Минулого тижня в запорізькій мерії відбулася непересічна подія – публічні слухання підбиття перших підсумків виконання Меморандуму між владою міста і промисловими підприємствами про впровадження екозахисних заходів. Нарада відбувалася у малій залі виконкому за участі представників підприємств та громадських еко-активістів міста.

Нагадаємо, що згідно з підписаним у червні поточного року Меморандумом, ряд провідних промислових підприємств міста добровільно взяв на себе перелік зобов’язань, спрямованих на покращення екологічної ситуації в Запоріжжі.

– Хочу одразу наголосити, що мені не байдуже виконання природоохоронних заходів у Запоріжжі, адже я живу в цьому місті, – сказав на початку наради міський голова Запоріжжя Володимир Буряк. – Останнім часом у мене виникли сумніви щодо повноти виконання зобов’язань, взятих не себе промисловими підприємствами. Як ми і обіцяли, через 3 місяці з дня підписання меморандуму зібралися задля перевірки виконання зобов’язань. Хотів би сьогодні бачити за цим столом й інші підприємства–забруднювачі (ПАТ «Запоріжабразив» та Олієжировий комбінат відмовилися від підписання меморандуму). Але я буду в особистих бесідах з цими підприємствами вести перемовини щодо їхньої участі в процесах, що спрямовані на поліпшення екологічної ситуації в місті, – сказав міський голова.

З доповіддю про хід виконання зобов’язань, викладених  у меморандумі, виступив начальник управління екологічної безпеки Запорізької міської ради Гліб Золотарьов:

– З огляду на умови Меморандуму, управлінням екологічної безпеки організовано роботу з промисловими підприємствами щодо регулярного звітування про стан реалізації запланованих заходів.  Так за результатами аналізу наданої підприємствами інформації можна відзначити позитивну динаміку виконання заходів Меморандуму. Станом на 1 вересня підприємствами витрачено близько 260 млн грн. власних коштів на цілі, що передбачені в меморандумі. Нагадаю, що Меморандумом заплановано виконання промисловими підприємствами 26 заходів зі скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з планованим загальним зниженням викидів більш ніж на 1700 тонн на рік.

З 15 заходів, що мають кінцевий термін виконання 2016 рік, за три місяці дії Меморандуму виконано 8. У результаті чого було досягнуто зниження викидів більш ніж на 700 тонн на рік, що становить близько 55% від загального зниження завдяки повітряохоронним заходам, запланованим на 2016 рік.
Заходи виконано такими підприємствами:  ПАТ «Запоріжсталь» (4 заходи); ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (1 захід); ПрАТ «Запоріжсклофлюс» (3 заходи). Також у стадії виконання знаходяться 18 заходів, які мають терміни виконання до 2020 року.

Нагадаю, що в рамках Меморандуму передбачено придбання пересувної лабораторії моніторингу навколишнього середовища.  З цього приводу Запорізька міська рада звернулася до Запорізької обласної державної адміністрації з проханням розглянути можливість виділення коштів обласного бюджету для співфінансування придбання пересувної лабораторії моніторингу навколишнього середовища для Державної установи «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України».

Окрім заходів, пов’язаних з охороною атмосферного повітря, меморандумом передбачалися заходи з озеленення та боротьби з карантинними рослинами. Так, комунальним ремонтно-будівельним підприємством «Зеленбуд» навесні 2016 року було висаджено 906 дерев, що становить 34,9% від запланованого на 2016 рік;
2675 кущів, що складає 13,7%; здійснено укладка 658,0 кв. м рулонного газону, що становить 12,2%. За цією статтею було витрачено понад 1,7 млн грн. коштів з бюджету Запоріжжя. З іншого боку промисловими підприємствами міста навесні 2016 було висаджено: 717 дерев, що становить 49,6% від запланованого на 2016 рік; 2222 куща, що становить 53,6%; 138 807квітників; влаштовано 21 152,0 кв. м газону, що становить 130,4% від запланованого. Виконання заходів з озеленення планується продовжити восени цього року.

Відповідно до заходів Меморандуму на території міста також проведено роботи по боротьбі з карантинними рослинами, в тому числі амброзією полинолистою.

Силами районних адміністрацій та комунальних підприємств міста було здійснено покіс бур’янів, у тому числі карантинних рослин на загальній площі близько 1000 гектарів (982,87 га) (в т.ч. 267,5 гектарів амброзії) і хімічним методом боротьби з карантинними рослинами на площі більше 12 гектарів, що становить 403,2% від запланованої Меморандумом площі.

Застосування фітоценотичного методу боротьби з карантинними рослинами передбачено розпочати в кінці вересня, коли погодні умови дозволять здійснювати роботи з посіву багаторічних злаково-бобових травосумішей, газонних трав або укладання рулонних газонів.

