста відкриваються філії ДЮСШ «Металург».

В 2017 році було створено і міський футбольний клуб «Металург», який розпочав свій шлях з Аматорської ліги чемпіонату України, а зараз виступає вже в професіональній лізі.
Предметом гордості запоріжців є і центральний стадіон міста «Славутич-Арена». У 2017-2018 роках було виконано значний обсяг робіт з його благоустрою – замінено освітлення, футбольний газон, встановлені пропускні турнікети (що відповідають вимогам безпеки міжнародних матчів), нові сидіння, відремонтовано дах і таке інше.

Не секрет, що запорізька «спортивна чаша» в Україні вважається однією із найсучасніших і отримала атестацію від комісії УЄФА на проведення ігор кваліфікаційних раундів європейського футболу, а потім і матчів групового етапу Ліги Європи.

Читайте також: Як змінювалось Запоріжжя за роки Незалежності України