Під час військової агресії на Сході України Запорізька область прийняла десятки тисяч переселенців

За останніми даними в Запоріжжі знаходиться 23 280 внутрішньо переміщених осіб, а в області – 57 тис.  У Південному мікрорайоні Запоріжжя для них навіть побудоване ціле модульне містечко. Люди знайшли тут роботу і стають повноправними членами громади. Днями в Запорізькій міській раді відбулось перше засідання Консультаційної ради внутрішньо переміщених осіб (ВПО), де вирішували нагальні проблеми та форми співпраці з міською владою.Переселенці

Консультаційна рада ВПО створена згідно з розпорядженням міського голови Володимира Буряка. До її складу увійшли 8 представників внутрішньо переміщених осіб (здебільшого вони працюють у громадських та благодійних організаціях), а також представники міських департаментів та управлінь, до компетенції яких входить вирішення питань, що стосуються вимушених переселенців.

На Консультаційній раді переселенці презентували проєкт стратегічних цілей своєї діяльності. Зокрема, до 2023 року забезпечити включення ВПО як вразливої категорії населення до окремих діючих міських програм або прийняти нові міські програми з урахуванням потреб та можливостей переселенців. Стосується це соціальних, житлових, освітніх, медичних програм тощо. Також передбачається розробити механізм забезпечення базових, гуманітарних потреб людям, які потрапили у складні життєві обставини.

Як розповіла Ірина Чорна, яка працює в Запорізькому обласному благодійному фонді «Посмішка дитини», а в Консультаційній раді ВПО при міському голові міста Запоріжжя обіймає посаду заступника голови, до цього засідання вони йшли дуже довго, адже перший збір мав відбутися ще в березні 2020 року, проте на заваді став карантин.

– За цей час ми окреслили стратегічні цілі, а сьогодні презентували та затвердили їх. Дякую представникам міської ради, які нас підтримали в цьому питанні. В діалозі з владою ми визначили канали комунікації, щоб співпрацювати разом. На мою думку, нам дійсно можна звертатися до цієї влади, бо нас тут почують, – впевнена Ірина Чорна.Ірина Чорна

Також вона повідомила, що основні виклики, з якими сьогодні стикаються внутрішньо переміщені особи в Запоріжжі – це житло та відсутність міських програм для дітей, які постраждали внаслідок воєнного конфлікту.

Проте їх радує те, що переселенці вже можуть брати участь у прийнятті рішень на місцевому рівні. Наприклад, цього року вони будуть мати змогу голосувати на місцевих виборах.

– Ми за 6 років перебування у вашому місті відчуваємо себе вже запоріжцями, але в нас все одно залишаються проблеми, які відрізняються від ваших. Наприклад, якщо раніше, до введення карантину, при втраті тут роботи я завжди могла повернутися в Донецьк, і психологічно мені так було легше, то потім закрили всі контрольно-пропускні пункти, і я розумію, що повернутися мені нікуди, – сумно констатувала Ірина Чорна.

А от інша донечанка, член Консультаційної ради Олена Макайя зазначила, що значна частина переселенців за цей час вже працевлаштувалася в Запоріжжі та придбала собі житло. Однак залишається і категорія малозабезпечених людей, які ще потребують допомоги. Це і буде одним із завдань для Консультаційної ради.Олена Макайя

Результати першого засідання, на якому він головував, підсумував і керуючий справами виконкому Запорізької міської ради Роман Омельянович:

– На засіданні були визначені стратегічні цілі роботи, які визначили самі представники ВПО, що мешкають в Запоріжжі уже декілька років. Вони запропонували форми співпраці з міською владою. Зокрема, вирішили питання щодо інформаційного спілкування, яке буде розміщуватись в окремому розділі на сайті Запорізької міської ради. Обговорили розширення переліку заходів з підтримки вимушених переселенців та питання розвитку місцевих програм, які вже діють, і те, що там більше потрібно приділяти уваги внутрішньо переміщеним особам. Всього цього можна досягти лише спільними зусиллями представників вимушених переселенців та міської влади, – підкреслив він.Роман Омельянович

Читайте також: У Запоріжжі відродили ігри Ліги чемпіонів