У рамках Меморандуму промисловими підприємствами протягом цього літа здійснювався покіс карантинних рослин на територіях своїх підприємств, у санітарно-захисних зонах і на закріплених територіях загальною площею понад 100 гектарів (108,5 га), що становить 113,6% від запланованої площі (95,14 га).
Промисловими підприємствами ПАТ «Український графіт» і ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» впроваджено також хімічний метод боротьби з карантинними рослинами на площі відповідно 0,3 і 0,4 га.

За попередньою інформацією департаменту охорони здоров’я міської ради, в порівнянні з минулим роком кількість жителів міста (доросле населення і діти), які звернулися за допомогою до лікувальних установ міста із симптомами алергічних захворювань, зменшилася на 10-15%.

Першим з доповіддю про виконання екомодернізаціі виробництва виступив генеральний директор ПАТ «Запоріжсталь» Ростислав Шурма. Він ознайомив присутніх з основними екологічними заходами, проведеними на комбінаті за останні чотири роки.

– Чомусь, і напевно є для цього підстави стверджувати, що питання екології та «Запоріжсталь» отримали знак рівняння, – розпочав доповідь Ростислав Шурма. – З 2012 по 2016 роки комбінат вклав в екологічну модернізацію виробництва 5,6 мільярда гривень, що дозволило значно скоротити викиди в атмосферу. Найважливішим інвестиційним проектом для комбінату є будівництво киснево-конвертерного цеху замість застарілого мартенівського. Загальна сума інвестицій у проект складає понад 1,3 мільярда доларів», – поінформував учасників наради генеральний директор ПАТ «Запоріжсталь».
Під час доповіді генеральний директор комбінату «Запоріжсталь» підкреслив, що всі кошти, які комбінат заробляє, починаючи з 2012 року, повністю реінвестуються в екологічну модернізацію виробництва. Головними проектами екологічної модернізації комбінату за цей період є нова агломашина №1 з високоефективною газоочисткою, будівництво газоочисток на агломашинах №2-6, масштабна модернізація доменної печі №4 з установкою системи аспірації ливарного двору і підбункерної естакади, капітальний ремонт доменної печі №2 з будівництвом нової системи аспірації ливарного двору, будівництво нової травильної лінії цеху холодної прокатки (НТА-4).

На даний момент комбінат веде підготовчі роботи до будівництва киснево-конвертерного цеху, інвестувавши в проект більше 300 млн. гривень власних коштів. Будівництво конвертерного цеху дозволить комбінату повністю відмовитися від застарілого мартенівського виробництва й істотно знизити техногенне навантаження на навколишнє середовище: очікуване скорочення викидів в атмосферу складе на рівні 25% від загальних викидів комбінату.

Детально Ростислав Шурма зупинився на проекті екологічної модернізації аглофабрики:

– Найближчим часом ми закінчимо будівництво установки газоочисних систем на агломашинах №2-6. Тепер кожна агломашина обладнана датчиками контролю викидів, які в онлайн режимі показують нам ефективність роботи газоочисного устаткування», – заявив він.

Ростислав Шурма повідомив, що параметри роботи кожної газоочистки необхідно об’єднати в єдину автоматизовану систему управління виробництвом, яка дозволить у режимі онлайн контролювати роботу газоочисного устаткування:

– Як тільки ми закінчимо проект по аглофабриці і вся система автоматичного управління виробництвом буде замкнута в єдиний цикл, ми всі ці параметри зможемо вивести в публічний доступ, – додав Ростисла Шурма.

– Всі співробітники «Запоріжсталі» хочуть, щоб кількість викидів наближалася до нуля, тому що ми знаходимося безпосередньо на  виробничому майданчику. Я хочу приходити на роботу на чисту територію, без викидів. Ми з 18 кілограмів викидів на тонну продукції прийшли до майже 14 кілограмів. Думаю, що через рік-два знизимо цей показник до 13 кілограмів. Після того, як буде вирішено питання з мартеном, викиди будуть близько 10 кілограмів.
Специфіка металургійного комбінату полягає в тому, що 90-95% наших викидів – це пил. Є ще такий компонент, як сірка. Викиди нашого комбінату запаху не мають. Тому звідки запах, який відчувають жителі, я сказати не можу. Я теж чую цей запах, але наші викиди не смердять, – зауважив генеральний директор «Запоріжсталі».

Відповідаючи на питання громадських активістів, чи зможуть запоріжці побачити результати екомодернізаціі і контролювати реальні показники рівня викидів на підприємстві, Ростислав Шурма запросив присутніх відвідати комбінат.

Про результати своєї роботи присутніх поінформували і керівники інших великих підприємств: «Укрграфіта», «Запоріжкоксу», ЗТМК.

Так заступник генерального директра з екології ПАТ «Український графіт» Андрій Вагін розповів про те, що в рамках меморандуму на підприємстві заплановано два заходи, спрямовані на скорочення і оптімізпцію енергоспоживання. Це стосується пари, що утворюється при виробництві. За його словами це дозволить скоротити викиди оксиду вуглецю на тій котельні, яка цей пар виробляє. «На сьогоднішній день стан готовності щодо виконання цих заходів становить близько 70%. З озеленення основні роботи, які закладені в меморандумі, ми плануємо остаточно виконати, починаючи з вересня. Це близько 3,5 гектара покосу карантинних рослин, – сказав представник «Укграфіту».

