Хворих на туберкульоз прийматимуть в одному диспансері замість чотирьох

В межах впровадження 2 етапу медичної реформи з 1 квітня в Запоріжжі готується закриття 3 з 4 міських туберкульозних лікарень, а 80% медперсоналу піде під скорочення. Після цього на все місто залишиться 12 фтизіатрів і стільки ж медсестер цього профілю. Прийом хворих буде здійснюватися лише на базі тубдиспансеру №3 в самому центрі Запоріжжя. Тобто хворі будуть їздити туди через усе місто. І це при тому, що наша область лідирує в країні за темпами поширення туберкульозу

Епідемію туберкульозу в Україні оголошено у 1996 році. Поріг епідемії вважається перейденим, коли на 100 тис. населення налічується 40 захворілих. У Запорізькій області цей показник – 60 захворілих на 100 тис. населення.

Як розповів головний лікар Запорізького обласного протитуберкульозного клінічного диспансеру Олександр Тищенко, сьогодні тут на лікуванні знаходиться близько 300 пацієнтів.20_Олександр Тищенко

– В основному це дезадаптовані люди, які не мають достатніх коштів для нормальних умов життя, погано харчуються. Саме соціально незахищений прошарок суспільства найбільше ризикує захворіти на туберкульоз, – зазначив він.

Він повідомив, що згідно з проєктом постанови Кабміну, для лікування одного випадку туберкульозу буде виділятися сума 20 тис. 663 грн 85 коп.

– Це приблизно в 5 разів менше, ніж було у 2019 році. Нас чекає скорочення коєчного фонду всіх протитуберкульозних закладів регіону, скорочення штату та скорочення перебування хворих в стаціонарі, і як неминучий наслідок – погіршення якості лікування, – зазначив він.

Станеться те, що недоліковані пацієнти потраплять у соціум і будуть небезпечні для всіх інших. Контролювати, чи продовжив хворий приймати ліки, чи ні, повинні будуть сімейні лікарі. А чи дійдуть ці пацієнти до амбулаторії за місцем проживання? До того ж сімейні лікарі вже набрали собі по 2 тисячі цілком пристойних пацієнтів. Чи захочуть вони перейматися долею асоціального хворого з туберкульозом?

Нагадаємо, лікування від туберкульозу специфічне. По-перше, воно дуже тривале – від 6 місяців до 24 місяців при мультирезистентній формі. По-друге, воно повністю залежить від дисципліни хворого – пропускати прийом ліків не можна, бо розвивається стійка до препаратів форма туберкульозу.

Наразі в лікуванні туберкульозу препарати – лише одна з умов. Не менш важливо просто нагодувати пацієнта, інакше все лікування марне…

За словами Олександра Тищенка, все частіше туберкульоз діагностується в запущених випадках. Практика показує, що перш ніж звернутися до лікаря, люди хворіють від 3 до 6 місяців.

Лікувати не можна закривати

Вже 4 роки Запорізька область в лідерах з дитячого туберкульозу по Україні.

Дитяче відділення обласного протитуберкульозного диспансеру зараз переповнене.

Ситуація по захворюваності дітей на туберкульоз у Запорізькій області найгірша в Україні. У 2019 році цей показник становив 23,1 на 100 тис. дитячого населення при українському показнику 8,7-8,8 на 100 тис.

Реформа змушує нас скорочувати існуючі ліжка. Зараз в дитячому відділенні 60 цілодобових ліжок та 7 ліжок денного перебування, а після 1 квітня мають залишитися 40 цілодобових ліжок та 10 денних. Скорочується ставка вихователя, психолога та молодшої медсестри, – розповідає експерт з дитячої фтизіатрії Департаменту охорони здоров’я Запорізької ОДА, завідувач дитячого відділення КУ «Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер» Людмила Чернишова.

Але справжня катастрофа, за її словами, це те, що в Запоріжжі ліквідують єдиний дитячий протитуберкульозний санаторій.

МОЗ вирішив, що лікуванням туберкульозу дітей будуть займатися стаціонари, а підтримуюче лікування і подальший супровід ляже на плечі сімейного лікаря чи педіатра та соціальних служб.

3 роки тривала реконструкція санаторію. Зараз він повністю готовий приймати дітей.

– Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ виділило на реконструкцію та на нове обладнання майже 24 млн грн, – розповідає в.о головного лікаря КЗ «Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій» Олена Дем’яненко. – У грудні рішенням сесії обласної ради дитячий санаторій було приєднано до обласного тубдиспансеру як відділення для доліковування дітей. 15 січня МОЗ повідомило, що на протитуберкульозні дитячі санаторії в Україні фінансування виділятися не буде. Ціна питання – трішки більше 5 млн грн. Стільки потрібно до кінця року, щоб дитячий санаторій в Запоріжжі все ж таки запрацював та розвантажив переповнене дитяче відділення протитуберкульозного диспансеру.

Наразі українські лікарі створили петицію до Президента щодо недопущення руйнування фтизіатричної галузі України. З 24 січня вона зібрала вже понад 10657 голосів з 25000 необхідних. Підтримати її можна за посиланням petition.president.gov.ua/petition/83458.

Читайте також: Чому почали цькувати родину, в якій від туберкульозу померла дитина