21 вересня в Запорізькому міському центрі дитячої та юнацької творчості відбувся другий етап міського конкурсу «Кращий опікун року». Цей конкурс серед людей, які за покликом серця взяли на себе обов’язок ростити і виховувати нерідних дітей, проводиться вперше в нашому місті.
Другий етап конкурсу проходив у вигляді творчої самопрезентації 25 прийомних сімей. У п’яти номінаціях: «Родина талантів», «Найдружніша родина», «Спортивна сім’я», «Родина мандрівників», «Згуртована сім’я» вихованці опікунів декламували вірші, грали на музичних інструментах, демонстрували свої дипломи й грамоти. 8 сімей надали на розгляд журі вироби, зроблені своїми руками, 5 – мистецькі роботи. Всі презентувати конкурсній комісії свою родину у 5-7 хвилинному відеоролику, де надавали аргументи, чому їх повинні визнати найкращим.
Оцінювало таланти опікунських сімей журі під головуванням заступника міського голови Анатолія Пустоварова. У складі конкурсної комісії були також начальник служби (управління) у справах дітей Наталія Сиворакша, заступники голів райадміністрацій усіх районів міста, керівники соціально-освітніх закладів Запоріжжя.
– Конкурс «Кращий опікун року» проводиться в нашому місті вперше. Тому йому передували різного роду сумніви, – зазначив заступник міського голови, голова журі конкурсу Анатолій Пустоваров. – Але вже на першому етапі, знайомлячись з дивовижними історіями запорізьких прийомних сімей, ми переконалися, наскільки важливо і потрібно популяризувати такі форми виховання дітей. Ми побачили людей, які сповідують правило: хочеш виростити хорошу дитину – зроби її щасливою.
І ми будемо намагатися і надалі підтримувати і заохочувати самовіддану і, на перший погляд, непомітну щоденну працю опікунів. Упевнений, що цей конкурс розвиватиметься. В бюджеті міста 2017 року обов’язково буде передбачено кошти на його проведення.
Як розповіла начальник служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради Наталія Сиворакша, зараз у Запоріжжі під опікою чи піклуванням перебувають 820 дітей. Як правило, вони проживають у родинах своїх родичів. Але є й такі, що беруть під опіку чужих дітей.
Наприклад, під опікою Олени Полєвої виховується п’ять діток – четверо дівчаток і один хлопчик. Свої два сина в Олени вже дорослі і проживають окремо. Першою прийомною прийшла в їхній дім Марійка, і за ці 7 років стала по-справжньому рідною. Зараз дівчинці вже 13 років. Потім, 4 роки тому, взяли в родину 12-річну Владу. Ще трьох діточок з притулку Олена з чоловіком взяли в минулому році – рідних сестер і братика, яких із зони АТО привезли волонтери. Тепер 7-річна Віка, 8-річна Настя та 12-річний Андрійко щасливі, бо знайшли нову маму.
За словами Наталії Сиворакши, у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і в центрах соціально-психологічної реабілітації досі знаходяться 130 дітей, які бажають знайти нову родину.
«Незважаючи на те, що в останні роки в Запоріжжі зменшилася кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а кількість дітей, охоплених сімейними формами виховання, навпаки, збільшилася, опікунство і створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу потребує популяризації та заохочення», – вважає начальник служби у справах дітей Запорізької міської ради .
Підсумки міського конкурсу «Кращий опікун року» буде підбито 30 вересня, коли в Україні традиційно відзначається День усиновлювачів, опікунів, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу та прийомних батьків.
Ірина ГАВРИЛЕНКО