Генеральний директор ПАТ «Запоріжкокс» Віталій Литовка проінформував присутніх про те, що на підприємстві заплановано 6 заходів на загальну суму 41 мільйон гривень. На сьогодні в повному обсязі реалізовано 4 заходи. Здійснено модернізацію газоочисної установки, проведено ремонт струдерів. Два заходи знаходяться в стадії виконання: це удосконалення технологічних процесів регулювання системи обігріву печей, де роботи виконані на 99%. «Також у нас постійно проводиться робота з герметизації камер коксування, щоб виключити різного роду загазованості. На ці роботи спрямовано 24 мільйони гривень, із запланованих 30. За 7 місяців цього року ми більш, ніж на 1000 тонн знизили викиди в навколишнє середовище, це на 15% більше, ніж за аналогічний період минулого року – сказав Віталій Літовка.

Директор “Титано-магнієвого комбінату” Володимир Сивак зауважив, що на комбінаті перевищень дозволених норм викидів немає. Є програма із зниження викидів вуглекислого газу. В меморандум ЗТМК внесло заходи щодо зниження викидів заліза та озеленення та боротьбу з карантинними рослинами. «По першому пункту ми вже знизили викиди на 7,3 тонни. Багато це чи мало? У порівнянні з усіма іншими металургами, обсяги невеликі. Тому в загальному відсотку викидів запорізького проммайданчика, ми навіть до 0,5 % не дотягуємо. Але при цьому, наші технологічні процеси пов’язані із застосуванням хлору. Тому особливу увагу приділяємо безпеці технологічних процесів. Всі процеси герметичні і все забезпечені мокрими газоочистками, які розкладають всі ці речовини. На сьогоднішній день на підприємстві введений в експлуатацію експериментальний електролізер біполярного типу.  Подібне обладнання експлуатується в Японії, США. На території СНД такого більше ніде немає. На нашому підприєстві воно працює вже рік. Це обладнання дозволяє підвищити концентрацію хлору. Таким чином весь хлор йде в технологічний процес. Тому газоочисні споруди в цьому цеху, по суті, не потрібні, – зазначив  Володимир Сивак.

На думку міського голови Володимира Буряка, деякі з підприємств недостатньо виконують взяті на себе в рамках Меморандуму зобов’язання. Володимир Буряк підкреслив той факт, що зібрав усіх присутніх не для галочки. А такі зустрічі-звіти стануть регулярними і проводитимуться раз на квартал.

– Мені потрібен результат, – заявив Володимир Буряк, продовжуючи засідання. – Ми повинні вжити дієві заходи, які полегшать життя запоріжців. Я хочу, щоб у кожного підприємства була програма для поліпшення повітряного і водного басейнів Запоріжжя, а не те, щоб прикриватися дозволами на викиди, які існують. Так, місцева влада не може видавати ці дозволи, але я буду регулярно контролювати виконання цих заходів спільно з екологами, громадськістю.

У цілому Володимир Буряк позитивно оцінив підсумки наради, присвяченої результатам виконання Меморандуму. За його словами, дійсно стався дуже конструктивний діалог.

– Сьогодні були й громадські активісти, й екологи, й керівники підприємств, які добровільно погодилися виконувати додаткові зобов’язання, взяті в рамках Меморандуму. Ми зрозуміли, в якій ситуації ми знаходимося і що потрібно далі робити. Більше того, всі ми стали заручниками ситуації, яку треба вирішувати на законодавчому рівні. Багатьох підприємств-забруднювачів сьогодні не було, але я думаю, що вони приєднаються до нашої ініціативи, – висловив упевненість міський голова Володимир Буряк.

Міський голова доручив управлінню з питань екологічної безпеки міськради провести роботу з іншими промисловими підприємствами, чисельність яких сягає трьохсот. Фахівці управління спільно з цими підприємствами повинні виробити пропозиції щодо реалізації екологічних заходів.

– Необхідно запропонувати їм також приєднатися до Меморандуму. Потрібно чітко розуміти, що на екологічну ситуацію в місті впливають не тільки великі заводи, але і ці невеликі підприємства, – сказав Володимир Буряк.
Міський голова зауважив, що створювана робоча група повинна взяти участь в доопрацюванні діючої і розробці нової міської програми природоохоронних заходів, яку повноправно можна буде назвати програмою екологічної безпеки Запоріжжя. Також потребує доопрацювання і сам Меморандум.
За пропозицією міського голови Володимира Буряка, робочу групу очолив голова постійної депутатської комісії з екології Олексій Басов.

 

Володимир ГЕРАСІН,

фото Володимира ШЕРЕМЕТА